Susza w Kalifornii? To dopiero początek

Kalifornia zmaga się z czwartym rokiem największej od stulecie suszy. Kończąca się właśnie tegoroczna pora deszczowa bardziej przypomina porę suchą.

mapa suszy

Rysunek 1. Na ponad 2/3 obszaru Kalifornii panują warunki suszy ekstremalnej (D3) i wyjątkowej (D4). US Drought Monitor.

Jednak to, co jest obecnie uznawane za bezprecedensową katastrofę, może być drobiazgiem wobec mogącej czekać centralne i południowozachodnie regiony USA permanentnej megasuszy, daleko wykraczającej poza cokolwiek, co miało miejsce w ostatnim tysiącleciu. Takie wnioski wynikają z prognoz zmiany klimatu, szczególnie w scenariuszu dalszego szybszego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

prognozy

Rysunek 2. Na górze: średnie prognozy 17 modeli klimatu CMIP5 dla okresu letniego w scenariuszu emisji RCP8.5 - po lewej nasilenie suszy w skali Palmera (PDSI) oraz zestandaryzowana wilgotność gleb do głębokości 30 cm i 2m. Regiony Południowego Zachodu i Równin Centralnych zaznaczone są obwódką. Na dole: historyczne (wygładzone) i prognozowane (modele CMIP5, NADA) zmiany indeksu PDSI w w/w regionach.

Źródło The United States of Megadrought

Komentarze

05.03.2015 23:34 Kaziu

No ameryka chyba niedługo będzie mieć problemy z dostępem do wody pitnej,nie tylko w kaliforni ale także na środkowym zachodzie,międzyinnymi w dakocie południowej i w kansas,szykują się ciężkie czasy dla amerykańskiego społoczeństwa.

06.03.2015 2:23 papa ohara

Będą musieli odsalać wodę morską co jest bardzo energochłonne i jak można się domyślać energię tą pozyskają z paliw kopalnych. Błędne koło.

06.03.2015 7:47 observer

Ale za to nie mają kałuż na drogach i nie muszą kupować kaloszy :-)

Czyli zmiany klimatyczne w Ameryce będą korzystne.

MSPANC

Nie wiem, czy muszę pisać, że to ironia i przytyk w pewną stronę.

06.03.2015 10:26 Adi

Coraz większe połacie świata zmagają się z anomaliami klimatu. W Brazylii nie lepiej:

http://www.theguardian.com/global-development-professionals-network/2015/feb/11/brazil-drought-ngo-alliance-50-ngos-saving-water-collapse

06.03.2015 12:21 Kaziu

Dane z pliocenu,wyraźnie wskazują że pustynnienie środkowego zachodu stanów zjednoczonych,jest nieuchronne,z całą pewnościa ameryka bardzo straci na zmianach klimatu,znajdą się pewnie tacy którzy powiedzą,to jest daleko po co się przejmować,najważniejsze żeby u nas na podwórku padało,a co tam gdzie coś w odległych zakątkach świata się dzieje po co się przejmować,ja uważam że globalna ekonomia jest uzależniona od ameryki,więc należy się przejmować.

06.03.2015 17:22 Adrian

Kaziu, chyba na odwrót?. USA jest uzależnione od globalnej ekonomii. Jakoś ostatnio eksportują co najwyżej dolary.

06.03.2015 18:01 Kaziu

@Adrian
Możesz mieć rację,faktycznie eksportują wyłącznie dolary.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto