Artykulyjak ograniczyć emisje

MAE: Jedną trzecią niezbędnego zmniejszenia emisji zapewni efektywność energetyczna

Efektywność energetyczną budynków można zwiększać m.in. dzięki montowaniu pomp ciepła. Źródło: Canva.
Efektywność energetyczną budynków można zwiększać m.in. dzięki montowaniu pomp ciepła. Źródło: Canva.

Efektywność energetyczna może zmniejszyć zużycie energii o równowartość całkowitego zapotrzebowania Chin. O ile się na niej skupimy.

Olbrzymie ilości energii są na świecie beztrosko marnowane. Nawet w świetle największego kryzysu energetycznego od lat 70. XX wieku wciąż nie doceniamy potencjału, jaki drzemie w jej mądrzejszym wykorzystywaniu. W skrócie: efektywność energetyczna to podstawa.

Właśnie na ten aspekt zwrócono uwagę w nowej analizie Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Pokazuje ona, że postawienie w większym stopniu na efektywność może szybko i znacząco obniżyć rachunki za energię, zmniejszyć import paliw oraz emisje gazów cieplarnianych. Dzięki temu w znacznym stopniu można zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych państw i przeciwdziałać zmianie klimatu.

„Efektywność energetyczna jest kluczowym rozwiązaniem wielu najpilniejszych wyzwań na świecie – może jednocześnie sprawić, że nasze dostawy energii staną się bardziej przystępne cenowo, bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone. Ale z niewytłumaczalnych względów przywódcy rządów i świata biznesu nie podejmują wystarczających działań w tej sprawie. Wstrząsy naftowe lat siedemdziesiątych spowodowały znaczne postępy w zakresie efektywności i jest absolutnie niezbędne, aby była ona podstawą odpowiedzi na dzisiejszy globalny kryzys energetyczny” – mówi Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

MAE: Oszczędności energii na miarę całych Chin

Zgodnie z analizą MAE, podwojenie obecnego globalnego tempa poprawy energochłonności do 4% rocznie może do końca tej dekady pozwolić na uniknięcie do 95 eksadżuli końcowego zużycia energii rocznie (w porównaniu z obecnie przyjętymi i opracowywanymi politykami). Odpowiada to obecnemu rocznemu zużyciu energii w Chinach albo ok. 1/4 światowego zużycia energii. „Bez tego dodatkowego działania zapotrzebowanie na energię końcową może być w 2030 r. wyższe o 18% zamiast o około 5% niższe” – zaznacza MAE.

Taki poziom zaoszczędzonej energii zmniejszyłby globalne emisje CO2 o 5 mld ton rocznie do 2030 r. To około jednej trzeciej całkowitej redukcji potrzebnej w tej dekadzie, aby skierować świat na ścieżkę zerowej emisji netto do połowy stulecia, jaką określono w mapie drogowej opublikowanej przez MAE w 2021 r. Potencjalne korzyści są więc naprawdę znaczące. Także w kontekście wydatków ludzi na całym świecie.

„Te dodatkowe wysiłki w zakresie efektywności obniżyłyby globalne wydatki na energię. Na przykład same gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić nawet 650 mld dolarów rocznie na rachunkach za energię do końca dekady w porównaniu z tym, co wydałyby przy podążaniu ścieżką opartą na dzisiejszych politykach” – odnotowuje MAE.

Do tego ilość „zaoszczędzonego” gazu ziemnego odpowiadałaby czterokrotności importu do Unii Europejskiej z Rosji w 2021 r. Zużycie ropy byłoby zaś mniejsze o prawie 30 mln baryłek dziennie, co odpowiada mniej więcej trzykrotnemu wydobyciu w Rosji w 2021 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje też, że postawienie na efektywność energetyczną pomogłoby stworzyć 10 mln dodatkowych miejsc pracy w różnych branżach: od termomodernizacji budynków po infrastrukturę związaną z transportem.

Efektywność energetyczna na wyciągnięcie ręki

Co ważne, większość z możliwości, jakie niesie efektywność energetyczna, wiąże się z łatwo dostępnymi technologiami, które w pełni zwrócą się dzięki niższym kosztom eksploatacji –zwłaszcza przy dzisiejszych wysokich cenach energii. Pisząc inaczej, bardziej efektywny budynek, samochód czy przemysł wymaga mniej energii do pełnienia tej samej funkcji, a oszczędności z tym związane są większe niż koszty inwestycji, jakie trzeba ponieść. Pisząc najkrócej, jak się da: efektywność energetyczna jest po prostu opłacalna. Wcześniej też była, ale w dłuższej perspektywie czasowej. W czasach drogiej energii korzyści płynące z efektywności są znacznie większe.

CZYTAJ TEŻ: MAE prognozuje. Jak rozwinie się OZE w Polsce?

A gdzie drzemie największy potencjał efektywności?

Według MAE do 2030 r. około jedna trzecia unikniętego zapotrzebowania na energię może pochodzić z wprowadzenia na rynek bardziej wydajnego sprzętu, od klimatyzatorów po samochody. Około 20% pochodzi z elektryfikacji i przejścia na pompy ciepła lub samochody elektryczne. Zmiana zachowania zapewnia dalsze 18% dzięki takim środkom, jak lepsza regulacja termostatów i zmiana wzorców podróży. Cyfryzacja i wykorzystanie wydajniejszych materiałów w przemyśle to znaczna część reszty.

„Efektywność energetyczna ma kluczowe znaczenie dla poprawy życia ludzi, zapewnienia niedrogiego i niezawodnego dostępu do energii, wspierania wzrostu gospodarczego i odporności, zwiększania bezpieczeństwa dostaw i przyspieszania przejścia na czystą energię. Silne, wczesne skupienie się na efektywności energetycznej jest niezbędne, aby zapewnić system o zerowych emisjach netto do 2050 r.” – podsumowuje Agencja.

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly