Tygodniowo możemy zjadać plastik odpowiadający masie karty kredytowej

Badacze z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że tygodniowo możemy zjadać nawet 5 g plastiku. To mniej więcej tyle, ile waży karta kredytowa. Ilość ta przekłada się na spożycie 21 gramów plastiku miesięcznie i ok. 250 g w skali roku. Głównych źródłem tworzywa w naszej diecie okazuje się woda – i choć w Europie skażenie jest znacznie mniejsze niż m.in. w USA i Indiach, skala zjawiska i tak ma prawo niepokoić.

Badania zostały zrealizowane na zlecenie WWF przez naukowców z australijskiego Uniwersytetu w Newcastle.

To pierwsza tego typu analiza o skali globalnej, w której zestawione zostały dane z 50 badań prowadzonych na całym świecie. Celem było uchwycenie skali zjawiska, jakim jest nieświadome spożywanie przez człowieka cząstek plastiku – tworzywa, którym zanieczyszczenie określane jest już mianem “plastic crisis“. [O skali zanieczyszczenia mikroplastikiem pisaliśmy wielokrotnie – m.in. tutaj.]

“Podczas gdy świadomość [obecności] mikrodrobin plastiku i ich wpływu na środowisko wzrasta, to badanie pomogło po raz pierwszy w dokładnym obliczeniu wskaźników spożycia. Rozwiniecie metody przeliczania ilości mikroplastiku na masę [ciała] może pomóc określić potencjalne ryzyko toksykologiczne dla ludzi”- powiedział dr Thava Palanisami, współkierownik projektu.

W badaniu ujawniona została skala spożycia potencjalnie szkodliwego tworzywa, ale także nierówności w tym kontekście. Mieszkańcy Indii i Stanów Zjednoczonych pochłaniają ok. dwa razy więcej plastiku niż mieszkańcy Europy czy Indonezji. Na Starym Kontynencie ilość tą oszacowano na ok 2 g.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Jako główne źródło mikrodrobin plastiku w naszej diecie wskazano wodę – zarówno butelkowaną, jak i pochodzącą z kranu. Drobiny znajdują się jednak także w naszym pożywieniu (szczególną uwagę zwrócono na skorupiaki), a także we wdychanym przez nas powietrzu (ich źródłem są m.in. ścierające się opony samochodowe).

„Te ustalenia muszą posłużyć jako sygnał alarmowy dla rządów. Tworzywa sztuczne nie tylko zanieczyszczają nasze oceany i drogi wodne, ale także zabijają życie morskie – jest w nas wszystkich i nie jesteśmy w stanie uniknąć ich spożywania. Globalne działania są niezbędne dla rozwiązania tego kryzysu” – powiedział Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj. [Jak deklarują autorzy badania, wyniki ukażą się również w recenzowanym czasopiśmie naukowym.]

Źródła: University of Newcastle, WWF, SmogLab

Komentarze

25.07.2019 9:18 Felek

Gdyby tak podano do wiadomości publicznej realne zanieczyszczenia z jakimi zmaga się każdy żywy organizm w ciągu jednego tylko dnia - To pewnie okazałoby się, że trzeba by się poddawać codziennej dekontaminacji, wychodzić na zewnątrz w masce twarzowej o zamkniętym obiegu a żywność mieć tylko z jednego sprawdzonego źródła, jakim być może byłaby własna, bardzo restrykcyjna produkcja.
Brzmi jak szaleństwo ale w istocie takie jest. Producenci nastawienie na zysk tylko i wyłącznie, zrobili ze środowiska śmierdzące, zepsute popłuczyny, w których się wszyscy teraz babramy. Myślę, że nawet odcięci od cywilizacji mieszkańcy jakichś wysp pacyficznych, żyjący w gęstej dżungli, mają w swojej krwi i ogólnie ciałach, podwyższone stężenia substancji dla organizmów obcych i trujących. A co dopiero przeciętny "ucywilizowany" człowiek mieszkający na wsi czy w mieście.

25.07.2019 9:23 Felek

WHO jednak będzie twierdzić, że choroby cywilizacyjne to norma postępująca wraz rozwojem i wspólnie z koncernami farmaceutycznymi z ochotą (Za ogromne pieniądze) pomogą każdemu potrzebującemu. Pod warunkiem, że jest wart by mu pomagać - czyli, że ma pieniądze by płacić. Chcesz żyć to pracuj, płać i dogorywaj. Mam nadzieję i czasem tym się karmię, że wszyscy odpowiedzialni za to ponieśli już i poniosą odpowiednio dotkliwą karę. Wiele wskazuje na to, że powstanie wszechświata albo życia to jednak nie jest przypadek. Został zaplanowany i jest realizowany, to daje nadzieje, że przewidziane też zostało pokaranie tych, którym się wydawało, że mogą niewolić, zabijać i ciemiężyć swoich braci i siostry.

26.07.2019 3:32 gupol(szukam w OZE)

dobra to że mikroplastiku jest pełno wokół nas i w nas to już wiem ale gdzie ja mogę się dowiedzieć jakie choroby on wywołuje?
czemu nie ma tu badań?

28.07.2019 16:22 Kloszard

Podejrzewa się mikroplastik o sprzyjanie chorobom autoiimonologicznym jak schorzenia tarczycy. Przyciaga substancje toksyczne. Tyle chyba na dzisiaj wiadomo. Badania o wpływie mikroplastiku na zdrowie dopiero się zaczynają. Pewnie nikt nie przypuszczał, że plastik może spowodować takie problemy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nawet w najczarniejszych snach.

28.07.2019 17:46 SONAER

O zanieczyszczeniu środowiska plastikiem i mikroplastikiem, jako jednym z efektów przeludnienia, Billy Meier pisał już w 2014 roku.
W kwietniu 2015 roku Meier skrytykował szwajcarskich naukowców z ETH Lausanne, którzy stwierdzili obecność mikroplastiku w szwajcarskich jeziorach, ale stwierdzili przy tym, że zagrożenia dla środowiska czy zdrowia nie ma.

Billy Meier podał wtedy m.in. następujące informacje:
- Poprzez mikroplastik zagrożone jest zdrowie ludzi i zwierząt, w tym m.in. ssaków, ptaków, gadów i płazów.
- Najgroźniejsze są nanocząsteczki plastiku, które uszkadzają funkcje organiczne, szkodzą zdrowiu, a nawet powodują mutacje.
- Plastik (mikroplastik/nanoplastik) ma tą własciwość, że przyciąga PCB od dawna obecne w zanieczyszczonym środowisku.
- PCB działa toksycznie już w minimalnych ilościach i powoduje:
* trądzik chlorowy
* wypadanie włosów
* nadmierną pigmentację
* uszkodzenie systemu immunologicznego
* nowotwory
* chorobę Alzheimera
* uszkodzenie wątroby
* chorobę Parkinsona
* deformacje
* zaburzenia rozwoju ciała i świadomości
* zaburzenia hormonalne
* niepłodność u ludzi i zwierząt

29.07.2019 14:27 Carlinfan

@SONAER
To teraz prosimy o definicję plastiku.

30.07.2019 7:22 Nie kop Pana bo się spoci

Jako laik mogę dla uproszczenia założyć, że plastikiem nazywać należy każde tworzywo sztuczne, które nie wytworzyło się samo w procesach geologicznych na przestrzeni czasu życia planety.
Czy asfalt jest naturalny? Tak.
Czy gips jest naturalny? Tak.
Czy azbest jest naturalny? Tak (Jest też szkodliwy drogą wziewną dla niektórych organizmów złożonych)
Czy polietylen, poliuretan albo polipropylen są naturalne? Po części mogą być, bo ich składniki jak najbardziej mogą być naturalne ale poprzez reakcje chemiczne, ich właściwości są zmienione na tyle, że możemy tu tylko mówić o tworze syntetycznym.
Obcym dla organizmów, które wywodzą się z pewnej puli składników naturalnych. Chociaż naukowcy oczywiście nakręcili ludziom w głowach i klną się na wszystkie przykazania boskie, że to materiały cudowne i obojętne dla zdrowia człowieka czy zwierząt. Było szkło w użyciu, było dobrze. Sporadyczne skaleczenia i konieczność zbierania stłuczki z podłogi czy chodnika to w zasadzie jedyne wady tego naturalnego choć przetworzonego przez człowieka materiału. No ale jednak na szkle, stopa zwrotu z inwestycji była na tyle mała, że trzeba by pracować dziesiątki lat by osiągnąć ten sam komfort automatyzacji produkcji i stopy zwrotu co można osiągnąć z produkcji butelek PET. A ponieważ by być skutecznym biznesmenem trzeba być pozbawionym współczucia i skrupułów no to mega korporacje są nastawione wyłącznie na robienie pieniędzy. Dochodzi przecież do takich absurdów, że największym wrogiem korporacyjnej machiny jest jej własny pracownik, trybik, który nie chce współpracować i "fika" utrudniając innym robotę. Nie liczą się absolutnie z niczym, chociaż mogłyby dzięki swoim wpływom wszystko co spieprzyły - ponaprawiać stosunkowo szybko. No ale to nieopłacalne, każda jedna, która realnie zacznie dbać o środowisko i odpowiedzialność za swój produkt - przestanie istnieć. Gadanina urzędasów z EU ma na celu przedłużanie tego agonalnego wyciskania ostatnich soków ze społeczeństwa i przede wszystkim z całej planety, bo realnych działań jest co najwyżej trochę. Pracują tyle, żeby się nie zmęczyć ale też żebyśmy nie przyłapali ich jak sobie siedzą na kiblu ze spodniami na kostkach i palą fajkę dla relaksu.

30.07.2019 11:18 Carlinfan

Mnie bardziej interesowało czy w reakcje z PCB wchodzą tworzywa używane w chirurgii i czy te reakcje mają faktyczny wpływ na organizm, jeżeli takie w ogóle takie występują.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto