Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczynają wyjście z Porozumienia Paryskiego

Poniedziałkowym popołudniem amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich.

Deklaracje wyjście USA z Porozumienia Paryskiego pojawiały się w ostatnich dwóch latach często w przemówieniach Trumpa jako prezydenta, jednak dopiero teraz, zgodnie z warunkami dokumentu, jego administracja mogła formalnie wypowiedzieć dokument.

O tym, że najprawdopodobniej dojdzie do takiego kroku informowaliśmy przed dwoma tygodniami, kiedy to Trump publicznie nazwał porozumienie “okropnym”, podkreślając, że “został wybrany do reprezentowania obywateli Pittsburgha, a nie Paryża”. Sprawdziły się zatem komentarze, że tak zdecydowana deklaracja, składana u progu kampanii prezydenckiej, musi pociągać za sobą działanie.

Czytaj także: Młodzi pozywają rząd Kanady za dekady bezczynności wobec zmian klimatu. Chcą strategii opartej na “najlepszej, dostępnej dziś wiedzy naukowej”

Gorzkich słów nie oszczędziło Trumpowi amerykańskie Greenpeace: “No więc. Zrobił to. Dziś w ‘Trump-jest-chodzącą-katastrofą-dla-klimatu News’: Trump formalnie złożył dokumenty wycofujące Stany Zjednoczone z Porozumienie Paryskiego, zmieniając je w światowego ‘obiboka’, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym”.

Przypomnijmy: USA są drugim co do wielkości światowym emitentem gazów cieplarnianych, obok Chin. Porozumienie Paryskie to natomiast dokument, na mocy którego niemal 200 państw świata miała wspólnie – poprzez istotne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – przeciwdziałać dalszemu wzrostowi średnich temperatur na globie: na poziomie max. 2 stopni względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Źródło: SmogLab

Komentarze

05.11.2019 22:05 Wojtek Sz.

Ch....a

06.11.2019 7:54 Logic

Jak by to miało jeszcze jakieś znaczenie. Okno na zmiany juz dawno sie zamknęło, czas na podjęcie decyzji był w latach 1972-1980. To tak jak z rakiem nie podjęto terapii w porę i teraz zostało pacjentowi hispicjum. A ludzkości bandy kanibali.

06.11.2019 13:19 Miro

Trump będzie rządził jeszcze najwyżej kilka lat. Kolejna administracja może odwrócić trend postępowania obecnej (oprócz tego nie wszystkie instytucje, miasta i gałęzie przemysłu USA postępują wedle wytycznych Trumpa), ale straty szkody mogą być (i już są) bardzo poważne.

06.11.2019 21:35 Ja

Hy, Hy.... a nam dopier... podatkami, podwyżkami, restrykcjami. Wyślą nad kominy drony a do piwnic straż miejską. W imię czystej Polski i świata, który Hameryka ma w dupie. Hy, hy...

07.11.2019 9:19 Pilaster

To czysto polityczna demonstracja bez jakichkolwiek relanych skutków ekonomicznych. Ewolucja energetyczna postępuje zupełnie niezależnie od jakichkolwiek formalnie podpisanych świstków. Przyczyny sa ekonomiczne i technologiczne. A nie ideologiczne.

W 2018 w USA źródła niekopalne miały 15,7% udziału w energii pierwotnej (w tym same OZE 4,5%). To i tak więcej niż średnia światowa.

07.11.2019 14:00 WJ

@PILASTER
W Tobie nasza nadzieja :);)
Jesteś "nieprzemakalny" na argumenty naukowe i trzymasz się dzielnie.
Naprawdę Ci zazdroszczę.
Interesuje mnie, czy celebrujesz albo zwyczajnie, zachwycasz się czasem bioróżnorodnościa i złożonością Istnienia przejawiającego się w Naturze, czy raczej doświadczasz Świata "satystycznie"przez pryzmat "przetrwawionych" dostępnych danych.
Czekam na odpowiedź, bez "kośliwości" z Twojej strony.

07.11.2019 16:35 Zakrecony

@ JA

Tu się zgodzę.

Przykładem może być przemysł stalowy w Europie, gdzie nasza huty są obciążone podatkami co2, drosza energia tez przez oplaty CO2.
Co więcej Europa zużywa więcej stali, która idzie z rosji, chin czy Turcji.
Dopiero Unia Europejska zastanawia się nad dodatkowym clem na te towary.

Zastanawia mnie jedno kto chce zniszczyć Europę, kto zarabia na zielonej pseudo rewolucji?

08.11.2019 8:43 pilaster

WJ:

Jest dokładnie na odwrót. Pilaster buduje swój swiatopogląd w oparciu praktycznie wyłącznie o argumenty naukowe, a Wy nie jesteście w stanie nawet ich zauważyć. :)

09.11.2019 3:40 gupol(szukam w OZE)

pilaster jako wzór naukowego obiektywizmu hehe dobre.
prawda jest taka że pilaster nie jest w stanie odróżnić argumentów naukowych od własnych urojeń i myślenia magicznego.

03.12.2019 9:32 Szulu

Logic ma racje, lepiej umierac spokojnie, niz sie szarpac, to nic nie da.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto