Artykuly

Zimne lato [?]

Pod artykułem „Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów” osoba komentująca pod nikiem C. napisała:

poczytność i wiarygodność tej strony byłaby większa, gdyby wyjaśniono dlaczego zrobiło się tak bardzo zimno.To najgorsze lato od niepamiętnych czasów. (…) Słońce stało się rzadkością. Sierpień zdaje się gorszy od lipca.

Pozostaje tylko o tym napisać.

Zacznijmy od lipca. O ile na świecie był to najcieplejszy lipiec w historii pomiarów, to w Polsce nie należał do rekordowo ciepłych, ale nie był też szczególnie zimny. Zacytujmy za Piotrem Djakowem z Meteomodel.pl:

Wbrew obiegowym opiniom tegorocznego lipca nie można w żadnym razie nazwać zimnym. Jego średnia anomalia temperatury wyniosła w stosunku do okresu bazowego 1961-1990 +1.63K (+0.51K w stosunku do okresu bazowego 1981-2010 i -0.01K w stosunku do okresu bazowego 1991-2015). Widać więc, że nawet w stosunku do najnowszego, niepełnego jeszcze okresu referencyjnego był to miesiąc mieszczący się w normie, niemal dokładnie trafiający w średnią wieloletnią.

Rysunek 1. Odchylenie temperatury od średniej z lat 1951-1990 w lipcu 2016 roku. Źródło Meteomodel. pl

Lipiec był o ponad 1,6°C cieplejszy od średniej z lat 1961-1990, a chłodny wydaje się tylko na tle zeszłorocznych upałów (w 2015 roku mieliśmy najcieplejszy rok w historii pomiarów zarówno na świecie, jak i w Europie i w Polsce).
A jak z sierpniem? Poniżej mapa odchyleń temperatury od średniej dla drugiej dekady sierpnia.

Rysunek 2. Odchylenie temperatury od średniej z lat 1981-2010. Źródło NOAA ESRL

Odpowiedź: pogoda. Choć powierzchnia Ziemi była średnio rzecz biorąc znacząco cieplejsza, układy ciśnień ułożyły się tak, że było pochmurnie, a nad Polskę napływało chłodne powietrze, na mapie byliśmy więc plamą nietypowo niskich temperatur. Za to ostatnia dekada sierpnia będzie ciepła, średnio rzecz biorąc sierpień wcale taki anomalnie chłodny nie będzie.

Czy ZAWSZE, kiedy przez kilka dni jest chłodniej, muszą pojawiać się opinie, że klimat wcale się nie ociepla?

Na koniec C. dodał w komentarzu link do artykułu na blogu Goldblog, „Największe oszustwo ekonomiczno-naukowe w historii świata – globalne ocieplenie”. Wartość merytoryczna tego artykułu nie jest niestety nawet zerowa – jest w nim tyle błędów i przekłamań, że jest ujemna. A konkretnie? Pełny komentarz do artykułu Golbloga można znaleźć w artykule na portalu Nauka o klimacie.

Marcin Popkiewicz

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly