ArtykulyZmiany klimatu

Woda ma 34 stopnie, umierają koralowce

Systematycznie wzrastająca temperatura wód Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Indonezji powoduje, że na masową skalę wymierają niezwykle cenne okazy koralowców. Naukowcy nie wiedzą jak temu zaradzić.

Rafa koralowaPierwsze skutki systematycznego wzrostu średniej temperatury wód morskich okalających Indonezję, zaobserwowano w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas naukowcy zaczęli alarmować opinię publiczną, że proces ten ma bardzo poważny wpływ na liczne zbiorowiska koralowców. W ciągu ostatnich 10-15 lat temperatura wód u wybrzeży Indonezji błyskawicznie wzrastała, a wraz z nią umierały kolejne rafy koralowe. Ostatnie badania poczynione przez biologów z Wildlife Conservation Society (WCS) ukazują skalę dramatu.

Okazuje się, że w pobliżu sumatrzańskiego miasta Aceh jeszcze w maju martwych było aż 60 procent koralowców. W ostatnich trzech miesiącach skutek wysokiej temperatury wody morskiej, która przekraczała 30 stopni, doszło do intensywnego wybielania się korali. Ostatecznie wybielonych koralowców nie można już odratować. Nowe badania poczyniono w ostatnich dniach i są one jeszcze bardziej wstrząsające. Zniszczeniu uległo już 80 procent rafy koralowej, a kolejne 20 procent może umrzeć w ciągu następnych kilku miesięcy.

Według indonezyjskich władz jest to tragedia dla regionalnej bioróżnorodności, a także dla mieszkańców, którzy na co dzień trudnią się połowami. Brak koralowców oznacza mniej bogate w żywność wody, a co za tym idzie, wymieranie ryb i tysięcy innych stworzeń zamieszkujących rafę. Głównym czynnikiem wymierania raf koralowych w wodach Morza Andamańskiego jest ekstremalnie wysoka temperatura.

Według danych NOAA w niektórych regionach woda zdołała się ogrzać do nawet 34 stopni. To o całe 4 stopnie więcej niż wynosi norma wieloletnia. Co ciekawe rafa nie był się w stanie ostać rekordowo ciepłej wodzie, zaś przetrwała uderzenie tsunami w 2004 roku. To bardzo niepokojące, ponieważ przewiduje się, że wody morskie wokół Indonezji będą z biegiem lat coraz cieplejsze, a tego procesu nie można powstrzymać, bo jest on efektem zmian klimatycznych, które coraz intensywniej wpływają na oceany.

pl Źródło: twojapogoda.pl

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly