Zmiany klimatu - najgorszy scenariusz

Dr James E. Hansen, kierujący NASA Goddard Institute for Space Studies to jeden z najwybitniejszych klimatologów. A oto jego słowa: Zagrożenie, przed którym stoimy to scenariusz Wenus. Biorąc pod uwagę obecną stałą słoneczną, jak duże musi być wprowadzone przez nas zaburzenie (wymuszanie radiacyjne), abyśmy stworzyli na Ziemi rozbuchaną szklarnię, podobną do Wenus?

Efekt cieplarniany Marsa, Ziemi i Wenus

Porównanie efektu cieplarnianego Marsa, Ziemi i Wenus

Nasze modele przestają działać, zanim dochodzi do zagotowania się oceanów, ale sugerują, że warunki rozbuchanej szklarni mogą się pojawić jeśli naszymi działaniami zwiększymy wymuszanie radiacyjne o 10-20 W/m2. Owszem, w historii Ziemi były okresy, setki milionów lat temu, kiedy koncentracja CO2 w atmosferze sięgała nawet 4000 ppm, a Ziemia w stan rozbuchanej szklarni nie przeszła - jednak wtedy Słonce świeciło słabiej.

To, co jest szczególne dla wywołanego przez ludzkość zaburzenia to jego gwałtowność, czas trwania na poziomie stulecia lub kilku. Nie pozwala to na skuteczne zadziałanie stabilizujących ujemnych sprzężeń zwrotnych, takich, jak wietrzenie skał [lub usuwanie CO2 do głębokich warstw oceanu (przyp. tłum.)]. Istnieje ryzyko, że ludzkość może doprowadzić do wyzwolenia metanu z hydratów, być może bardziej gwałtownego, niż w geologicznej przeszłości.

Moim zdaniem, jeśli spalimy cały dostępny węgiel, istnieje możliwość, że zainicjujemy nieodwracalny już efekt rozbuchanej szklarni. Jeśli zaś spalimy piaski roponośne i łupki bitumiczne, to myślę, że mamy tego gwarancję. To byłby ostateczny faustowski pakt z szatanem. Za wspaniałe chwile i dobrobyt osiągnięty dzięki paliwom kopalnym, zapłacilibyśmy cenę najwyższą - nieodwracalnie niszcząc całe życie na Ziemi.


Na podstawie prezentacji Jamesa E. Hansena.

Komentarze

11.10.2009 18:16 Dominik Dobrowolski

Zanim nastąpi odtlenienie oceanów (spowodowanie destabilizacją hydratów metanu) nastąpią na skalę globalną konflikty zbrojne powiązane z zabezpieczaniem złóż (ropa, gaz, uran,woda) i pandemie wynikające z migracjami całych narodów. Przetrwają oczywiście najsilniejsi - najlepiej uzbrojeni i najbogatsi. Niezbyt ciekawy wariant?

08.07.2010 10:22 zenland

i wszytko zacznie się od nowa...

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto