Powszechne jest myślenie, że „zimą jest zimno, więc trzeba ogrzewać”. Owszem, dostępne są liczne artykuły, wyjaśniające zasady i zalety energooszczędnych budynków, często ilustrowane infografikami – wszystko to jednak jest trudne w odbiorze i nie pozwala na łatwe zrozumienie różnic w zużyciu energii pomiędzy domem „konwencjonalnym” a niskoenergetycznym, oraz korzyści wynikających z wybudowania tego ostatniego.
Wiele razy zdarzało mi się wyjaśniać, co zrobić, żeby na ogrzewanie domu zużywać mniej energii. Niby jest to proste, ale diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba opowiedzieć o przenikaniu ciepła, mostkach termicznych, konieczności podgrzewania wpadającego do mieszkania powietrza, ogrzewaniu wody. Trzeba wyjaśnić działanie izolacji, rekuperatora, gruntowego wymiennika ciepła, kolektorów słonecznych, rolę nieszczelności i konstrukcji fundamentów. A na koniec pojawia się pytanie o to, jak znacząca jest rola każdego z tych elementów – które są szczególnie ważne, a które są „kwiatkiem do kożucha”.
Dlatego właśnie powstał HeatMaster – unikalny w skali światowej kalkulator wizualizujący ucieczkę ciepła przez dom i umożliwiając interaktywne zmiany jego konstrukcji. Definiując rodzaj domu, modyfikując izolację, sposób wentylacji i ogrzewania, zmieniając typ okien, drzwi, szczelność domu i inne parametry zobaczysz, jak każdy z tych elementów wpływa na zużycie energii, oraz co można zrobić, żeby je zminimalizować.
Na ekranie pokazany jest dom oraz strzałki pokazujące ucieczkę ciepła z budynku. Im większy przepływ energii, tym grubsza strzałka. Zmieniając parametry domu, zmieniasz ilość strat (lub zysków) energii.
Wartości procentowe wypisane na strzałkach pomagają zorientować się, jaka część ciepłą ucieka daną drogą. Warto skupić się na najgrubszych strzałkach. HeatMaster jest programem „samo komentującym się” i w zasadzie nie potrzebuje instrukcji, ale jeśli uważasz instrukcję za niezbędną, znajdziesz ją tutaj.
Pomimo prostoty obsługi, algorytmy programu są zgodne ze standardami obliczeniowymi norm budowlanych, a w ich przygotowaniu uczestniczyli najlepsi eksperci budownictwa energooszczędnego – Ludomir Duda i Jerzy Żurawski. Zainteresowanych tym, „jak to się liczy”, zapraszamy do dokumentacji technicznej.
Prezentujemy Wam testową wersję HeatMastera – przekazujcie uwagi i pomysły! Pamiętajcie tylko, że HeatMaster to nie rozbudowane narzędzie projektowe czy audytorskie, lecz z założenia proste w obsłudze narzędzie edukacyjne.