Na kopenhaskim szczycie rozmowy na temat przyszłości klimatu są coraz ciekawsze, m.in. dlatego, że przedstawiane są najnowsze dane naukowe.
Według przedstawicieli Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ostatnia dekada będzie najcieplejszą w całej historii pomiarów meteorologicznych, czyli co najmniej od 1850 roku. Natomiast obecny rok znajdzie się w pierwszej piątce najcieplejszych na przestrzeni ostatnich 160 lat. Te dane były znane już wcześniej, dlatego nie powinny zaskakiwać.
Delegaci wstępnie podsumowali mijający rok wspominając od falach upałów w maju w Indiach i w czerwcu w Chinach, a także o wiosennych rekordach ciepła w krajach Ameryki Południowej, o tym iż ten rok w części Chin będzie najcieplejszym w historii, a także o tym, że 2009 rok będzie trzecim najcieplejszym w historii osadnictwa w Australii. Nie można też nie wspomnieć o anomaliach pogodowych, które sprawiły, że monsun mokry na południu Azji okazał się niezwykle mizerny, a także o tym, że lato w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych było nadzwyczaj zimne.
Podczas dzisiejszego dnia szczytu głos zabrał także Rajendra Pachauri, szef ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). Według niego potrzebne są natychmiastowe ambitne działania na rzecz klimatu. Każdy rok zwłoki niesie za sobą poważne konsekwencje.
Istotne słowa napłynęły także z Watykanu. Benedykt XVI powiedział do uczestników konferencji: „Życzę, aby prace pomogły wskazać działania szanujące stworzenie i krzewiące solidarny rozwój, oparty na godności osoby ludzkiej i skierowany na dobro wspólne. Ochrona stworzenia domaga się przyjęcia wstrzemięźliwego i odpowiedzialnego stylu życia, przede wszystkim wobec biednych i wobec przyszłych pokoleń”.
Warta przytoczenia jest też mowa wygłoszona przez Macieja Nowickiego, polskiego ministra środowiska, który dzisiaj złożył dymisję na ręce premiera. Nowicki powiedział wczoraj: „Dziś w Kopenhadze otwieramy historyczną, piętnastą Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Tu, w Kopenhadze, przedstawiciele rządów z całego świata spotkali się, aby uczynić decydujący krok w odpowiedzi na największe zagrożenie, które stoi obecnie przed ludzkością – globalnym ociepleniem spowodowanym antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych”.
Źródło Twoja Pogada