ArtykulyPowiązania

Woda na Bliskim Wschodzie

Woda na Bliskim Wschodzie jest cenniejsza niż ropa. Wiele krajów regionu ma do niej znacznie ograniczony dostęp. Arabia Saudyjska dla przykładu odsala 50 % potrzebnej jej wody, kolejne 40 % to wody gruntowe pobierane za pomocą studni głębinowych, reszta to wody powierzchniowe lub oczyszczone ścieki. Odsalanie wody to bardzo kosztowny proces, zarówno finansowo jak i energetycznie. Tylko ciągły dopływ petrodolarów pozwala Arabii Saudyjskiej odsalać wodę na tak dużą skalę. Odsalanie ma duży, negatywny wpływ na środowisko, ponieważ produktem ubocznym w tym procesie jest solanka, którą zwykle odprowadza się z powrotem do morza.

Woda na Bliskim Wschodzie

Na Bliskim Wschodzie już w przeszłości dochodziło do konfliktów o wodę. Jednym z powodów Wojny 6-dniowej była strategia Izraela dotycząca zabezpieczenia zasobów wody znajdujących się w Rzece Jordan. Libańczycy zaś od dawna oskarżają Izrael o ograniczanie im dostępu do wody Litani. Ostatnio powróciły napięcia pomiędzy Turcją a Irakiem i Syrią. Turcja chcąc zaspokoić swoje potrzeby buduje tamy na Eufracie i Tygrysie ograniczając tym samym ilość wody, która dopływa do Syrii i Iraku. Irak zmaga się obecnie z suszą wielkości nienotowanej od lat. Ilość opadów w tym roku wynosiła jedynie połowę wartości średniej.

Rozpatrując przyszłość tego regionu trzeba wziąć pod uwagę jego trendy demograficzne i globalne zmiany klimatu. Symulacje przeprowadzane przez naukowców wskazują na to, że zmiany klimatu sprawią, że regiony już teraz suche staną się jeszcze bardziej suche a regiony wilgotne będą notowały zwiększone ilości opadów. Oznacza to, że prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie będzie występować mniej opadów. Przyrost naturalny zaś jest tam wysoki od lat i wynosi 3,5 % rocznie. Obecnie żyje tam około 364 mln ludzi, do 2050 r. ta liczba zwiększy się do 600 mln.

To oznacza, że Bliski Wschód jest skazany na katastrofę naprawdę epickich rozmiarów. Bieda i frustracja, jaka wyniknie z powodu braku dostępu do wody zdestabilizuje cały region. Możemy się spodziewać nowych wojen, wzrostu zagrożenia ekstremizmem i terroryzmem (także w Polsce) a także masowych migracji na wschód i północ. Izrael jako państwo prawdopodobnie przestanie istnieć, gdy z powodu braku wody i eskalacji przemocy coraz większa liczba Żydów zacznie emigrować do USA i Europy.

pl Więcej w: Futurewatch

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly