ArtykulyRozwiązania systemowe

Organizacje kościelne nie chcą węgla

40 katolickich instytucji katolickich kończy inwestycje w paliwa kopalne, w tym bank katolicki i Asyż – miasto papieża Franciszka. To największa tego typu deklaracja złożona dotychczas przez organizacje kościelne.

W rocznicę śmierci Św. Franciszka oraz wigilię rozpoczęcia jego postu, ogłoszono największe tego typu wystąpienie organizacji katolickich z 5 kontynentów, reprezentujących bardzo zróżnicowane podmioty – od miejsc kultu, przez archidiecezje, uniwersytety, zakony, instytucje charytatywne po kościelne organizacje finansowe.

Także miejsce tak ważne i symboliczne dla społeczności katolickiej – Asyż, dołącza do akcji. W tym umiejscowione w nim instytucje, samorząd oraz Sacro Convento, kompleks klasztorny w którym przechowywane są szczątki Św. Franciszka. Wraz z Asyżem, w dezinwestycje włącza się m.in. także tamtejsza 80 tysięczna diecezja.

Do przywódców duchowych dołącza także biznes. Jest wśród nich niemiecki bank „Kościoła i Caritasu” (Bank für Kirche und Caritas eG), dołączający do procesu dezinwestycji jako jeden z pierwszych banków katolickich. Wtóruje mu Oikocredit, ekumeniczna instytucja finansowa i jedna z największych na świecie instytucji finansujących mikroinwestycje – wraz z 12 innymi belgijskimi podmiotami.

Jak powiedział Tomás Insua, dyrektor Globalnego Ruchu Katolickiego na rzecz Klimatu, inicjator akcji: „To wielki powód do radości. Te instytucje przecierają szlaki dla takich podmiotów jak na przykład Bank Światowy. Liczymy, że liderzy zauważą, że katolicki ruch odchodzenia od paliw kopalnych ogromnie zyskał na sile.”

Polskim akcentem jest włączenie w akcję Zgromadzenia Sióstr Szkolnych z Notre Dame, obecnego także w Polsce. Ze względu na mającą się odbyć w przyszłym roku w Polsce Konferencję klimatyczną ONZ (3-14 grudnia 2018 r. Katowice), padł też pomysł symbolicznej pielgrzymki do Polski z tej okazji. Biskup Gubbio, miasteczka będącego „drugim domem” Św. Franciszka, wspierający ten ruch, Mario Ceccobelli, chciałby zorganizować takie symboliczne wydarzenie jako gest poparcia dla ekologicznego ruchu chrześcijańskiego.

Czytaj dalej na REO.pl

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly