Maryn McKenna: Co zrobimy, gdy antybiotyki przestaną działać?

Pojawienie się penicyliny - pierwszego na świecie antybiotyku, zmieniło wszystko. Dawne infekcje, które powodowały śmierć, mogły zostać wyleczone i nie zagrażały życiu. Teraz jednak bakterie zaczynają uodparniać się na antybiotyki. Wchodzimy w świat postantybiotykowy, gdzie dawne choroby, które kończyły się śmiercią, znów staną się niebezpieczne.

Komentarze

25.01.2016 16:59 Ans

Są prowadzone pracę nad lekami alternatywnymi, np.: zaburzajacymi komunikację między bakteriami a tym samym utrudniające tworzenie biofilmu. Ale to pieśń przyszłości i nie wiadomo czy coś wynik nie z tych badań...

26.01.2016 19:23 Ludomir

To dobra wiadomość dla przemysłu farmaceutycznego i usług medycznych. Będzie wzrost obrotów i zysku. Ciekawe czy giełdy zdyskontowały tą wiadomość i wzrosły ceny akcji firm farmaceutycznych i medycznych. Pewnie wzrośnie PKB.

27.01.2016 9:58 Ans

@Ludomir
Przemysł farmaceutyczny to właśnie nie za bardzo chce takie leki robić. Nie chce im się nawet ze względu na koszty prowadzić badań nad nowymi antybiotykami. Dlatego obstawiam, że raczej nie prędko jeśli w ogóle coś z tego zobaczymy. Najprędzej doczekamy wymiany sprzętów w szpitalu na pokryte miedzią ;-). To będzie naprawdę szalona zmiana na lepsze ;-)

27.01.2016 12:15 WJ

Myślę, że uniknęlibyśmy tych sytuacji, gdyby kapitalizm nie zassał wszystkich obszarów naszego życia do zwiększania zysków. Przemysł farmaceutyczny w efekcie służy generowaniu dochodów.
Żywność wchłonął przemysł spożywczy, nie wymaga wyjaśnień jakie aberracje są tego efektem. Zysk można uzyskać nawet na pogoni ludzi za bliskością fizyczną i psychiczną i tu kolejne branże wyczuły rynek... Skoro nasze biologiczne potrzeby udało się wykorzystać do podnoszenia poziomu PKB to płacimy kondycją naszego środowiska i naszego gatunku.

27.01.2016 21:32 Ans

@WJ
Samo sedno! :-)

27.01.2016 22:01 Volkhen

Kiedy antybiotyki przestaną działać wróci dobór naturalny. Życie na tej planecie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w walce z człowiekiem. Równowaga musi być.

01.02.2016 1:55 gupol(szukam pracy w oze)

@volken
heh, przecież to my jesteśmy życiem i naszym życiem zastępujemy życie innych gatunków. a równowaga oczywiście kiedyś zostanie przywrócona. mamy to jak w banku:)

02.02.2016 14:03 Tadek

Ja to lubię nazywać: ujemne sprzężenie zwrotne.
Smutne bardzo, że dotknie każdego.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto