Fiasko projektu jądrowego. Gwarancja ceny 75 GBP/MWh to za mało

Japoński koncern Hitachi wycofał się z budowy elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii – mimo gwarancji i preferencyjnych warunków, które oferował mu brytyjski rząd. Wcześniej podobnie postąpił inny japoński inwestor Toshiba. Obecnie z szcześciu zaplanowanych przez Londyn inwestycji jądrowych na Wyspach realizowana jest tylko jedna, w przypadku której gwarantowana cena za energię już teraz przekracza 100 funtów/MWh.

Aby przekonać Hitachi do wycenionej na 13 mld funtów inwestycji w nową elektrownię jądrową w Wylfa Newydd w północnej Walii, rząd Wielkiej Brytanii oferował objęcie 1/3 udziałów w tym projekcie, a także gwarantowaną cenę energii na poziomie 75 funtów/MWh, czyli ok 363 zł/MWh.

Takie warunki jednak nie wystarczyły, aby zachęcić Japończyków do rozpoczęcia inwestycji, a brytyjski rząd nie chciał podnieść gwarantowanej ceny, tłumacząc to, że nie usprawiedliwiłyby tego spadające koszty energii ze źródeł odnawialnych.

W efekcie Hitachi zawiesiło ten projekt, podobnie jak inną planowaną inwestycję w elektrownię jądrową, która miałaby powstać w Oldbury. Obie elektrownie jądrowe miały rozpocząć produkcję energii w połowie przyszłej dekady.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu francuskiej firmie EDF, realizującej inny projekt jądrowy na Wyspach, Hinkley Point C, Londyn zaproponował w formie kontraktów różnicowych cenę 92,5 funtów/MWh (ok. 448 zł/MWh) na okres aż 35 lat.

Co więcej, ustalając tamtą cenę, przyjęto jej indeksację o inflację, co oznacza – jak wyliczył „Financial Times” – że obecnie gwarantowana cena za energię z Hinkley Point C wynosi już około 107 funtów/MWh (dla porównania w ubiegłorocznych aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii zgłoszono ceny rzędu 57,7 GBP/MWh).

Mimo gwarancji przyznanych EDF w zakresie Hinkley Point C, uruchomienie tamtego projektu wymagało jeszcze wpuszczenia do niego inwestora chińskiego, co było krytykowane przez wielu brytyjskich polityków wskazujących na kwestię narodowego bezpieczeństwa.

Hinkley Point C jest jednocześnie jedynym realizowanym projektem elektrowni jądrowej z sześciu zaplanowanych wcześniej przez brytyjski rząd. Trzy, mające stanowić 40 proc. planowanych mocy jądrowych, zostały wstrzymane, a w przypadku dwóch mają toczyć się rozmowy ws. decyzji inwestycyjnych.

W ubiegłym roku z projektu jądrowego na Wyspach wycofał się inny japoński koncern Toshiba.

Obecnie w Wielkiej Brytanii działa osiem elektrowni jądrowych, które produkują około 1/5 brytyjskiej energii elektrycznej, jednak pod koniec przyszłej dekady operacyjna ma być już tylko jedna. Chodzi o elektrownię Sizewell B, która rozpoczęła pracę w roku 1995 i ma wytwarzać energię do roku 2035.

Wcześniej, do roku 2025, Wielka Brytania ma się całkowicie wycofać z produkcji energii w ostatnich elektrowniach węglowych.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

23.01.2019 17:55 Mariusz

Tutaj jest prezentacja w wykonaniu rosyjskiego fizyka atomowego dr A. Parchomowa, który zbadał urządzenie Andrea Rossiego i stwierdził, że rzeczywiście wydziela ono energię netto a ilość tej energii w porównaniu do ilości paliwa - około 2.1 MeV na jeden atom niklu - sprawia że może ona pochodzić tylko z reakcji atomowych

https://www.youtube.com/watch?v=inykKHPbRdw

Podczas tych reakcji nie zauważono pojawiania się neutronów ani promieniowania gamma

A tutaj jego próba wyjaśnienia co się właściwie dzieje bez czepiania się bariery Culomba
http://www.unconv-science.org/pdf/e3/parkhomov-en.pdf

23.01.2019 23:57 Miro

Czyli za kilkanaście lat UK chce uciągnąć na samym OZE i gazie, z małym dodatkiem elektrowni wodnych?
Aż się wierzyć nie chce...

24.01.2019 17:17 Ktos

MIRO- oczywiście ze sie się da. Jedno pytanie co zrobią jak wyczerpują im się zloza gazu a jego ceny pójdą w górę. Ciekawe czy ich gospodarka będzie konkurencyjna.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto