Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-07

Loty samolotami mogą być limitowane, stwierdza Lord Turner

Liczba podróży lotniczych, które może odbywać każda osoba, może zostać ograniczona, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych – stwierdził Lord Turner, przewodniczący Komitetu ds. Zmian Klimatu (Committee on Climate Change) podczas wystąpienia w Izbie Gmin.
.

ang czytaj więcej >>

Zmiany klimatu nowym priorytetem relacji USA i Chin

USA-ChinyKiedy chińscy dygnitarze i administracja prezydenta Baracka Obamy rozpoczną dyskusje o kluczowych dla wzajemnych relacji sprawach, bez wątpienia pojawią się tematy handlu, praw człowieka i Tajwanu.
Jednak, coraz wyraźniej, politycy i naukowcy z obu krajów stwierdzają, że problem globalnych zmian klimatu może stać się jednym z najważniejszych tematów rozmów.

ang czytaj więcej >>

Węglowy katalizator dla ogniw paliwowych

Ogniwo paliwoweOgniwa paliwowe, pojawiając się, zostały obwołane zbawcą środowiska. Jednak ta technologia wciąż jest zbyt droga, aby się rozpowszechnić, w dużym stopniu z powodu wysokiego kosztu platynowych katalizatorów.
Opracowywany właśnie nowy rodzaj katalizatora, bazującego na nanorurkach węglowych, może być znacznie tańszy, nie zużywać rzadkiego surowca, być mniejszy i bardziej wydajny.

ang czytaj więcej >>

Rozpad lodowców Antarktydy Zachodniej może zatopić Waszyngton

Geofizycy z Uniwersytetu w Toronto i Stanowego Uniwersytetu w Oregonie pokazali, że gdyby w wyniku wzrostu temperatury rozpadły się lodowce szelfowe Antarktydy Zachodniej, to największe niebezpieczeństwo związane ze wzrostem poziomu oceanu zagrozi wybrzeżom Ameryki Północnej i południowego Oceanu Indyjskiego.
W związku ze zmianą rozłożenia masy na Ziemi po rozpadzie tego lądolodu, nastąpią zmiany w ruchu obrotowym Ziemi odkształcenie powierzchni oceanów względem stanu obecnego. Poziom oceanów wzrośnie o średnio o 5 metrów, jednak w rejonie USA podniesie się o ponad 6 metrów, zatapiając nie tylko Waszyngton, ale też m.in. większość południowej Florydy.

ang czytaj więcej >>

Globalne ocieplenie opóźnia odradzanie się warstwy ozonowej

Dziura ozonowaRosnąca koncentracja gazów cieplarnianych może zatrzymać odradzanie się warstwy ozonowej w niektórych rejonach Ziemi, jak stwierdza zespół badaczy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, wykorzystujący do badań model klimatu stworzony przez NASA. Naukowcy ostrzegają, że może to spowodować m.in. wzrost liczby zachorowań na raka skóry.
.

ang czytaj więcej >>

Szwecja już nie boi się atomu

Po 30 latach przerwy Szwedzi – najbardziej ekologiczny naród Europy – wracają do planów budowy elektrowni jądrowej. Potrzeby energetyczne zwyciężyły ze strachem przed atomem.
Szwecja ma 12 reaktorów jądrowych – wszystkie powstały przed 1980 rokiem, kiedy Szwedzi zdecydowali w referendum, że nie chcą rozwoju tej gałęzi energetyki. Głosowanie odbyło się na fali strachu po głośnym wycieku nuklearnym w 1979 roku w elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii w USA. Po referendum zrezygnowano z planów budowy nowych reaktorów, ale z już działających wyłączono tylko dwa. Pozostałe miały przestać działać do 2010 roku. Jednak teraz nad obawami przeważyły potrzeby energetyczne.
Szwedzi zadecydowali o nie zamykaniu działających rektorów i planują dalszy rozwój energetyki jądrowej.

 pl czytaj więcej >>

Dlaczego nasza energia odnawialna nie jest zrównoważona

Energia odnawialna musi stać się znacznie bardziej odnawialna, jak dyskutowano na zorganizowanej w Londynie przez Financial Times i poświęconej energii konferencji.
Chociaż naukowcy zgadzają się, że musimy ograniczyć emisje dwutlenku węgla z transportu i elektrowni, aby zapobiec globalnemu ociepleniu, to należy zwrócić uwagę, że najbardziej zaawansowane technologie „odnawialne” zbyt często bazują na ograniczonych zasobach nieodnawialnych.

ang czytaj więcej >>

Australijska fala upałów sygnałem Zmian Klimatu

Fala upałów spalająca południową Australię nasila się – w ciągu sześciu kolejnych dni temperatury przekraczają 40°C, co jest sytuacją w minionym stuleciu nigdy nie notowaną.
Powoduje to chaos transportowy, wyginając szyny i pozbawiając prądu ponad 140000 domów, zapalają się słupy telegraficzne, a w niektórych rejonach kraju umiera dziennie nawet trzy razy więcej osób, niż normalnie, powodując przepełnienie kostnic.
Według rządu australijskiego obecna fala upałów to rezultat zmian klimatu.

ang czytaj więcej (Planet Ark: Australian Heatwave Sign Of Climate Change) >>
ang czytaj więcej (TheAustralian: Nineteen die as the blast of summer begins to take its toll) >>
ang czytaj więcej (Canberratimes: Heatwave shows climate scientists are right) >>
ang czytaj więcej (climateprogress: „Australia faces collapse”) >>
ang czytaj więcej (Reuters: Drought in Australia food bowl continues) >>
ang czytaj więcej (NASA: Exceptional Australian Heat Wave) >>
ang czytaj więcej (Theage: Heatwave puts morgue under pressure) >>

Susza w Australii – analiza przyczyn

Głównym powodem rekordowych temperatur i zmian opadów jest wyjątkowo gorąca woda w Oceanie Indyjskim – stwierdza raport australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Według naukowców, wpływ cyklu El Niño – La Niña, od dawna uważanego za główny mechanizm sterujący wzorcami pogodowymi w południowo-wschodniej Australii, może być mniej istotny, niż wpływ temperatury wód Oceanu Indyjskiego. Ich obecna wysoka temperatura jest absolutnie bezprecedensowa i prawdopodobnie jest związana z trwającym globalnym ociepleniem.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly