Kronika Rozdroża: sierpień 2020 (akt. 29.08)

Publikowanych jest wiele wartych przybliżenia czytelnikom „Ziemi Na Rozdrożu” materiałów, jednak ze względu na ograniczenia czasowe, nie jesteśmy w stanie opracować/przetłumaczyć ich wszystkich. Przygotowujemy więc zestawienia artykułów, co miesiąc kolejne.

Bogaci się bogacą, a biedni wciąż biednieją. Miliarderzy wygrali na koronakryzysie

"Przegląd": Ani spokojna, ani wesoła

The experience of Covid-19 shows how easily catastrophe can befall our species

China's Three Gorges Dam is one of the largest ever created. Was it worth it?

The bold plan that could save South Africa's leopards

'It's terrifying': can anyone stop China's vast armada of fishing boats?

U.S. Flood Strategy Shifts to ‘Unavoidable’ Relocation of Entire Neighborhoods

UN secretary general urges India to swiftly turn away from coal

Jedna trzecia Polski objęta jest suszą. IMGW: Najgorsza sytuacja od lat

Dlaczego nie ma ryb w naszych rzekach?

Gorąco? Spójrzcie na daleką Północ. w krainie lodu "Rozległe połacie otwartej wody"

Polskie firmy zarabiają na elektromobilności i OZE w Europie

Magazyny energii zmiotą z rynku gaz? Tanieją szybciej, niż przewidywano

How a Plan to Save the US Power System Disappeared

All hail the California court that put the brakes on Uber and co

Earth has lost 28 trillion tonnes of ice in less than 30 years

We may have just seen the world's highest recorded temperature ever. Has that sunk in?

Another two years lost to climate inaction, says Greta Thunberg

Tesla szykuje przełom w bateriach

Górnicze związki usłyszały, ile węgla będzie potrzebne

Is humanity doomed because we can’t plan for the long term?

Four Reasons Civilization Won’t Decline: It Will Collapse

We’ve got to start thinking beyond our own lifespans if we’re going to avoid extinction

The government is looking the other way while Britain's rivers die before our eyes

Plan to fence off Nairobi national park angers Maasai and conservationists

State of the climate: 2020 set to be first or second warmest year on record

Death Valley temperature rises to 54.4C – possibly the hottest ever reliably recorded

Greenland's ice sheet has melted to a point of no return, according to new study

Korporacje znów dostały biliony od państwa. Ameryka zapłaci za ten błąd

Lasy gospodarcze są jak "pola ziemniaków". Naturalnych mamy mało i nie chronimy ich dobrze

Nadchodzi koniec ery naftowych gigantów? BP mocno zetnie produkcję ropy naftowej

Powódź i susza – dwa kataklizmy w jednym

India plans to fell ancient forest to create 40 new coalfields

Unpacking The 90% Renewable Energy In US By 2035 Scenario

Dare to imagine a better future...Starting with plastic!

Last fully intact Canadian ice shelf collapses due to rising temperatures

It’s Time To Position For The Endgame

Jak odebrać 250 tysięcy mieszkań prywatnym firmom? Trzeba mieć niemiecką konstytucję

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Czeka nas duży kryzys. Kościół jak szpital polowy

Sharks 'functionally extinct' at 20% of world's coral reefs as fishing drives global decline

'They just pull up everything!' Chinese fleet raises fears for Galápagos sea life

India’s Food Bowl Heads Toward Desertification

Extreme droughts in central Europe likely to increase sevenfold

Covid-19 lockdown will have 'negligible' impact on climate crisis – study

The evolution of Extinction Rebellion

Letter from economists: to rebuild our world, we must end the carbon economy

The Great Climate Migration Has Begun

Krakowska Elektrownia Społeczna, czyli tańszy prąd z fotowoltaiki dla mieszkańców miasta

Kornik, zgniotek i ponurek

The Cult of Selfishness Is Killing America

Covid-19 has shaken global economy but other white swan threats remain

'Everything is burning': Argentina's delta fires rage out of control

Ban SUV adverts to meet UK climate goals, report urges

Loss of bees causes shortage of key food crops, study finds

The law that could make climate change illegal

Poprzednia kronika: lipiec 2020

Jeśli znajdziecie coś wartego polecenia – linkujcie w komentarzach. Jeśli chcecie coś przetłumaczyć lub macie inne sugestie, piszcie na redakcja@ziemianarozdrozu.pl.

Komentarze

07.08.2020 10:04 Felek

Jak myślicie kiedy nasz cudowny rząd wprowadzi opłaty za "darmowy" prąd z własnego dachu, za który już zapłaciliśmy z góry przy instalacji? Opłaty za tankowanie nielegalnego "darmowego" prądu do naszego samochodu? Opłatę calodobową za produkcję energii przez obiekt kosmiczny jakim jest Słońce? A ono produkuje ogromne ilości, jak dowalą podatek na każdego mieszkańca świata tosię nigdy nie wypłacimy.
Tylko na to czekam aż przepchną coś takiego.
Jestem przekonany, że to zrobią, prędzej czy później. Bez powodu nie powstawałby tyle instalacji za pół darmo, muszą je opodatkować. Branża węglowa i ich prezesowie oraz energetyka węglowa musisię gdzieś podziać, prawda?
Nie wyobrażam sobie, żeby coś tak istotnego jak dystrybucja energii mogło zostać bez kontroli i sowitych opłat. Z pewnością pojawi się dystrybutor prądowy do tankowania samochodu i lejki, żeby za dużo z niego nie korzystać.

07.08.2020 15:18 Baśka

@ FELEK

Dowalą dowalą. O ile przetrwają kolejny rok zamętu klimatycznego?
Nie jest wesoło. Tego roku może być w słońce i spiekota aż do grudnia.
Robią wszystko by zamknąć budżet.
A jakby nawet podnieśli to krótkotrwale.
Krzywa Laffera i termodynamika zwiększająca nakłady na uzyskanie tej samej ilości dóbr zadbają o to by w całokształcie sami ucierpieli.
Ludzie już przestają płacić te haracze. Moja sąsiadka mówiła że nie zapłaci bo nie ma. Po moim osiedlu się wieść rozniosła i też odmawiają zapłaty.
I na razie kończy się na upomnieniach i naganach z policji.
Ludzie masowo się stawiając mogliby uniknąć kary.
Bo więzienia już są przepełnione a wszystkich nie pozamykają.
Więc uważam że nie ma czego się bać. Im więcej ludzi powsadzają za kraty tym bardziej sobie zaszkodzą .
Gdyby ludzie masowo by przestali płacić te haracze o zdzierskich kwotach to by inaczej zaczęli śpiewać. Ale jest za późno a upadek świata w obecnym stanie jest kwestią paru lat.
Sytuacja może przypominać starożytny rzym w stanie rozkładu.
Jesteśmy w globalnym niespokojnym okresie wstrząsu historycznego.
Nic nie będzie pewne przez kilka kilkanaście lat.
Bo podatki w Rzymie windowali niemiłosiernie. Więc obywatele masowo zasilali szeregi najeźdźców z zewnątrz i przeprowadzali sabotaże.
Gdzieś czytałam że jak najeźdźcy wyrżnęli w pień całą załogę jakiejś twierdzy i w lochach było pełno tych co nie chcieli płacić.
Ponad 700 obywateli oswobodzonych Rzymu jednogłośnie i ochoczo przyłączyło się do najeźdźców w tamtym przypadku akurat Germanów z północy.
Wzięli zdobyte miecze i włócznie po czym ruszyli odwdzięczyć się państwu za te wszystkie zdzierskie opłaty.
Wszyscy Pretorianie, Kwestorzy Edylowie, Konsulowie , Legioniści wierni cesarzowi to nasi śmierteli wrogowie !!
I tak państwo się waliło jak kostki domina.

A tak apropos korupcji to ciekawe ile się marnuje przez to u nas ?
Bo w czasach upadku państwa korupcja rozlewa się na niespotykaną skalę.
A ponad to jeszcze należy powiedzieć że im większa skala korupcji tym mniejsza wykrywalność. Tym mniejsza szansa że ktoś zostanie ukarany bo najpewniej CBA jest samo też przeżarte korupcją do szpiku kości.
I niby przeprowadzają kontrole i ostrzegają o nalotach zainteresowanych.
Zainteresowani chowają źródła przychodu i nie ma wykrytej korupcji.
I przez to jest to zaraza niemożliwa do wyplenienia. Korupcja przeżerając każdy dział państwa zmusza do podnoszenia haraczy co sprawi że jeszcze bardziej zaszkodzi państwu.
Dni systemu finansowego w obecnym stanie są policzone i krótkie.

07.08.2020 18:28 PL

Ruszył eksport węgla z Botswany do RPA
Minergy, spółka zajmująca się wydobyciem i sprzedażą węgla, posiadająca kopalnię w Masama w Botswanie, ogłosiła 17 lipca br. eksport koleją pierwszej partii węgla kamiennego z Botswany do Republiki Południowej Afryki.

Wcześniej wydobyty węgiel został załadowany na samochody ciężarowe i przetransportowany 60 km na wybudowaną bocznicę kolejową w Tshele Hills. To pierwszy z trzech pociągów kierowanych do klienta przemysłowego z sektora cementowego RPA. Skład składał się z 50 wagonów, z których każdy przewoził ok. 53 ton węgla, co łącznie odpowiadało ok. 2 650 tonom.

RPA to jeden z największych eksporterów węgla kamiennego na świecie. Uruchomienie dodatkowych dostaw transportem kolejowym z Botswany sprawia, że jest ona uznawana obecnie za znaczącego alternatywnego dostawcę wysokiej jakości węgla.

Morné du Plessis, dyrektor generalny Minergy powiedział, że kluczowym elementem dla uruchomienia eksportu drogą kolejową było wybudowanie bocznicy w Tshele Hills. "Ta metoda transportu węgla znacznie zwiększa wydajność, eliminując czasochłonne przejścia graniczne i minimalizując narażenie na COVID-19" - dodał. Podkreślił również zaangażowanie władz Botswany i udział w sfinansowaniu budowy bocznicy ze strony Kolei Botswańskich (BR).
Minergy zapewnia w Botswanie kształcenie, nabywanie umiejętności i tworzenie warunków dla lokalnego biznesu. W tym celu otwarto przetarg na transport węgla z kopalni na bocznicę kolejową, w którym wezmą udział lokalni przewoźnicy.

Podsumowując, du Plessis poinformował, że drugi pociąg jest obecnie załadowywany i powinien być w RPA na początku najbliższego weekendu.
CIRE.PL

07.08.2020 18:32 PL

Tor jest pierwiastkiem radioaktywnym podobnym do uranu. Niegdyś używano go do produkcji koszulek żarowych używanych w lampach gazowych. W skorupie ziemskiej jest go trzy razy więcej niż uranu. Gleby zazwyczaj zawierają około 6 cząstek na milion (ppm) toru, a niektóre minerały – 12% tlenku toru.
http://eko.org.pl/energia/book1.php?dzial=3&kat=36&art=91

08.08.2020 8:41 Felek

Ile pieniędzy utopiono w EJ Żarnowiec?
Dlaczego nie zdecydowano się na jej zabezpieczenie i dokończenie w późniejszym terminie?
Było to możliwe i dokonano tego z takimi samymi reaktorami i tego samego rodzaju inwestycją - na Słowacji. W 2008 roku zaczęto dokańczać projekt.
Dla zainteresowanych energią atomową i historią, której pewnie sami doświadczyli, polecam obszerną stronę na ten temat:
http://atom.edu.pl/index.php/ej-w-polsce/wczoraj/ej-zarnowiec.html

Ciekawi mnie, ile jeszcze z tych firm, które pracowały nad tym projektem - nadal istnieje? Nadal jest w polskich rękach? Nadal w dobrej kondycji finansowej? Czy zostały rozszabrowane bądź przejęte przez inne, większe i drapieżne firmy z zachodu?

Biorąc pod uwagę, że reaktory jakie miały tam stanąć to WWER-440 a nie RBMK oraz decyzje jakie podjęto w 1986 roku, a także realia III RP - śmiem twierdzić, że taki po prostu był plan. To był element kompleksowego rozkradania i rozmontowywania możliwości industrialnych naszego kraju. EJ Żarnowiec upadła krok po kroczku, za przyzwoleniem samego społeczeństwa i przy jego poklasku. Pieniądze kredytowane utopione, odsetki spłacamy pewnie do dziś i nie spłacimy. Kapitał przejęty, poruta, wstyd i porażka
Efekt jest taki, że nadal nie mamy EJ, nadal nam daleko do neutralności klimatycznej, nadal planujemy EJ, płacimy mnóstwo kasy od 10 lat na prezesiny zasiadajace w wirtualnyn zarządzie i nadal nic z tego nie mamy. Z taką różnicą, że w latach 1980 mieliśmy realne szanse na zbudowanie EJ a obecnie już ich nie mamy. Jeśli powstanie EJ w Polsce, to nie będzie to nasza EJ tylko inwestorów, świadcząca nam usługę jako inwestycja obcego kapitału, za którą słono zapłacimy.
Mam dziwne wrażenie, że jesteśmy już tylko ludźmi, którzy tu mieszkaja, w Polsce, na tym terenie. Niczym już nie dysponujemy oprócz własnego, prywatnego czasu i odrobiny papierków w sysyemie finansowym.
Bardzo to przykre, tym bardziej gdy spojrzy się w stronę rozwijających się niebotycznie dobrze - Chin.
No ale z punktu widzenia nadchodzacej katastrofy klimatycznej, bezmyślny rozwój by tylko się rozwijać, nie jest właściwą ścieżką.

08.08.2020 9:51 Baśka

@ FELEK
Ten kraj to w zasadzie Neo-kolonia.
Przez brak zdecydowania i świadomości działań.
Cały świat dzieli się na państwa silne i wyzyskujące. Oraz słabe i wyzyskiwane.
Liberalizm jest dobry a protekcjonizm jest zły tak brzmi oficjalna propaganda.
A prawda jest taka że podstawą bogactwa jest protekcjonizm dla własnych firm.
Zwalczanie i tępienie konkurencji i wspieranie swoich.
Niestety Polska nie jest najbardziej bezwzględnym krajem na arenie międzynarodowej. Te kraje które są bogatsze od Polski mają po prostu inną mentalność. Nie wahają się przed posunięciem sie do oszustw i przekrętów jak choćby Niemcy.
Bo takie Niemcy wzbogaciły się na Niewolnictwie,Przekrętach, Grabieży podbitych państw, i tak dalej. Stąd pochodzi ich bogactwo. W latach 1933-1945 się wzbogacili co nie miara na zbrodniach które w Polskiej mentalności by nie przeszły.
Tutejsza mentalność nie pozwala na takie bezwzględne i jawnie agresywne posunięcia jak choćby akcja T4 której niemcy się oddawały z ogromnym zapałem swego czasu.
Tutaj takie działania by nie przeszły.
A to że niepełnosprawni umierając odciążyli służbę zdrowia i dali nazistom konkretne dochody to swoją drogą.
Sam czyn przez miażdżącą większość ludzi jest moralnie oceniany jako bezecny a wręcz bestialski i niegodziwy.
Niestety ale warunki na tym świecie dyktują najbezwzględniejsi i najokrutniejsi a moralność zakazująca popełniania zbrodni tylko utrudnia bogacenie się.
Moralność ma swoją cenę w wymiarze fizycznym i materialnym. . Nie można pozwolić sobie na moralne zachowania jeśli nie można zaspokoić legalnie potrzeb życiowych.
No niestety ale miłosierdzie wobec potrzebującego kosztuje.

14.08.2020 14:25 Pi

Zużycie energii podczas światowej pandemii Covid-19

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2020%252Fkolenda.pdf

16.08.2020 9:07 wsciekly_kot

https://smoglab.pl/sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-oze-lasy-czeka-biomasakra/

Nie ma w państwie kasy? Wytnijmy se lasy....

17.08.2020 20:16 pole torsyjne

Jasnowidz prawdę ci powie
https://www.youtube.com/watch?v=TzVbjGx5ulc
warto obejrzeć do końca

19.08.2020 18:05 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=AKEppFxsPog&feature=youtu.be
udostępniaj lajkuj

19.08.2020 19:53 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/31594-ceny-paneli-fotowoltaicznych-rosna-po-eksplozji-w-chinskiej-fabryce/

Ciemne strony globalizacji. Podobnie niedawno było z komponentami do niektórych leków...

21.08.2020 16:19 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/31647-czy-potrzebujemy-elektrowni-jadrowej/

Glos przeciw energetyce jądrowej w Polsce, budowanej na obecnych wielkoskalowych planach. Moim zdaniem rozsądny, choć nie całkiem obiektywny, z racji miejsca zatrudnienia autora

21.08.2020 16:19 Pl

Wpływ dwutlenku węgla powstałego ze spalania kopalin energetycznych na efekt cieplarniany - prawda i mity

https://www.cire.pl/item,203008,2,0,0,1,0,0,wplyw-dwutlenku-wegla-powstalego-ze-spalania-kopalin-energetycznych-na-efekt-cieplarniany---prawda-i-mity.html#komentarz

21.08.2020 18:49 Baśka

@ pl
To stara zagrywka dyskredytowania przeciwników koncernów.
Wulkany emitują więcej owszem . Ale środowisko naturalne tyle samo pochłaniia co wydala.
A poza tym pyły wulkaniczne zwiększają wegetację roślin użyźniając ziemię.
Co za makabra . Obalaj od nowa mity i niedomówienia.
Prawda na temat rozgrzania ziemi jest taka że :
Do niedawna lód znajdujący się na północ od Grenlandii gromadził się przez lata – trafiał tam z północy Syberii. Unikanie tego regionu było mądrą strategią – grubszy i starszy pak czynił go praktycznie niemożliwym do przepłynięcia, wyjaśnia Thomas Wunderlich, kapitan Polarsterna. Teraz mamy rozległe obszary otwartych wód, które sięgają do bieguna. W bieżącym tygodniu statek bez trudu pokonał odcinek między Cieśniną Fram a biegunem. Jestem bardzo zaskoczony tym widokiem – lód rozmroził się do tego stopnia, że jest cienki, popękany i bardzo łatwy do sforsowania, kontynuuje kapitan. Nawet po minięciu 88° szerokości geograficznej północnej mogliśmy regularnie utrzymywać prędkość 5–7 węzłów. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z podobnymi warunkami na dalekiej północy. Dzisiejsza sytuacja jest historyczna.

Na powierzchni lodu morskiego powstały płytkie kałuże absorbujące promienie słoneczne. Uwzględnił je po raz pierwszy model klimatu Ziemi opracowany przez zespół badaczy z Centrum Hadley’a (Hadley Center) w Wielkiej Brytanii. Uczeni przyjrzeli się szczegółowo zachowaniu arktycznego paku podczas ostatniego interglacjału i stwierdzili, iż intensywne nasłonecznienie wiosenne stworzyło wiele kałuż roztopowych, które odegrały kluczową rolę w procesie topnienia. Zdaniem uczonych oznacza to, iż antropogeniczne ocieplenie Ziemi pozbawi Ocean Arktyczny lodu szybciej, niż przewidywano. Odkrycie zostało opisane 10 sierpnia 2020 r. w Nature Climate Change.

Rozumiecie co to znaczy ? My się tu dosłownie ugotujemy za rok jak to tak dalej będzie iść.
Na 88 stopniu szerokości geograficznej !! I to w krainie wiecznego lodu grubego na metry !!
Jak w 2021 te spłachetki lodu znikną całkowicie to będziemy mieć taką jazdę że to co było w 2020 będzie
małym pikusiem. Jesteśmy o krok od szaleństwa pogodowego na niewyobrażalną skalę.
Ja nie wiem czego się spodziewać w przyszłym roku.
To przecież stopienie tych cienkich dryfujących kawałków przy logarytmicznym wzroście tempa topnienia to kwestia roku. Kałuże porostopowe wchłoną więcej ciepła i stopią cały lód.
A wtedy prędkość nagrzania wzrośnie o rząd wielkości i to wytworzy zjawisko mokrego termometru które będzie zabijać ludzi milionami codziennie.
To wtedy mokry termometr zajmie powierzchnię milionów km2 lądów na równiku na 6 h.
Już teraz to zjawisko jest groźne. A co dopiero bez lodu na biegunach ?

22.08.2020 10:30 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=eawr3UVSbGM
ach gdyby pan prezydent Łukaszenko otoczył troską te wieczne zmarzliny to na pewno byśmy się nie ugotowali
a to co piszę to nie sarkazm tylko moja wiara.
w Człowieka
a my tutaj jesteśmy impotentami i zmarzlinie nie potrafimy dopomóc. możemy tylko jak te małe pieski doszczekiwać i obsikiwać żeby chociaż łzę uronić ale nawet na to nas nie stać bo łzy to sprawa serca, duszy. pozostaje uryna ujadanie i wycie

22.08.2020 14:48 Baśka

@ Pole torsyjne. Ja wiem że ludzie są jacy są i nie rozumieją złożonych mechanizmów środowiska naturalnego które się samo z siebie doprowadza do równowagi. O ile mu się w tym nie przeszkadza.
To co teraz mamy to jest nic. Gdzie albedo lodu a gdzie wody oceanu ?
Jak są kałuże porostopowe to stopienie wszystkiego w tym rejonie to kwestia roku.
Jeden rok !! A tempo rocznego topnienia rośnie jak szalone z roku na rok.!!

Ludzie impotentami są bo zawsze traktowali środowisko naturalne jak wroga do ujarzmienia.
Nic dziwnego patrząc na poziom brutalności pomiędzy zwierzętami i roślinami. O wzajemne pastwienie się i atakowanie zwierząt. Zwierzęta walczą ze sobą o byt. Środowisko naturalne jest brutalne do tego stopnia że dążyło do zniszczenia ludzi samo z siebie. Choroby, drapieżniki i tak dalej.
Ale nie potrafią ludzie wyciągnąć wniosków z danych zjawisk na małą skalę.
Technologia zbyt nisko rozwinięta to barbarzyństwo i okrucieństwo.
Owszem ekosystemy się pod wpływem takich prymitywów nie załamią ale takie życie będzie bardzo krótkie bo średnio 25 letnie przepełnione okrucieństwem, brudem, głodem i strachem z dnia na dzień o elementarne dobra.
Technologia za wysoko rozwinięta względem pojemności środowiska to degeneracja moralna i zatruwanie życia zanieczyszczeniami z dodatkiem głupoty i nieudolności na wielką skalę.
Brak silnej woli i opanowania. Ludzie zamienili niejeden raj na piekło.
Ludzie zawsze widzieli w sobie ofiary środowiska naturalnego.
Co my możemy zniszczy nas boski piorun. Ale to prehistoria.Tak było owszem ale dawno temu.
Dlaczego nie potrafia się zdobyć na refleksje i uwolnienie się z tego obrazu.
Obiektywnie spojrzeć na to . Kto jest ofiarą ? Kto jest katem ?
Kto komu może zrobić większą krzywdę ?
Oczywiście pokutują w popkulturowym chłamie obrazy rekina ze szczęk.
Wielki krwiożerczy rekin , masowy morderca rzesz ludzi ucieleśnione podwodne zło.
A prawda jest taka że ilość ludzi ginących od ataku rekina co roku to można policzyć na palcach stóp i rąk.
Za to w drugą stronę liczba rekinów zabitych przez słabych ludzi jest sześciocyfrowa jak nie większa.
Co za prymitywizm ? Nie ludzie a zwierzęto-ludzie. Bambinizm szerzący się na prawo i lewo.
Albo środowisko kochające zwierzęta a nienawidzące ludzi.
Chodzi o to że zwierzęta owszem. Czują ból, strach, cierpienie, smutek, radość i inne podstawowe emocje.
Tyle że ich świadomość i pamięć jest ograniczona i zakleszczona mocno w teraźniejszości a ponad to
silnie zdeterminowana przez hormony i instynkty którym nie potrafi się oprzeć i ulega im natychmiast.

Ja nie twierdzę że np. instynktowna chęć kochania się z moim chłopakiem jest zła.
Ale nie będziemy robić tego na ulicy.
Cywilizowane i rozumne stworzenie daje swoim instynktom upust w sposób zorganizowany w właściwym sposobie,miejscu i czasie. Tak żeby innym pobratymcom nie robić kłopotów.
Zmierzając do rzeczy ludzie w 99% mają niedorobioną mentalność.
Jest w nich wiele zwierzęcych cech i jednocześnie ludzkich.
Kombinacja o tyle kłopotliwa że mają możliwość oddziaływania większą niż jest to w stanie pojąć ich świadomość. Nie wiedzą co robią i ta społeczna nieświadomość wykorzystywana przez największych cwaniaków polityków,prezesów i tak dalej powoduje że jesteśmy w tej beznadziei.
To jest nasze źródło. Mentalność większości ludzi.
No to teraz pozostaje czekać i przygotowywać się na następstwa tej mentalności.

22.08.2020 18:29 pole torsyjne

@Baśka
a panu prezydentowi Łukaszence udało się stworzyć gospodarkę nieomal zrównoważoną czyli taką gdzie ludziom jest średnio bogato trochę może nawet czasem biednie, ale dzięki temu bez kosmicznego przegięcia w stronę zachodniego ... co to w ogóle jest, bo brakuje mi słowa...
" styl "życia"" ?
STYL to taki?
ŻYCIE? czy to jeszcze życie ? ja uże nie znaju
widać pan Łukaszenka wzioł sobie do serca przestrogę zawartą w proroctwie niejakiego Bułchakowa Michaiła
i odtrąca oferty wolanda i jego pomocnikom też nie daje się oczarować asasellowi i behemotowi. "czerwońcami" szczerze gardzi, bo wie że to tylko zadrukowany papier z wycinki lasów deszczowych pochodzący.
wie dobrze że jedyne co szczerego ma do zaoferowania to towarzystwo to nóż wbity w plecy
spytalby ktoś skąd wiem że mu się udało stworzyć wzorową gospodarkę? czy może byłem tam?
nie byłem, ale jak zachód wpycha tam swój nos to znaczy że mu się udało. i to jeszcze jak się udało.

28.08.2020 12:55 PL

Turcja odkryła rekordowe złoże gazu pod dnem Morza Czarnego
Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w piątek odkrycie największego dotąd złoża gazu ziemnego pod Morzem Czarnym. Zapowiedział, że dzięki surowcowi Turcja wkrótce stanie się eksporterem energii netto.

Złoże położone jest ok. 100 mil morskich na północ od miasta Zonguldak w północno-wschodniej części kraju i zawierać ma 320 miliardów metrów sześciennych gazu. Jak notuje agencja AP, sektor, w którym znaleziono surowiec, znajduje się blisko miejsca, gdzie gaz znalazła także Rumunia. Erdogan ocenił, że możliwe są dalsze odkrycia.

Turecki prezydent zapowiedział, że nowo odkryte złoża zapoczątkują "nową erę" dla kraju i pozwolą mu wyzwolić się z uzależnienia od importowanych źródeł energii. W ubiegłym roku import energii kosztował kraj 41 mld dolarów. Wydobycie mogłoby się rozpocząć w 2023 r.
Do odkrycia doszło w czasie zwiększonych napięć między Turcją i Grecją oraz Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Śródziemnego, które Grecy i Cypryjczycy uznają za swoje. Napięcia zapoczątkowało wysłanie tureckiego statku badawczego w miejsce spodziewanych złóż.

Skutki rozbudowy OZE - Blackouty w Niemczech, Australii Południowej i Kalifornii
https://www.cire.pl/item,203195,2.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179

Analiza zmienności generacji energii elektrycznej w 2019 r. ze szczególnym uwzględnieniem generacji energii ze źródeł wiatrowych

https://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F2020%252Fne_4_2020_62_68.pdf

28.08.2020 14:11 WJ

Proszę ( tradycyjnie? :)) o mentalne wsparcie dziś o 17, podczas zbierania śmieci w gronie Osób, którym jestem wdzięczna za aktywną obecność.
Tak wiem, to bardziej służy mojemu samopoczuciu- przytłoczonemu trudną świadomością niż zmianie "Świata na lepszy".
Jednak staram sie skupić na wdzięczności i dostrzeganiu tego, co dobrego przynosi każdy kolejny dzień.
Najchętniej przyłączyłabym się do "chóru defetystów" ,ale uważam to za swoją ostateczną i "najsłabszą" powinność

29.08.2020 11:32 pole torsyjne

@WJ
dziękuję że dzięki Tobie planeta stała się trochę czyściejsza bo mi moje ego nie pozwala się schylać po cudze śmieci.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ważne pytania
https://www.youtube.com/watch?v=ffWAg5JonWM
i linki z komentarzy do powyższego nagrania też bardzo ważne
https://www.youtube.com/watch?v=FtQikcvs8_M&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=TtXFCGK-rMk&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=UmZq2ZlYk7w
ważne bo odważne
i prawdziwe
do bólu no i do łez.

01.09.2020 20:41 Felek

https://www.scientificamerican.com/article/could-an-industrial-prehuman-civilization-have-existed-on-earth-before-ours/

https://en.wikipedia.org/wiki/Silurian_hypothesis

Ciekawe, hipotetyczne rozważania (bo również i nie sposób ich potwierdzić z niezbitą pewnością) na temat powiązania wyników badań prehistorycznych zmian klimatycznych, z czyjąś potencjalną aktywnością dokonującą zmian klimatycznych podobnie jak aktywność naszej, współczesnej cywilizacji.

Mowa tam między innymi o PETM - Paleocene–Eocene Thermal Maximum. Okres około 200.000 lat mający miejsce w przybliżeniu 55.5 miliona lat temu kiedy to temperatura podniosła się stosunkowo szybko jak na okres geologiczny o 5 do 8 stopni Celsjusza. Polecam również hipotezę Sylurską, można stamtąd także udać się do innych ciekawych artykułów, związanych z paleoastronautyką, xeno-archeologią i wielkimi wymieraniami Zamieszczam linki do tekstów angielskich, gdyż niestety znalezienie takich informacji w języku Polskim poza środowiskiem akademickim jest dosyć trudne.