ArtykulyZmiany klimatu

Susza w Kalifornii? To dopiero początek

Kalifornia zmaga się z czwartym rokiem największej od stulecie suszy. Kończąca się właśnie tegoroczna pora deszczowa bardziej przypomina porę suchą.

mapa suszy

Rysunek 1. Na ponad 2/3 obszaru Kalifornii panują warunki suszy ekstremalnej (D3) i wyjątkowej (D4). US Drought Monitor.

Jednak to, co jest obecnie uznawane za bezprecedensową katastrofę, może być drobiazgiem wobec mogącej czekać centralne i południowozachodnie regiony USA permanentnej megasuszy, daleko wykraczającej poza cokolwiek, co miało miejsce w ostatnim tysiącleciu. Takie wnioski wynikają z prognoz zmiany klimatu, szczególnie w scenariuszu dalszego szybszego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

prognozy

Rysunek 2. Na górze: średnie prognozy 17 modeli klimatu CMIP5 dla okresu letniego w scenariuszu emisji RCP8.5 – po lewej nasilenie suszy w skali Palmera (PDSI) oraz zestandaryzowana wilgotność gleb do głębokości 30 cm i 2m. Regiony Południowego Zachodu i Równin Centralnych zaznaczone są obwódką. Na dole: historyczne (wygładzone) i prognozowane (modele CMIP5, NADA) zmiany indeksu PDSI w w/w regionach.

Źródło The United States of Megadrought

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly