Kronika Rozdroża: grudzień 2018 (akt. 08.12)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

Kosmici o klimacie (1), Kosmici o klimacie (2), Kosmici o klimacie (3), Kosmici o klimacie (4)

Luksemburg może stać się pierwszym państwem z całkowicie darmowym transportem publicznym

Zmieniające się mapy: kurczy się australijski Pas Zbożowy

Global carbon emissions jump to all-time high in 2018

Central bank warnings on the global economy are getting louder

Insurance company goes under after California’s most destructive wildfire

Syberyjski fenomen. Zlokalizowano ponad 7 tysięcy metanowych bąbli

Paryskie porozumienie przeciw globalnemu ociepleniu topi się jak śnieg

Kolejny polski mit umiera. Węgiel się kończy, starczy na 15 lat

Rząd potwierdza: powodujemy globalne ocieplenie. I… nic.

Życie po rewitalizacji

Trump administration to allow seismic blasting harmful to marine creatures

UNEP: Emissions gap visualized

467 ways to die on a warming globe

Portrait of a planet on the verge of climate catastrophe

Poprzednia kronika: listopad 2018

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

03.12.2018 8:19 Miro

Pozytywne zaskoczenie - PiS wraca do pracy nad przepisami chroniącymi zwierzęta:

https://fakty.interia.pl/polska/news-czabanski-nie-ma-norek-nie-ma-uboju-rytualnego,nId,2709457

03.12.2018 11:13 PIT

Jak zwykle świetna rozmowa, prof. Guy Mcpherson cierpliwie wyjaśniał jak przebiega proces naukowy i skąd wiadomo, że dana praca naukowa przedstawia prawidłowe wnioski.

https://www.youtube.com/watch?v=7TFEhy0hKWs

03.12.2018 21:00 Miro

Wbrew pozorom bardzo wartościowy, użyteczny społecznie głos - chociaż prof. Jania nie jest przekonany, że to ludzie są głównymi sprawcami globalnego ocieplenia (choć mówi, że na pewno się do niego przyczyniają) - to mimo to wzywa do mocnego ograniczania redukcji gazów cieplarnianych oraz do ograniczenia konsumpcji.
Wartościowy głos, bo może przemówić do osób, których nie przekonują tezy o antropologicznym ociepleniu:

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-szczyt-klimatyczny-katowice2018/aktualnosci/news-prof-jania-zalecac-a-nawet-wymuszac-redukcje-gazow-szklarnio,nId,2704961

04.12.2018 8:17 Miro

@PIT - ja (po wczorajszym wystąpieniu Dudy i innych wcześniejszych działaniach) wręcz zaczynam podejrzewać, że Polska po to zabiegała o organizację tego Szczytu, żeby go z premedytacją rozwalić.

04.12.2018 11:48 Ryan

Chyba nie tyle chcieli ten szczyt rozwalć co po prostu odczuwają wstyd z powodu swojej bezsilności i niechęci do zmian na lepsze ale nie chcą też czuć się trzecim śiatem bo mają spore ambicje. Polska nie po raz pierwszy organizuje taką imprezę, wygląda to raczej tak jakby władza chciała pokazać, że niby coś robi w kwestii ekologi. Tak naprawdę to jedynie uprawia propagandę dla ubogich umysłowo. De facto mogą być zaszczuci do kąta przez Unię z tym swoim czarnym skarbem narodowym, którego użytkowanie bardzo zdrożeje. Więc trzeba zacząć za wczasu się wybielać, żeby ludzie ich nie zlinczowali jak prawda wyjdzie na jaw.

04.12.2018 14:32 BIGENERGY

Parafrazując "Rząd potwierdza: powodujemy globalne ocieplenie. I… nic" można powiedzieć "No i Ch*j" jak w tym linku: https://noizz.pl/opinie/szczyt-klimatyczny-w-katowicach-strategia-no-i-chj/lnvyt6m

04.12.2018 18:25 observer

Pisowski prezydent Andrzej Duda skompromitował Polskę na szczycie COP24

https://www.rp.pl/Wegiel/312039891-Przewodniczaca-Zgromadzenia-Ogolnego-ONZ-Nasze-dzieci-nam-tego-nie-wybacza.html

"Węglowa schizofrenia Polski
Polska, czyli gospodarz szczytu klimatycznego w Katowicach, przedstawiła się w poniedziałek całemu światu jako kraj stawiający na nowoczesną niskoemisyjną energetykę, który zerwał z węglem. Ale jednocześnie rządzący przyznawali, że to na węglu opieramy bezpieczeństwo energetyczne i stabilność miejsc pracy.
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia mówił nawet o „sprawiedliwej transformacji" energetycznej, która jest możliwa, ale przy „społecznej aprobacie". W ten niejasny dla większości gości sposób tłumaczył się z faktu, że rząd utrzymał kopalnie, pompując w nie miliardy złotych.
Zaraz potem prezydent zapewniał jednak, że jest zdeterminowany, by walczyć z obroną klimatu niszczonego przez gazy cieplarniane, głównie dwutlenek węgla i metan. Dwukrotnie, z dumą podkreślił, że Polsce udało się obniżyć aż o 30 proc. emisję, choć wydobywa i spala węgiel. Stawia bowiem m.in. na... lasy. – Węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu – zapewniał tysiące uczestników szczytu, by za chwilę zadeklarować, że Polska jest otwarta, by przyjąć wytyczne z porozumienia paryskiego sprzed trzech lat. – Nie ma innego wyjścia niż implementacja pakietu klimatycznego – deklarował prezydent. Podobną obietnicę złożył także Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i szef COP24.
Deklaracje o walce z emisją gazów cieplarnianych polscy politycy mieszali z pochwałą ekologicznego spalania węgla, odnosząc się do faktu, że Katowice, stolica Górnego Śląsku dokonała w tej dziedzinie transformacji w ostatnich 20 latach. To prawda, w miejscu, gdzie debatowali delegaci szczytu, jeszcze niedawno stała kopalnia – dziś są tu nowoczesne biurowce i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Ale wielu gości ze świata było skonsternowanych, czując – i to dosłownie – skutki węglowej drogi rządu. W Katowicach z powodu mrozu i braku wiatru panuje smog. Wiele kontrowersji wzbudził też polski pawilon zbudowany z węgla.
Ale Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, który występował po prezydencie Dudzie nie dał się zwieść. – Żeby powstrzymać katastrofę, musimy zmniejszyć emisję o 45 proc. do 2030 r., a wykorzystanie węgla w produkcji energii musi wynieść poniżej 7 proc. – mówił wprost, apelując do rządów, by wspierały finansowo zieloną gospodarkę."

https://www.rp.pl/Opinie/312039901-Wszystkie-mity-prezydenta.html

"Wszystkie mity prezydenta

Co prawda w ogłoszonej w poniedziałek deklaracji polski rząd przyznaje, że potrzebna jest transformacja sektora węglowego, ale już podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda wskazał, że nie tyle potrzebna jest redukcja emisji dwutlenku węgla, ile równoważenie jej z pochłanianiem przez lasy. Tylko prezydent powtarza mity byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki (tego, który nie tylko zezwolił na wycinanie drzew w Polsce, ale i starodrzewu Puszczy Białowieskiej) o rzekomej zdolności pochłaniania przez nasze lasy milionów ton CO2, które produkujemy. Zacytuję po raz kolejny w ostatnich dniach raport Greenpeace'u: w ciągu 30 lat leśne gospodarstwa węglowe pochłoną zaledwie tyle dwutlenku, ile Polska produkuje w ciągu jednego dnia.


Gdy cały świat głowi się, jak rozwiązać problem narastającego efektu cieplarnianego, polski prezydent deklaruje, że mamy węgla na 200 lat i nie planujemy całkowitego odejścia od tego surowca. Obecnie prawie 90 proc. energii powstającej w Polsce pochodzi z węgla, a w roku 2030 ma to być ponad 60 proc."


Po COP24 PAD pojechał prosto na Barbórkę. Skandaliczne wypowiedzi PAD-a cytuję z mediów rządowych. Produkcję 45 tysiąca trupów rocznie jako skutek spalania węgla nazwał "służbą dla Polski".

https://archive.is/gkRhU

" Tak długo, jak pełnię urząd polskiego prezydenta, to nie pozwolę, by ktoś zamordował polskie górnictwo – zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Barbórki w miejscowości Brzeszcze.
[...]
Pracę górników prezydent nazwał „służbą dla Rzeczypospolitej”.

To jest służba dla Rzeczypospolitej, dla bliźnich, ale też dla braci, braci górniczej – stwierdził Andrzej Duda. "


https://dorzeczy.pl/kraj/85863/Prezydent-Duda-Nie-pozwole-aby-ktokolwiek-zamordowal-polskie-gornictwo.html

" – Proszę się nie martwić. Dopóki pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo. Bo zbyt wielką mamy w nim tradycję, choćby tego święta świętej Barbary, waszej Barbórki, której zwyczaje wpisane są na listę naszego dziedzictwa kulturowego – mówił prezydent podczas Barbórki w Brzeszczach.

– Przede wszystkim jesteście państwo branżą absolutnie strategiczną, która – jak wspomniałem – stanowi fundament naszej gospodarki. Musi być zachowana, aczkolwiek musi być też unowocześniana i reformowana. "

04.12.2018 18:31 observer

@Marcin Leszczyński (listopadowa KR)
"Po pierwsze nie jestem zwolennikiem podnoszenia emisji CO2 - skąd ten pomysł :)?"

A to ciekawe, bo przyczepiłeś się do mojego komentarza, gdy krytykowałem brak działań pisowskiego rządu w redukowaniu emisji CO2.


@Marcin Leszczyński (listopadowa KR)
<<"Jak Nord Stream2 zwiększa/zmniejsza naszą zależność od paliw kopalnych?"

Naszą? nie wiem :).
Myślałem raczej o sąsiadach.>>

??????

Przypomnę, że Twój komentarz (o Nord Stream 2) był odpowiedzią na moje stwierdzenie o uzależnianiu przez PiS Polski od paliw kopalnych.

To może napisz, czy PiS uzależnia Polskę od paliw kopalnych, czy nie? Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

04.12.2018 21:35 ktos

observer
zawsze marudzisz, że pis wyrzuca pieniadze w błoto a sczyt jednak Cie nie rusza gdzie wyrzucono w błoto ponad 252 mln zł

ile to by było wiatraków:) Przeciez za 7 mln mamy 1MW mocy zainstalowanej.

https://energetyka.wnp.pl/koszt-budowy-instalacji-wiatrowych-w-polsce-5-7-mln-zl-za-1-mw,126342_1_0_0.html

observer a jak policzyc ile bysmy mogli wybudowac na świecie przez te wszystkie lata kiedy organizowany były szczyt. To przeciez filozofom by się nie śniło.

04.12.2018 21:50 observer

@Ktos

Słabe te twoje argumenty.

Ale zadam ci jedno pytanie: Czy uważasz, że szczyty klimatyczne nie powinny się odbywać oraz kraje nie powinny decydować się naredukcję emisji CO2?

04.12.2018 21:52 observer

https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/312049914-Dabrowska-Pamiatki-ze-szczytu.html

"Na każdym kroku widać kompletne niezrozumienie, które wykazuje Polska wobec oczekiwań uczestników szczytu, ich wrażliwości na problem zmian klimatycznych, języka dokumentów międzynarodowych, jakiego używają, i symboli, którymi się posługują. Może dlatego np. nie znalazł się żaden wysoki urzędnik ani nawet ekspert, który z ramienia rządu wziąłby udział w panelu dotyczącym aspektu gender w dokonywaniu sprawiedliwych przemian na rynku pracy. No bo jak rząd – świętujący w pląsach urodziny rozgłośni ojca Rydzyka – miałby się wypowiadać na temat, którego kompletnie nie rozumie i którego istnienia nie akceptuje? Jak ministrowi Adamowi Lipińskiemu, który ma odpowiadać za równe traktowanie, miałoby słowo „gender" w ogóle przejść przez usta?

I jak mógłby prezydent Duda, który w poniedziałek mówił na szczycie, że troska o klimat jest chrześcijańskim obowiązkiem, powiedzieć następnego dnia górnikom na Barbórkę coś innego niż: „Nie pozwolę zamordować polskiego górnictwa tak długo, jak długo będę prezydentem"? I że domaganie się zmniejszenia poziomu zużycia węgla to działanie „wbrew interesom Polski"?

Polska prezydencja rozdawała także gadżety pamiątkowe. Większość z nich przygotowały Lasy Państwowe. Te same, które rozpętały awanturę z wycinką Puszczy Białowieskiej, zakończoną wyrokiem za łamanie prawa UE. Lasy, które promują polowania i handlują dziczyzną. To zresztą jest częścią całej strategii przyjętej przez nasz kraj na czas szczytu. Bardziej przypomina ona oprawę Barbórki, połączonej ze świętowaniem przez myśliwych Hubertusa. Nawet bezpłatne przekąski były z dziczyzny, co budziło popłoch większości uczestników, kiedy tylko orientowali się, że w celu uświetnienia imprezy życie musiał oddać jakiś niewinny jeleń."

05.12.2018 10:57 Mariusz

KTOS
Ceny budowy wiatraków są obecnie niższe. Twoje dane pochodzą sprzed 8 lat

05.12.2018 16:25 ktos

observer
oczywiscie, że powinny, ale to co się tam odbyw to czysta kpina. Stany zjednoczone się wypinaja, brazylia tez, Chiny brak limitów CO2, mozna długo wymieniac.

Co więcej kraje rozwiniete bedą pomagał krajom rozwijajacym sie. Czy tak się dzieje, watpliwe.

"Mimo, że Porozumienie paryskie zobowiązuje solidarnie wszystkie państwa bez względu na ich zamożność do działań proklimatycznych, to wskazało jednocześnie, że państwa rozwinięte będą łożyć na ograniczanie skutków zmian klimatycznych w krajach rozwijających się."

Lączę szczyt z katowicami z poruzmieniem paryskim, bo oba to tylko strata kasy, która by mozna było przeznaczyć na poprawę czystosci powietrza np. województwie opolskim
258 mln starczyło by na wymiane pieców co znacznie poprawiło powietrze w danym regionie

Co będzie, że szczytu nic a co będzie z piecy ekologicznych - czyste powietrze.

05.12.2018 18:50 Miro

@KTOS - bez tych szczytów byłoby jeszcze gorzej.

Np. jeśli wierzyć tym przejrzystym wykresom (pierwszy) - to jednak trochę wyrok odwlekliśmy. Poza tym każdy głos choć trochę zmienia świadomość. Ja pracuję w szkole i naprawdę można takie szczyty wykorzystać do aktywizacji młodzieży (np. uruchomiłem pewne działania, które mogą realnie, choć nieznacznie, wpłynąć na walkę ze smogiem w moim mieście). I stało się to dzięki szczytowi, bo informacje o nim mocno zaciekawiły część młodzieży.
Ja wiem, że to wszystko drobnostki w skali świata, ale to co - mamy poddać się bez walki???

https://www.unenvironment.org/interactive/emissions-gap-report/

05.12.2018 20:09 observer

@ktos
"Lączę szczyt z katowicami z poruzmieniem paryskim, bo oba to tylko strata kasy, która by mozna było przeznaczyć na poprawę czystosci powietrza np. województwie opolskim
258 mln starczyło by na wymiane pieców co znacznie poprawiło powietrze w danym regionie"

Czyli brniesz dalej.

Porównujesz nieporównywalne.

4 miliardy złotych rocznie będą kosztować dopłaty do podwyżek cen prądu wynikające z tego, że robimy go z węgla. Policz ile rocznie można byłoby postawić wiatraków.
https://www.rp.pl/ENERGIA-Energetyka-zawodowa/312049925-Miliardy-zlotych-poplyna-na-doplaty-do-rachunkow-za-prad.html

Pieniądze mają być wzięte (przynajmniej w pierwszej wersji były takie informacje) z opłat za emisję (sic). Pieniądze te powinny finansować rozwój OZE a nie być dopłatą do węgla.

Ok. 15 miliardów złotych rocznie dopłacamy do węgla. Same dopłaty do emerytur górniczych to 8 mld zł (znalazłem na szybko dane z 2010r. https://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html). Tutaj artykuł o dopłatach https://wysokienapiecie.pl/2341-nik-obliczyl-ile-kosztuja-nas-nierentowne-kopalnie/

Pamiętaj też o tzw. opłacie przejściowej, gdzie w każdym rachunku za prąd średnio rocznie dopłacasz do węgla 100zł - przeliczając przez liczbę gosp. dom. daje to kolejne grube miliardy. W PGG władowano zdaje się 3mld zł (do sprawdzenia).


Tyle jeśli chodzi o liczby.

Natomiast to, że konferencja organizowana przez nieudaczników z PiS musiała kosztować 258 mln zł to mnie jakoś szczególnie nie dziwi. Ale nawet jeśli, to wychodzi raptem 1 mln zł na państwo uczestniczące. Efektem tych konferencji ma być ograniczenie emisji i uniknięcie kosztów idących w biliony złotych licząc cały świat. To naprawdę pikuś.


Podsumowując: przymuję do wiadomości twoją opinię: uważasz, że nie należy ograniczać emisji, tzn. przedstawiciele państw z całego globu nie powinni się spotykać i próbować ustalić konsensusu w kwestii ograniczenia emisji CO2.

Ja mam inne zdanie na ten temat i musisz przyjąć do wiadomości, że się w tej kwestii nie zgadzam. Tym bardziej, że nie przedstawiłeś żadnego alternatywnego pomysłu poza sugestią, by dalej emitować coraz więcej CO2.

06.12.2018 7:07 Albatron

Kolejny COP, kolejne plany a tymczasem emisje znowu do góry.

'Brutal news': global carbon emissions jump to all-time high in 2018

https://www.theguardian.com/environment/2018/dec/05/brutal-news-global-carbon-emissions-jump-to-all-time-high-in-2018

Dla zainteresowanych blog prowadzony przez prof. Tima Garretta. Ciekawe podejście do tematu energii i ekonomii.

http://nephologue.blogspot.com/

06.12.2018 7:25 Albatron

Global warming will happen faster than we think

https://www.nature.com/articles/d41586-018-07586-5

06.12.2018 12:36 Marcin Leszczyński

Polecam:

Panele fotowoltaiczne wymagają za dużo przestrzeni

http://energyskeptic.com/2018/solar-pv-farms-require-way-too-much-land-to-replace-fossils/

oraz ostatni wpis z exignoranta

https://exignorant.wordpress.com/2018/12/06/priorytety-mrocznego-ekologa/

06.12.2018 14:58 czyt

1. https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1377833,duda-nie-pozwole-by-ktokolwiek-zamordowal-polskie-gornictwo.html

Duda: nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

2. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1377767,3-4-polakow-odczuwa-zaniepokojenie-zmiana-klimatu.html

3/4 Polaków odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu

3. https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/1377750,najwiekszy-w-ue-producent-wegla-patrzymy-na-liczby-nie-na-deklaracje.html


Największy w UE producent węgla: patrzymy na liczby, nie na deklaracje

4. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1377695,cop24-sekretarz-generalny-onz-niech-obywatele-w-kwestii-klimatu-naciskaja-na-rzady.html

COP24: Sekretarz generalny ONZ: niech obywatele w kwestii klimatu naciskają na rządy

5. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1376241,las-w-hambach-nalezaca-do-rwe-kopalnia-chce-wyciac-las-ktory-ma-12-tys-lat.html


Niemcy są "zielone" tylko w teorii? Należąca do RWE kopalnia chce wyciąć las, który ma 12 tys. lat

6.
https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1379095,czestsze-alarmy-o-smogu-rzad-za-a-nawet-przeciw.html


Częstsze informowanie o zanieczyszczeniu powietrza? Rząd za, a nawet przeciw ..." - JAK WIDAĆ.

"https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1379356,cop24-who-spelnienie-celow-porozumienia-paryskiego-moze-ocalic-milion-istnien-rocznie.html


COP24: WHO: spełnienie celów Porozumienia paryskiego może ocalić milion istnień rocznie


7. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1379380,kiedy-powietrze-w-polsce-bedzie-czystsze-emilewicz-dzialania-dadza-efekt-w-perspektywie-dekady.html


Kiedy powietrze w Polsce będzie czystsze? Emilewicz: Działania dadzą efekt w perspektywie dekady

8. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1379356,cop24-who-spelnienie-celow-porozumienia-paryskiego-moze-ocalic-milion-istnien-rocznie.html


COP24: WHO: spełnienie celów Porozumienia paryskiego może ocalić milion istnień rocznie

06.12.2018 16:15 Ryan

Logiczna analiza problemu jakim jest globalne ocieplenie oraz czy warto bądź też nie warto, podejmować wyzwanie jakie przed nami stoi:
Odc 1) https://www.youtube.com/watch?v=zORv8wwiadQ

Odc 2) https://www.youtube.com/watch?v=AE6Kdo1AQmY

06.12.2018 20:40 ktoś

OBSERVER - wszystko ładnie w Twoich wyliczenia, ale brakuje ile dopłat jest do zielonej energii?
Wtedy można wszystko podsumować i wyciągnąc wnioski.

06.12.2018 23:43 observer

@Ktoś
"OBSERVER - wszystko ładnie w Twoich wyliczenia, ale brakuje ile dopłat jest do zielonej energii?
Wtedy można wszystko podsumować i wyciągnąc wnioski"

Dobrze, że poruszasz ten temat.

W Polsce te dopłaty są znacząco mniejsze od dopłat do spalania węgla.

Zwłaszcza, że w Polsce jako dopłaty do OZE traktuje się dopłaty do elektrowni węglowej za spalanie biomasy (tzw. współspalanie). Temat był kiedyś poruszany na ZnR
https://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2743/75-miliarda-zlotych-poszlo-z-dymem

A tutaj masz porównanie w liczbach
https://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3694/rachunek-energetyczny-iii-rp-setki-miliardow-zl-spalonych-wraz-z-weglem

" Łączna pomoc finansowa dla górnictwa i elektroenergetyki węglowej od 1990 roku sięgnęła obecnie niemal 230 mld zł. Wsparcie dla OZE (z wyłączeniem starych elektrowni wodnych oraz współspalania) było w tym okresie o rząd wielkości niższe (17 mld zł), natomiast w latach 2013–2016 – prawie trzykrotnie niższe (9 mld zł). "

07.12.2018 6:35 wsciekly_kot

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24251715,prezydent-poleca-tekst-o-wyssanym-z-palca-efekcie-cieplarnianym.html

Nasz kochany duduś znów błysnął jak stara żarówka której zła Unia zakazała... Kretyn. Tyle się ciśnie na usta.

07.12.2018 11:33 Mariusz

https://www.youtube.com/watch?v=YGGk90YljhQ

To samo będzie prędzej czy później w Polsce - po zmianie regulacji PV nie opłaca się w Nevadzie najbardziej nasłonecznionym stanie USA z dość wysokimi rachunkami za energię elektryczną dla gosp. domowych

07.12.2018 12:59 PIT

Guy McPherson - Reality Report Interview

https://www.youtube.com/watch?v=7yUeN5j7yfk

07.12.2018 15:34 PL

Energetyka jądrowa - najlepsza droga do czystego powietrza i bezpieczeństwa energetycznego

Elektrownie jądrowe z reaktorami III generacji proponowane dla Polski są odporne na awarie wewnętrzne, na zagrożenia zewnętrzne i ataki terrorystyczne (np. uderzenia największych samolotów). A mimo to dostarczać będą energię elektryczną niezawodnie i tanio.

1. Zmiany klimatu i postanowienia Konferencji COP 21 w Paryżu.

https://www.cire.pl/item,172366,13.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179

World Energy Outlook 2018 - streszczenie (PL

Co dzisiejsze polityki energetyczne, ambicje polityczne i trendy technologiczne mówią nam o przyszłości? Czy świat zbliża się czy odchodzi od spełnienia celów zrównoważonego rozwoju w zakresie energii? Opierając się na najnowszych danych dotyczących rynków energii i trendów technologicznych, tegoroczne World Energy Outlook zapewnia szczegółowe opracowanie tych fundamentalnych kwestii w perspektywie do roku 2040, obejmujące wszystkie paliwa, technologie i regiony świata.

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2018%252Fpolish_weo_2018_es.pdf

07.12.2018 17:26 observer

@Mariusz

Twój film jest sprzed 3 lat.

Tutaj wpis na wiki o tym (wraz z odnośnikami)

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_Nevada#Net_Metering_Controversy

Net Metering Controversy

Net energy metering rules were changed in December 2015, unfavorably for homeowners having or considering rooftop solar, and were applied even to existing installations. Some major installers, including SolarCity, Vivint, and SunRun, withdrew from the Nevada market.

After a public outcry, the earlier favorable rules were grandfathered for up to 32,000 customers whose systems were active or had a pending application by December 31, 2015.[11][12][13][14][15][16] The Public Utilities Commission of Nevada approved bill AB405 in 2017 to restore net metering.[17]

A tutaj artykuł na temat Net metering
https://en.wikipedia.org/wiki/Net_metering

07.12.2018 17:32 observer

Zastanawiacie się, dlaczego w Polsce jest SMOG?

Może dlatego, że nie ma pieniędzy? Otóż nie. Pieniądze są tylko PiS nie wydaje ich na wymianę pieców lub termomodernizację budynków tylko ..... na ogródki sakralne i geotermię (można się domyśleć czyją).

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24252764,raport-nik-fundusz-ochrony-srodowiska-wydaje-coraz-mniej-pieniedzy.html

"Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z budżetu w wysokości 6,5 mld zł wydał tylko 210 mln na ochronę powietrza - informuje Najwyższa Izba Kontroli.
[...]

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wpierwszym półroczu 2017 r. na ochronę powietrza wydano tylko 210 mln zł z budżetu w wysokości 6,5 mld zł. Co ciekawe, wydatki na ten cel z roku na rok maleją. Jak podaje wyborcza.pl, w 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał na poprawę jakości powietrza 1,2 mld zł (budżet 4,2 mld zł), a w 2015 r. - 1,3 mld (miał do wydania 4,2 mld zł). Znaczne obniżenie wydatków na ochronę powietrza nastąpiło w 2016 roku, kiedy na ten cel wydano zaledwie 22 mln zł z budżetu o wysokości ponad 5 mld zł.
[...]
Z ustaleń dziennikarzy "Gazety Wyborczej" wynika też, że w 2016 roku z tego funduszu wydano ok. 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych, a kolejne 5 mln na na remonty, budowę i wyposażenie terenów zielonych wokół budynków o charakterze "kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym". Jeden miliard wydano na geotermię oraz modernizację ciepłowni. 500 mln zł przeznaczono na program finansowania termomodernizacji budynków takich jak szpitale, hospicja, kościoły, muzea czy akademiki."

07.12.2018 20:07 observer

Kolejny pisowski geniusz. Tym razem minister Kowalczyk. Nie wiem, skąd oni biorą tych idiotów, ale skądś biorą

https://www.rp.pl/Polityka/181209548-Henryk-Kowalczyk-Za-zanieczyszczenia-odpowiadaja-gnijace-drzewa-w-Bialowiezy.html

"Prowadzący na początek przytoczył dane, z których wynika, że trzej najwięksi producenci mięsa generują więcej gazów cieplarnianych niż Francja, a gdyby były państwem, to byliby siódmym największym emitentem tych gazów. Minister odparł: „O mięsie nie dyskutujemy dlatego, że zwierzęta oddychają i wydzielają dwutlenek węgla, więc jakby tak myśląc logicznie i konsekwentnie – człowieka też należałoby zlikwidować, bo człowiek, jak oddycha emituje, dwutlenek węgla. Taka jest logika tego myślenia, więc… może nie oddychajmy”.
W dalszej części programu Henryk Kowalczyk stwierdził, że nie da się ocenić, jak tak naprawdę działalność człowieka wpływa na zmiany klimatu, bo jest wiele innych zjawisk naturalnych, które powodują emisję dwutlenku: „To są choćby wybuchy wulkanów i wiele innych rzeczy, więc tak naprawdę trudno to ocenić. Ja na przykład obserwuje działania ekologów, takie, że mówią »proszę nie ruszać drzew w Puszczy Białowieskiej, niech one sobie tam leżą, umrą i zgniją«. Właśnie podczas gnicia wydziela się metan i dwutlenek węgla, gazy cieplarniane. Trochę brak konsekwencji w tym myśleniu…”."

Tutaj oryginalny materiał do obejrzenia

https://vod.tvp.pl/video/kwadrans-polityczny,07122018,40320509

09.12.2018 9:38 PIT

Biggest mass extinction caused by global warming leaving ocean animals gasping for breath

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181206141225.htm

Atmospheric scientists find causes of firenado in deadly Carr Fire
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181206114740.htm

09.12.2018 10:28 Mariusz

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24255954,minister-kowalczyk-o-efekcie-cieplarnianym-to-przez-gnijace.html#opinions

Pan Minister wcale nie jest odosobniony w swoich poglądach . Znam co (internetowo) dwóch profesorów fizyki, którzy maja podobne poglądy, a przynajmniej niedowierzają w AGW.

Ciekawi mnie jakby wyglądały wyniki ankiety wśród naukowców innych niz klimatolodzy nt ich poglądów o AGW

przedwczoraj o 9:55 Ereandel

@Mariusz
Typowy argumentum ad verecundiam. Nie-klimatolog może albo oprzeć się na czyjejś innej, bardziej wykwalifikowanej opinii, albo (jak dwóch kolegów profesorów) coś zmyślać. I o ile ludzie w sytuacjach codziennych ludzie nie mają problemu z powoływaniem się na błędny autorytet (nie wierzymy w zapewnienia dermatologa wypowiadającego się na temat naszego chorego kolana, idziemy do ortopedy), to w sprawach naukowych panuje efekt "najmądrzejszego we wsi". Skoro już jeden tytuł naukowy ktoś ma, to na pewno jest inteligentniejszy ode mnie, ergo: ma rację, o czymkolwiek by nie mówił. A im więcej tematów poruszy, tym większy erudyta.

przedwczoraj o 10:02 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/15370-mamy-wegiel-nie-zawahamy-sie-go-uzyc/

O naszym czarnym złocie w kontekście wypowiedzi Dudusia

cyt: "Prezydent Duda ma 46 lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego mężczyzna w jego wieku ma szansę pożyć jeszcze ponad 33 lata. 2051 rok powinien więc być dla prezydenta „dającą się przewidzieć perspektywą”. Czy rzeczywiście węgiel pozostanie wtedy polskim fundamentem surowcowym?"

przedwczoraj o 10:06 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/15252-negocjacje-klimatyczne-na-szczycie-cop24-e-w-katowicach/


Wypowiedzi polskich polityków zostaną szybko zapomniane, natomiast szkoda, że nie wykorzystaliśmy szczytu klimatycznego do promocji polskich technologii i firm. Pawilony Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Japonii pełne są prezentacji nowoczesnych przedsiębiorstw. A warto pamiętać, że spośród 30 tys. uczestników COP 24 jest wielu takich, którzy mogą w przyszłości decydować o zakupach w swoich krajach. Mamy dziesiątki przedsiębiorstw wyspecjalizowanych chociażby w zwiększaniu efektywności energetycznej budynków, mamy cały przemysł pracujący dla farm wiatrowych na morzu, mamy firmy integrujące materiały budowlane z fotowoltaiką. Niestety, nic z tego nie było widać na COP 24.Wyszło jak zawsze.

przedwczoraj o 14:16 wsciekly_kot

https://swiatoze.pl/niewielka-nuklearna-wojna-metoda-na-globalne-ocieplenie/


O, i to jest rozwiązanie naszego problemu. Naprawdę godne człowieka^^ Jednocześnie rozwiąże problem przeludnienia, co Ty na to Pit?

przedwczoraj o 20:54 mol

www.globalcarbonatlas.org/en/CO2-emissions

5 grudnia stronka została zaktualizowana. Emisja CO2 dalej w gorę

przedwczoraj o 21:09 PIT

@WSCIEKLY_KOT

Barbażyńskie i prymitywne rozwiązanie problemu przeludnienia, niestety całkiem realne. Nie zdziwiłoby mnie to wcale gdyby już takie plany były przygotowane. Wojna to najlepszy reset.

@MOL

No shit Sherlock!

wczoraj o 13:53 Logic

@Wściekły kot
Tak jak myslalem z idiotami na tej ziemi nie da sie nic zrobic. Albo wprowadzą jakis system totalitarny albo wojna atomowa.
Brawo kurwa.

wczoraj o 15:13 PIT

@LOGIC

Coś dla Ciebie, zastosowanie nauk duchowych w życiu codziennym. Tylko już na tym można się skupić.

https://m.youtube.com/watch?v=-naEwp6HSqs

wczoraj o 16:05 Marcin Leszczyński

Autorytarne rządy, Brexit, zamieszki we Francji jako konsekwencja postępującego spadku EROI.

https://www.resilience.org/stories/2018-12-11/brexit-stage-one-in-europes-slow-burn-energy-collapse/

wczoraj o 16:41 Piotr

@Observer
@Mariusz
Co do wypowiedzi ministra Kowalczyka o gnijących drzewach i ich wpływie na ocieplenie klimatu to poszedłem tym tropem i znalazłem to:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C391242%2Cchore-drzewa-sa-zrodlem-emisji-metanu-do-atmosfery.html


A tu link do zdaje się oryginalnej publikacji:
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2012GL052361

Czy ktoś mądrzejszy ode mnie mógłby się na ten temat wypowiedzieć?

wczoraj o 18:19 ktoś

PIOTR
Bardzo ciekawe to co zlinkowałeś:)
, obawiam się jednak, że observera nie masz co prosić o opinie, bo to jest profesor od swoich racji a nie obiektywne, źródło informacji

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto