Kronika Rozdroża: 2009-01-25

Więcej sztormów i susz

więcej sztormów i suszW Wielkiej Brytanii ostatnio wystąpiły ekstremalne pogody. Rezultatem silnych burz były przerwy w dopływie prądu w niektórych częściach kraju. W zeszłym tygodniu pojawił się silny wzrost a następnie spadek temperatury.
W wywiadzie eksperci z The Renewable Energy Association of Swaziland (REASWA) i The Swaziland Meteorology Department odpowiadają na pytanie czego można się spodziewać w przyszłości.

ang czytaj więcej >>

Oaza ropy naftowej

Oaza ropy naftowejOdbywający się szczyt energetyczny w Abu Dhabi można podsumować następująco:
- do roku 2020 w Abu Dhabi 7% energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych;
- powstaną metropolie w pełni zasilane odnawialną energią, bez  samochodów. Będą to miasta o zerowej emisji dwutlenku węgla - projekt Masdar City o wartości 22 mld$;
- istnieje szansa na dobry rozwój energetyki solarnej na Bliskim Wschodzie, nawet do pozycji światowego lidera;
- wybudowanie Masdar City będzie triumfem zwolenników ochrony środowiska oraz zwolenników nowych technologii, to ekologiczne miasto będzie również centrum badawczym;
- kraje regionu Zatoki Perskiej będą wspierać finansowo badania nad rozwojem technologii solarnej.

ang czytaj więcej >>

Mocne strony paliwa z etanolu

mocne strony paliwaCzasem muszę przypominać ludziom, że nie jestem przeciwnikiem etanolu. Myślę, że dałem to jasno do zrozumienia, popierając wysiłki E3 Biofuel, aby wyprodukować etanol z kukurydzy w bardziej ekologiczny sposób. Pomysł zakładał stworzenie zamkniętego systemu, który minimalizował dostarczanie paliw kopalnych do całego cyklu. E3 Biofuel ostatecznie zbankrutowało (dążenie do zrównoważonego rozwoju kosztuje). Ale bez względu na politykę, spirytus kukurydziany nie odchodzi w zapomnienie, więc doceniam wysiłki, aby proces jego wytwarzania był bardziej ekologiczny. Wierzę, że etanol z kukurydzy może być produkowany ekologicznie, ale prawdopodobnie nie na skalę masową. To by też wymagało radykalnego odejścia od sposobu, w jaki jest produkowany dzisiaj. To, na czym chcę się w tym miejscu skupić, to jeden atrakcyjny argument za etanolem jako paliwem. Chcę się także odnieść do niektórych popularnych, acz błędnych wyobrażeń na ten temat. Etanol jest wysokooktanowy, co zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego zapłonu, a może się przekładać na wyższą efektywność paliwa, mimo mniejszej kaloryczności etanolu w porównaniu z benzyną. Pisze Robert Rapier.

ang czytaj więcej >>

Koniec potęg zbudowanych na ropie naftowej

ropaW nadchodzących dniach zostaną opublikowane wyniki z 2008 roku dotyczące światowego handlu ropą. Nie od razu będą widoczne przyszłe trendy. Mimo, że w ostatnich latach osiągane są wysokie roczne zyski z ropy, to jednak malejący trend od końca 2008 roku utrzyma się prawdopodobnie aż do 2010, w zależności od tego kiedy będzie miało miejsce ożywienie gospodarcze wobec kryzysu gospodarczego. Analitycy spodziewają się informacji o niższych zyskach oraz zmniejszających się rezerwach. "Wygląda na to, że więcej będzie takich faktów. Mieliśmy tłuste lata, teraz będą chude", powiedział analityk Oppenheimer & Co, Fadel Gheit.

Szersza dyskusja jest przedstawiona na portalu theoildrum.

ang czytaj więcej >>

Spadająca cena węgla: przyczyna czy skutek?

Spadająca cena węgla: przyczyna czy skutek?Zarówno The New York Times jak i The Wall Street Journal w tym tygodniu przedstawiały historie o tym jak spadające ceny węgla zagrażają czystym technologiom. Łatwo jest pominąć fakt, że właśnie te ceny węgla są bardziej symptomem problemu a nie jego powodem. Obniżenie konsumpcji spowodowane ogólną recesją, połączone ze spadającymi cenami gazu oraz innymi czynnikami, jest zachętą do inwestowania w technologie poprawiające wydajność energetyczną lub w odnawialne źródła energii. Spadające ceny węgla są wynikiem tych zdarzeń, a nie ich przyczyną.

ang czytaj więcej >>

Norwegia: "ekologiczny kij ma dwa końce"

Norwegia: ”ekologiczny kij ma dwa końce”Na wybrzeżu lśniącego fiordu, w cieniu stromych gór, w samym sercu Norwegii, stoi nowa fabryka należąca do firmy NorSun. W środku jasnowłosi technicy w okularach wyciągają metrowy kryształ ze zbiornika ciekłego krzemu i tną go na cienkie plastry, aby następnie użyć je do produkcji paneli słonecznych. Energia dla tej fabryki jest tak nieskazitelna jak otoczenie: pochodzi z pobliskiej elektrowni wodnej. "To piękna idea", mówi Cecilie Holst, jeden z pracowników. "Tworzymy panele słoneczne z czystej energii".
Jak Norwegowie myślą o sobie? Uważają, że są klientami dbającymi o środowisko, pomagają tworzyć "zieloną przyszłość" planety. Faktycznie w Norwegii 98-99% energii pochodzi z hydroelektrowni. Ten kraj jako pierwszy wprowadził podatek węglowy i zaczął stosować wyłapywanie i przechowywanie dwutlenku węgla. Ale jest i druga strona medalu. W Norwegii stale wzrasta ilość emisji CO2 na osobę i ten współczynnik jest jednym z większych w Europie. Norwegia jest czwartym co do wielkości eksporterem ropy na świecie. Przesłana ropa lub gaz są spalane za granicą, a gazy cieplarniane są emitowane daleko poza krajem. "Brudna" energia jest eksportowana, a "czysta" używana w kraju. Pojęcie "zielonej" Norwegii jest kontrowersyjne.

ang czytaj więcej >>

Ekologiczny wieżowiec powstanie w Szanghaju

SzanghajW Szanghaju powstanie ekologiczny drapacz chmur. Będzie mierzyć 623 metry wysokości (120 pięter). Plac jego budowy mieści się w dzielnicy Luijazui, centrum biznesu tej chińskiej metropolii.
Specjalnie zaprojektowany dach zbierać będzie deszczówkę, by przetwarzać ją i wykorzystywać w instalacjach sanitarnych. Na gzymsach umieszczone zostaną wiatraki do wytwarzania energii wiatrowej.

pl czytaj więcej >>

Najgorsze przed nami

najgorsze przed namiVaclav Smil opisuje swoją ostatnią książkę "Global Catastrophes and Trends" jako wielowymiarową próbę zidentyfikowania głównych czynników, które ukształtują przyszłość, oraz oceny ich prawdopodobieństw i potencjalnych oddziaływań. Smil włada wieloma językami Wschodu i Zachodu, a obszerne cytaty ukazują imponującą znajomość literatury. Dwa główne, podejmowane przez niego tematy,  to nagłe, katastrofalne wydarzenia i rozwijające się trendy, których skumulowane skutki są katastrofalne.

ang czytaj więcej >>

Ostatnia szansa na ratunek dla ludzkości

James LovelockDla Jamesa Lovelocka, autora teorii Gai, opisującej Ziemię jako samoregulującą się planetę, 2009 rok zapowiada sią ekscytująco: w planach ma 90. urodziny, wycieczkę w przestrzeń kosmiczną i nową książkę w przyszłym miesiącu. Jednak sam Lovelock widzi przyszłość ludzkości w ponurych barwach. Twierdzi, że mamy ostatnią szansę, by ocalić samych siebie i wcale nie chodzi o zagrożenie bronią jądrową.

ang czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto