Strefa bez diesli prawie w całym Krakowie? Zakaz wjazdu nawet dla aut z 2014 roku

Takie zapisy przynosi nowy Program Ochrony Powietrza, o którym radni sejmiku wojewódzkiego będą debatować we wrześniu. Zmiany idą bardzo daleko. Kierowcy będą mogli poruszać się bez żadnych ograniczeń jedynie na północnych i południowych obrzeżach miasta i w jego wschodniej części.

Mapa zmian proponowanych w projekcie Programu Ochrony Powietrza. Źródło: materiały prasowe UMWM

Reszta miasta w myśl propozycji może zostać objęta dużymi zmianami. Kraków ma być podzielony na dwie strefy. Jedna to centrum i jego okolice, druga dalsze dzielnice aż do czwartej obwodnicy miasta. W pierwszej poruszać się będą mogły samochody benzynowe spełniające normy emisji Euro 4 i diesle od Euro 5 w górę. Województwo planuje też uspokoić tam ruch, wprowadzając ograniczenie prędkości do 30 km/h. Urzędnicy chcą, by zmiany te weszły w życie już rok po uchwaleniu nowego POP-u. W drugiej strefie warunki dla benzyniaków się nie zmieniają, za to dla diesli są ostrzejsze – będą musiały one spełniać wymogi norm Euro 6. Na wprowadzenie tych zmian Urząd Marszałkowski daje sobie czas do końca 2025 roku.

Nowe prawo może w ten sposób uziemić nawet auta wyprodukowane stosunkowo niedawno. Prawo obejmie wiele sześcioletnich dziś diesli. To dlatego, że w 2014 roku obowiązywał jeszcze standard Euro 5. O wiele łatwiej będzie jeździć się osobom, które w miasto ruszą samochodem z silnikiem benzynowym. Po całym Krakowie w 2026 roku będą mogły jeździć nawet 20-letnie samochody o takim napędzie.

Do wprowadzenia nowych zasad jest jednak jeszcze daleko. Możliwe, że nawet po przegłosowaniu przez wojewódzkich radnych propozycje urzędników trafią do szuflady. W krajowym prawie brak na razie przepisów, które zezwalałyby na wprowadzanie takich ograniczeń. Dlatego, jak zaznaczają projektodawcy, zapisy nowego POP-u mają wyznaczać “kierunek zmian”.

Nowy Program Ochrony Powietrza ma zmusić małopolskie samorządy do skuteczniejszej walki ze smogiem. Jego najważniejszym założeniem jest przyspieszenie wymiany starych pieców, które w całej Małopolsce są głównym źródłem zanieczyszczeń. Według szacunków Polskiego Alarmu Smogowego w regionie nadal jest około 350 000 – 400 000 mocno zanieczyszczających powietrze kotłów.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

05.08.2020 20:56 Coyote

Lobby koncernów samochodowych pcha swoje absurdy ? 700 tys planowo postarzonych , fabrycznie nowych złomów czeka w Europie na jeleni którzy zmarnują pieniądze na ich zakup . Trzeba nagonić na nie , choćby siłą i podstępem :D https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/niemiecki-zakaz-dla-diesli-zero-efektow/ct0pfvj

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto