Artykuly

„Mit taniego węgla rozpada się”. Ogrzewanie kopciuchem kosztuje najwięcej – nawet 12,5 tys. zł rocznie

Węgiel trzymany w rękach górnika
Węgiel w rękach górnika

W ciągu półtora roku węgiel podrożał średnio o 229%. W efekcie najdroższym ogrzewaniem jest dziś ogrzewaniem kopciuchem – przy obecnych cenach to roczny koszt w wysokości aż 12 460 zł. Z drugiej strony najtańszą formą ogrzewania jest ta, która najbardziej sprzyja ochronie klimatu. W zależności od typu za ogrzewanie pompą ciepła trzeba zapłacić od 2350 do 3510 zł.

Polski Alarm Smogowy po raz trzeci zbadał ceny węgla, pelletu i drewna w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2021 r. węgiel orzech kosztował średnio 881 zł za tonę, a w sierpniu 2022 – już 2900 zł. Oznacza to wzrost o 229%. Cena pelletu wzrosła zaś z 918 do 2445 zł (o 166%), a drewna kawałkowego z 213 do 390 zł (o 83%). Drewno było jednak dostępne zaledwie w 10 badanych składach, dlatego oszacowanie zmiany jego cen jest trudne. 

Kopciuch najdroższy, pompa ciepła najtańsza

PAS skorzystał też z kalkulatora cen ogrzewania opublikowanego przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej. I sprawdził, jaka metoda ogrzewania domu jest obecnie najtańsza. Wygrywa pompa ciepła – roczne ceny ogrzewania tą metodą to, w zależności od typu pompy, wynoszą od 2350 do 3510 zł. 

Najwięcej kosztuje ogrzewanie węglem w kopciuchu – aż 12 460 zł rocznie. Niewiele tańszy (9540 zł) jest kocioł węglowy „ekoprojekt”, a więc spełniający wyższe normy emisji zanieczyszczeń. Za korzystanie z kotła gazowego wychodzi cena 4870 zł rocznie, a za spełniający wymogi „ekoprojektu” kocioł na drewno – 4010 zł. 

Wykres przygotowany przez Polski Alarm Smogowy

Wykres przygotowany przez Polski Alarm Smogowy

„Mit taniego węgla rozpada się” – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. „Dlatego rządowa strategia podtrzymywania naszego uzależnienia od węgla i jego finansowe wspieranie jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce. To wiadomość, która dotrze do obywateli, gdy przyszłej wiosny podsumują koszty ogrzewania” – dodaje Siergiej.

Efektywność energetyczna to podstawa

Co, jeśli nie węgiel? Długofalowa polityka odchodzenia od niego, nastawiona na dwa priorytety: elektryfikację ogrzewania (pompy ciepła) i termomodernizację milionów budynków, które dziś są wampirami energetycznymi.

„Efektywność energetyczna, ocieplenie domów to najlepsza metoda obniżenia rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Dobrze zaizolowany dom to – niezależnie od paliwa – rachunki niższe o co najmniej połowę” – podkreśla Polski Alarm Smogowy. 

Co warte podkreślenia, oznacza to także korzyści na innych ważnych polach: zdecydowanie czystsze powietrze i mniej emisji gazów cieplarnianych, które napędzają zmianę klimatu. Dalsze wspieranie węgla bez długofalowej polityki nastawionej na odejście od paliw kopalnych to wręcz sabotaż i działanie na szkodę naszego zdrowia, powietrza i klimatu. 

 

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly