Wymieranie globalne: Katastrofalny spadek liczebności owadów

W ciągu ostatnich 25 lat wielkość populacji owadów latających zmniejszyła się o trzy czwarte. Wynik najnowszego badania zaskoczył naukowców.

Insekty są integralną częścią życia na Ziemi jako zapylacze i pożywienie innych zwierząt. Od pewnego już czasu było wiadomo, że niektóre ich gatunki, takie jak chociażby motyle, odnotowują spadek swojej liczebności. Nowo ujawniona skala strat wśród wszystkich owadów sprowokowała ostrzeżenie, iż świat znajduje się „na drodze do ekologicznej zagłady”, która uderzy w społeczność ludzką.

Chociaż nowe dane zgromadzono w rezerwatach przyrody w Niemczech, mają one implikacje dla wszystkich krajobrazów zdominowanych przez rolnictwo. Do głównych przyczyn zjawiska można z pewnością zaliczyć niszczenie dzikich obszarów, powszechne stosowanie pestycydów i zmianę klimatu.

„Fakt, że liczba latających owadów zmniejsza się w takim tempie na tak dużym obszarze, jest odkryciem niepokojącym,” powiedział Hans de Kroon z Uniwersytetu w Radboud w Holandii. „Owady stanowią około dwóch trzecich ziemskiego życia, lecz nastąpiła ich straszliwa redukcja,” stwierdził profesor Dave Goulson z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii, który należał do zespołu badawczego. „Wygląda na to, że zamieniamy rozległe tereny w środowisko nieprzyjazne dla większości form życia; znajdujemy się na drodze do ekologicznego Armagedonu. Jeżeli utracimy insekty, nastąpi upadek wszystkiego,” ostrzegł.

Badanie opublikowane 18 października 2017 w czasopiśmie PLOS ONE bazuje na pracy kilkudziesięciu entomologów-amatorów z Niemiec, którzy od 1989 roku używali ujednoliconego sposobu zbierania owadów. Dzięki specjalnym namiotom zgromadzili w 63 rezerwatach ponad 1 500 próbek wszystkich owadów latających. Pomiar ujawnił oszałamiającą roczną redukcję ich masy o 76% na przestrzeni 27 lat. Latem, kiedy liczba insektów osiąga swój szczyt, wartość ta była nawet wyższa – 82%.

Poprzednie doniesienia o schyłku populacji ograniczały się do poszczególnych gatunków. Nowa analiza objęła wszystkie insekty latające, w tym osy i muchy, które studiuje się sporadycznie, co czyni je wskaźnikiem znacznie bardziej miarodajnym. Rezultaty są wyjątkowo alarmujące, ponieważ próbki zebrano na obszarach chronionych, zauważył Caspar Hallmann z Uniwersytetu Radboud, współautor analizy. „Lokalizacje te objęte są ochroną i większość z nich zarządzana jest właściwie. Mimo to doszło tam do tak dramatycznego spadku.”

Zdaniem profesora Goulsona owady giną podczas wypraw poza rezerwaty. „Użytki rolne niewiele mają do zaoferowania dla dzikich stworzeń,” dodał. „Powód ich śmierci pozostaje kwestią dyskusyjną. Może nim być brak pożywienia, kontakt z chemicznymi pestycydami lub kombinacja tych czynników.” We wrześniu główny doradca naukowy rządu Wielkiej Brytanii ostrzegał, że organy regulacyjne na całym świecie błędnie założyły, iż stosowanie pestycydów na skalę przemysłową jest bezpieczne i „skutki pokrywania całych krajobrazów środkami chemicznymi zostały w dużym stopniu zignorowane”.

„Jeśli całkowita biomasa owadów latających rzeczywiście zmniejsza się rokrocznie o około 6%, można ten trend uznać za zatrważający. Owady pełnią naprawdę istotne funkcje ekologiczne, z którymi wiele wspólnego ma ich liczba,” wyjaśniła Lynn Dicks z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. „Zapylają kwiaty. Z perspektywy rozwoju wielu roślin kwiatowych, w tym niektórych uprawnych, muchy, ćmy i motyle są tak samo ważne, jak pszczoły. Zapewniają pokarm wielu zwierzętom – ptakom, nietoperzom, ssakom, rybom, gadom i płazom. Muchy, żuki i osy są również drapieżnikami, odpowiadają za procesy rozkładu, czyli kontrolują szkodniki i ogólnie pełnią rolę ‚służby sanitarnej’.”

Exignorant, The Guardian

Komentarze

26.10.2017 19:30 qwerty

To już chyba nie jest sygnał ostrzegawczy.
To czerwone, pulsujące światło...

26.10.2017 20:40 PIT

Powstaną nowe zawody "Zapylacz kwiatów" ;-)

27.10.2017 2:55 gupol(szukam w OZE)

i pomysleć że wystarczyłoby zrezygnować z chemii w rolnictwie...

27.10.2017 8:14 Devak

@Gupol
Tylko żeby zrezygnować z chemii w rolnictwie połowa społeczeństwa powinna pracować na roli. Namów do tego ludzi

27.10.2017 9:59 wsciekly_kot

Pit, w chinach już funkcjonuje taki zawód, nie pamiętam jednak od jak dawna

27.10.2017 11:35 Tadek

@PIT i wsciekly_kot
już dawno o tym pisałem.
Za chwilę powstaną związki zawodowe i będą lobbować na rzecz redukcji pszczół.

27.10.2017 13:39 PIT

@TADEK

Za chwilę to ten cały burdel jeb... raz a porządnie. I nagle masy gapiące się smartfony zauważą że coś się stało i papu w sklepie nie ma.

Cóż nie ma co żałować cywilizacji debili. Szybko zmierzamy w kierunku przepaści.

27.10.2017 14:52 Carlinfan

Aby umilić sobie oczekiwanie na katastrofę to warto przeczytać np Problem trzech ciał. Zapewne niejeden czytelnik ZnR zna ten tytuł.

27.10.2017 18:40 CZORNYJ

Za rok nadal będziecie zapowiadać rychły upadek . I tak samo za pięć lat . Jak i za dziesięć .
A te wszystkie peaki się przełożą jedynie że w sklepach coraz gorsze gówno za coraz drożej . Przy pensjach w miejscu .
Niepostrzeżenie , pomalutku do poziomu fabrycznego robotnika/pańszczyźnianego chłopa pracującego za miskę zupy .
Oczywiście Europa Środkowo-Wschodnia czy USA xD
Ze w Bangladeszu i Egipcie przyjdzie moment że się zaczną zjadać albo dżuma wybije 3/4 ... bywa .

Jak kto sprytny , zaradny to się i w nowym średniowieczy po upadku zgniłej staro/nowożytności ustawi żeby mieć ciut więcej jak te miskę ryżu a nie za dużo wrogów .

28.10.2017 10:07 ludomir

@CZORNYJ
Co światlejsi użytkownicy tego portalu rozumieją czym jest stała czasowa. Dla nich artykuły i dyskusje tu zamieszczane, nie są wieszczeniem katastrofy a sprawozdaniem z jej przebiegu. „Bo gdy Titanik toną to też orkiestra grała…" Pozostali użytkownicy są jak muszki jednodniówki słuchające prognozy długoterminowej, nic im się nie zgadza

29.10.2017 1:27 gupol(szukam w OZE)

@devak
"Tylko żeby zrezygnować z chemii w rolnictwie połowa społeczeństwa powinna pracować na roli. Namów do tego ludzi"

po pierwsze to mylisz chemię w rolnictwie z mechanizacją w rolnictwie. np w rolnictwie ekologicznym nie używa się chemii. chwasty i szkodniki kontroluje się mechanicznie lub za pomocą środków mniej szkodliwych (np pułapki feromonowe, kontrola biologiczna).
połowa populacji pracująca w rolnictwie byłaby potrzebna gdyby nie było maszyn typu traktor i kombajn.
po drugie, żeby namówić ludzi do zajęcia się rolnictwem wystarczy krach na giełdzie i kryzys finansowy wywołany niedoborem paliw kopalnych. ale na to trzeba jeszcze poczekać. do tego czasu owady będą ginąć więc trzeba je chronić przed wyginięciem. gdy obecny sy(f)stem odejdzie do lamusa będą mogły sie odrodzić.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto