Zapora Hoovera może stać się magazynem energii

Władze Los Angeles analizują możliwość przekształcenia Zapory Hoovera w magazyn energii wytwarzanej w Kalifornii przez farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne. Koszt projektu szacowany jest na 3 mld dolarów.

Wybudowana w latach 30. XX wieku zapora Hoovera zlokalizowana jest na granicy stanów Arizona i Nevada. Przegradza rzekę Kolorado, a umieszczona w niej hydroelektrownia ma moc 2080 MW i dostarcza energię elektryczną do stanów Arizona, Kalifornia i Nevada. Elektrownia w ostatnich latach wykorzystuje jedynie ok. 20 proc. swej mocy i rocznie produkuje ok. 4 TWh energii elektrycznej.

Produkcja energii w hydroelektrowni jest ściśle związana z poziomem wody w zbiorniku tamy. Niski poziom wody ogranicza wytwarzanie energii, co dobrze w tym roku widać w Skandynawii. Jak podaje Reuters, w Norwegii ze względu na suszę - w stosunku do normalnej sytuacji hydrologicznej - w tamtejszych hydroelektrowniach ubyło blisko 36 TWh potencjalnej produkcji prądu, co odpowiada ponad trzymiesięcznemu zużyciu energii w tym kraju.

W przypadku zapory Hoovera produkcja prądu pierwotnie była możliwa, gdy poziom wody w jeziorze Mead był nie niższy niż 320 m. Po zainstalowaniu pięciu nowych turbin minimalny poziom został obniżony do 290 m. W drugiej dekadzie XXI wieku z powodu przedłużającej się suszy i wzrostu zapotrzebowania na wodę z rzeki Kolorado poziom wody w Jeziorze Mead zaczął się obniżać i w połowie 2016 . spadł do niespełna 327 m. Potem powoli zaczęto odbudowywać zasoby wody w jeziorze Mead.

Władze położonego w Kalifornii Los Angeles - stan jest największym odbiorcą energii elektrycznej wytwarzanej przez hydroelektrownię umieszczoną w zaporze Hoovera - chciałyby zamienić zaporę w coś na kształt elektrowni szczytowo-pompowej. Tyle, że zamiast z dolnego zbiornika woda do jeziora Mead pompowana byłaby wprost z rzeki Kolorado. Zasilana energią pochodzącą ze zlokalizowanych w Kalifornii źródeł odnawialnych stacja pomp miałyby być umieszczone ok. 20 mil poniżej zapory. Stamtąd specjalnie wybudowanym rurociągiem woda transportowana byłaby z powrotem do jeziora Mead. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe byłoby magazynowanie nadmiaru energii elektrycznej wytwarzanej na farmach słonecznych i wiatrowych oraz zwiększenie jej produkcji w godzinach szczytu przez hydroelektrownię przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu wody w zbiorniku zapory.

Jak twierdzą cytowani przez „New York Times” eksperci z firmy doradczej Lazard, w typowym przemysłowym magazynie energii - takim np. jak wybudowany w Australii przez Teslę na zlecenie Neoen - wykorzystującym baterie litowo-jonowe koszt kilowatogodziny to ok. 26 centów. W przypadku elektrowni szczytowo pompowej - ok. 15 centów.

Kiedy możemy spodziewać się otwarcia? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Świderek, WysokieNapiecie.pl, Chrońmy klimat

Komentarze

19.08.2018 18:55 New Eocen

Nadchodzi New Eocen.

20.08.2018 3:57 gupol(szukam w OZE)

a ten nick to umyślnie tak brzmi czy to wynik błędu? bo poprawnie w english słowo eocen pisze się eocene;p

@"Nadchodzi New Eocen"

a tu masz na myśli siebie osobiście czy "drugi" eocen w sensie epoki geologicznej?
bo jeśli to drugie to ja bym się nie zgodził i powiedział raczej że jeśli już to nadchodzi New Pliocene";p

20.08.2018 8:37 papa ohara

Na zdjęciu dołączonym do artykułu jest jakaś inna zapora a nie Zapora Hoovera.

ps. Gupol, New Eocen aktywnie i bardzo merytorycznie wypowiada się na blogu Huberta. Ja sobie jego komentarze bardzo cenię.

20.08.2018 13:03 New Eocen

@Głupol Eocen a nie Eocene bo nie znam tak dobrze angielskiego jak ty, druga sprawa New Eocene nie nadchodzi raczej Pliocene tu bym się z tobą zgodził.

20.08.2018 14:11 Damage

Ja już tu nawet słyszałem, że nadchodzi raczej Antropocen.

21.08.2018 23:23 gupol(szukam w OZE)

@papa
no to fajnie że masz swoje zdanie o new eocen ale niepotrzebnie się "wtrancasz". ja sobie tylko zażartowałem z jego wieloznacznego pseudo. sama postać ukryta za nim ani mnie ziębi ani grzeje więc bez obrazy ale pozwól że sam sobie wyrobię zdanie na temat "jego komentarzy";p

@new eocen
aha. nie no spoko, każdy ma prawo nazywać sie jak mu sie podoba.
po prostu zastanawiałem sie czy jest to twój umyślny, autorski zabieg czy też efekt przypadkowego błędu lub nieznajomości angielskiego hehe.
cieszę się że się zgadzamy w kwesti nowego pliocenu;)

@damage

fałszywy trop;p
antropocen nie nadchodzi. on już nadszedł jakieś 200 lat temu gdy rozkręcała się rewolucja przemysłowa;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto