ArtykulyPowiązania

Benedykt XVI i szef IPCC na temat klimatu

Na kopenhaskim szczycie rozmowy na temat przyszłości klimatu są coraz ciekawsze, m.in. dlatego, że przedstawiane są najnowsze dane naukowe.

Według przedstawicieli Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ostatnia dekada będzie najcieplejszą w całej historii pomiarów meteorologicznych, czyli co najmniej od 1850 roku. Natomiast obecny rok znajdzie się w pierwszej piątce najcieplejszych na przestrzeni ostatnich 160 lat. Te dane były znane już wcześniej, dlatego nie powinny zaskakiwać.

Delegaci wstępnie podsumowali mijający rok wspominając od falach upałów w maju w Indiach i w czerwcu w Chinach, a także o wiosennych rekordach ciepła w krajach Ameryki Południowej, o tym iż ten rok w części Chin będzie najcieplejszym w historii, a także o tym, że 2009 rok będzie trzecim najcieplejszym w historii osadnictwa w Australii. Nie można też nie wspomnieć o anomaliach pogodowych, które sprawiły, że monsun mokry na południu Azji okazał się niezwykle mizerny, a także o tym, że lato w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych było nadzwyczaj zimne.

image

Podczas dzisiejszego dnia szczytu głos zabrał także Rajendra Pachauri, szef ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). Według niego potrzebne są natychmiastowe ambitne działania na rzecz klimatu. Każdy rok zwłoki niesie za sobą poważne konsekwencje.

Istotne słowa napłynęły także z Watykanu. Benedykt XVI powiedział do uczestników konferencji: „Życzę, aby prace pomogły wskazać działania szanujące stworzenie i krzewiące solidarny rozwój, oparty na godności osoby ludzkiej i skierowany na dobro wspólne. Ochrona stworzenia domaga się przyjęcia wstrzemięźliwego i odpowiedzialnego stylu życia, przede wszystkim wobec biednych i wobec przyszłych pokoleń”.

Warta przytoczenia jest też mowa wygłoszona przez Macieja Nowickiego, polskiego ministra środowiska, który dzisiaj złożył dymisję na ręce premiera. Nowicki powiedział wczoraj: „Dziś w Kopenhadze otwieramy historyczną, piętnastą Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Tu, w Kopenhadze, przedstawiciele rządów z całego świata spotkali się, aby uczynić decydujący krok w odpowiedzi na największe zagrożenie, które stoi obecnie przed ludzkością – globalnym ociepleniem spowodowanym antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych”.

pl Źródło Twoja Pogada

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly