Książka: Polski węgiel

Polska stoi węglem, to jasne jak słońce. Wydobycie węgla daje miejsca pracy, tanią energię, bezpieczeństwo energetyczne. Z czystym powietrzem już gorzej, ale za to wiatr nie zawsze wieje, a słońce w nocy nie świeci – nic nie jest doskonałe. Tak czy inaczej, zamykanie kopalń czy podporządkowywanie się unijnej polityce klimatycznej jest nie tyle niezrozumiałe, co szkodliwe. W końcu USA też trują, a Chiny? Szkoda gadać. A, jeszcze wiatraki szpecą krajobraz.

A może jednak nie? Może węgiel kosztuje więcej niż nam się wydaje? Nie tylko zdrowie i długość życia, ale też twardą walutę? Nawet bez Unii Europejskiej i zielonych klimatologów? Zasoby polskiego węgla są na wyczerpaniu, a ich wydobycie jest coraz droższe i coraz bardziej niebezpieczne. Za węglową energetykę nie tylko natura, ale i ekonomia wystawi nam wkrótce wysoki rachunek. Jak wyjść z węglowego uzależnienia? Komu zależy na utrzymaniu tego, co jest i kto na tym zarabia? A przede wszystkim: kto za to płaci?

O wizji Polski bez węgla, lecz z miejscami pracy; o koniecznym skoku cywilizacyjnym i powstrzymaniu apokalipsy, o tym jak wygląda życie z węglem i po nim – piszą w książce "Polski węgiel" Edwin Bendyk, Urszula Papajak, Michał Sutowski i Marcin Popkiewicz.

Komentarze

21.01.2016 16:59 Mariusz

A możecie powiedzieć w największym skrócie ile kosztuje węgiel razem ze wszystkimi dotacjami i kosztami społecznymi itp - coś mi sie przypomina ok 1200 za tonę? Mam rację ?

21.01.2016 17:23 Ludomir

@ Mariusz
też jestem ciekaw. I jeszcze warto uwzględnić koszty ciągnione górniczych emerytur, koszty leczenia górników z pylicą do końca ich życia i koszty szkód górniczych oraz koszty pompowania wody z depresji po kopalnianych do końca historii. Może znacie jakieś kalkulacje w tym temacie. Podejrzewam, że węgiel to nie skarb z przekleństwo.

21.01.2016 21:25 To-wszystko-przez-meliora

Okładka jest inna na tym zdjęciu, i na zdjęciu na http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/polski-wegiel - dym z komina ma inny kształt.

21.01.2016 21:31 Towszystkowinamelioracji

nick "To-wszystko-przez-meliorantów "był zbyt długi i mi go ucięło.

22.01.2016 8:35 Ludomir

@ TO WSZY..
Też węszę spisek

22.01.2016 11:09 CarlinFan

Krytyka polityczna ? Dziękuję, postoję.

22.01.2016 21:58 Ludomir

@CARLINFAN
Rozumiem , że pedały kobiety i marksiści głosu nie mają . A co z faszystami i narodowcami ? I na koniec trochę prywaty co z głupcami ? Czy są ok? Czy też do wykluczenia . Pytam bo sam uważam siebie za głupca.

22.01.2016 22:33 Coyote

@Ludomir , lewica gaciowa która leje ciepłym moczem na robotników i feministki którym zwisa zwalnianie z pracy kobiet w ciąży i nierówność płac za tą samą robotę . Za to pierwsi do pieniędzy od podejrzanych fundacji , korpo czy Bundesnachrichtendienst .
Lewica w Polsce to środowiska związane z pismem "Nowy Obywatel" ... i Falanga .

23.01.2016 2:51 Carlinfan

@Ludomir
Ta Krytyka polityczna przedkładająca poprawność polityczną ponad obiektywny realizm. Kłania się przed islamem, który ciemięży kobiety bardziej niż katolicki patriarchat i tępi mniejszości seksualne gorliwiej niż nasi narodowcy. Dwój myślenie w czystej postaci.

I ta krytyka, która sprowadza niemieckie bojówki anarchistów, aby robić zadymę w czasie naszego święta niepodległości.

Dlatego zamilcz jeżeli jesteś takim głupcem, bo lepiej milczeć i wyglądać na debila, niż się odezwać i rozwiać wątpliwości.

24.01.2016 21:42 Ludomir

@CARLIAN krynico mądrości spójrz w lustro i jeśli zobaczysz inteligentną twarz to będzie znaczyło, że pozory mylą. A niemieckich anarchistów nie trzeba zapraszać, oni sami przyjadą bo wiedzą czym się kończą uroczyste marsze narodowców.

24.01.2016 22:05 Ludomir

@COYOTE
Dzięki przeczytałem kilka tekstów z Nowego Obywatela i z każdym się zgadzam w 100%. Dopuszczam, że gdybym więcej przeczytał zalazłbym coś z czym nie do końca się identyfikuję. Natomiast Falanga to nie mój klimat. Nie lubię mundurów i z usposobienia oraz światopoglądu, w którym centralną wartością jest wolna wola, jestem anarchistą.

25.01.2016 2:45 Carlinfan

@Ludomir
Rozumiem, dwój myślenie już załączone.

25.01.2016 22:59 Ludomir

@Carlifan
Proszę, jak już polemizujesz ze słabszym umysłowo to nie stosuj tak radykalnych skrótów myślowych. Niestety ja nie zrozumiałem

26.01.2016 14:24 barrronex

@Carlinfan

Może czas już pogodzić się z tym, że większość osób i instytucji angażujących się w sprawę przeciwdziałania zmianom klimatycznym związana jest z lewicą...

Zrozumiałbym jeszcze postawę: "Ciekawa książka - szkoda, że wydaje ją organizacja, z którą mi nie po drodze; lepiej, żeby wydawały takie rzeczy organizacje i wydawnictwa takie jak... [tu wpisz co chcesz]. No, ale trudno - dobrze, że w ogóle są takie rzeczy."

Ale postawa - "zbojkotuję książkę chociaż jej tematyka jest dla mnie interesująca, tylko dlatego, że wydają ją KP" - wydaje mi się strasznie ograniczonym podejściem... Twoje zarzuty co do KP zresztą są nietrafione (co nie znaczy, że organizacji tej nie można wiele zarzucić - sam mam sporo do niej zarzutów).

Ja na przykład, gdy kilka lat temu wziąłem do ręki "Świat na Rozdrożu", też miałem pewną wątpliwość widząc patronat "Private Banking" - medium, z którym w pewnych kwestiach jest mi zdecydowanie nie po drodze. Mimo to cieszę się, że ją przeczytałem i w sumie widzę wartość w tym, że ludzie z innych stron politycznych sporów interesują się tą tematyką i starają się upowszechniać wiedzę o niej. Gdyby np. Fronda (albo inne "prawackie" medium") wydała książkę o takiej tematyce pewnie przyjąłbym to z zadowoleniem; kto wie - może nawet bym ją przeczytał...

26.01.2016 18:18 Carlinfan

@Barrronex
No to dawaj fakty, które zaświadczą, że moje zarzuty są nietrafione.
Tak jak bojkotuję ruchy narodowe używające swastyki i 'celtyka' jako swojego symbolu, tak ignoruję wydawnictwo, które działa na bezwzględną szkodę kraju, w którym funkcjonuje.

@Ludomir
Pora zacząć czytać lektury.

26.01.2016 19:12 Ludomir

@Carlinfan
Jak się okazuje przeczytałeś 84 ale niestety bez zrozumienia. Pojęcie "Dwójmyślenia" , które tam spotkałeś oznacza wyznawanie dwóch sprzecznych poglądów.
Rozumiem, że nadałeś temu słowu inne znaczenie bo w przeciwnym przypadku wskazałbyś na ową sprzeczność w moich poglądach. Lepiej trochę mniej czytać ale bardziej uważnie. I jak nie jesteś pewien co znaczy jakieś słowo, to wpisz je do wyszukiwarki, a na pewno znajdziesz wyjaśnienie. Tylko uważaj na pisownię bo możesz zamiast dwójmyślenia dostać definicją myślenia dwój jeśli dwóje mogą myśleć.

26.01.2016 20:00 Carlinfan

@Ludomir
Temat tyczył KP, a nie twoich poglądów. A to że się panoszyłeś ze swoją niewiedzą to inna bajka.

26.01.2016 21:34 barrronex

@Carlinfan

Napisałeś:
"I ta krytyka, która sprowadza niemieckie bojówki anarchistów, aby robić zadymę w czasie naszego święta niepodległości."

To co zdarzyło się 11.11.11 w Warszawie i jaką rolę odegrały w tym zarówno różne organizacje po obu stronach sporu, ale także policja, media i politycy to temat na książkę. Media łyknęły prawicową histerię - mityczni anarchiści z Niemiec stali się głównym tematem mediów pomimo, że gdy narodowcy demolowali stolicę, to wszyscy owi przybysze siedzieli w areszcie (właściwie nie wiadomo dlaczego - następnego dnia wszystkich wypuszczono, większość bez postawienia zarzutów, niektórych z zarzutami popełnienia wykroczenia). KP natomiast stała się dla mediów chłopcem do bicia, bo przed zatrzymaniem grupa ta chwilę przebywała w ich lokalu. Także warto trochę podrążyć, a nie łykać bezkrytycznie medialne rewelacje - tym bardziej gdy pełnią one rolę politycznej propagandy :)

"ignoruję wydawnictwo, które działa na bezwzględną szkodę kraju, w którym funkcjonuje."

Pojęcie szkody zawsze jest względne - szczególnie gdy dotyczy polityki. Ale skoro wydaje takie książki to chyba przynajmniej częścią jej działalności nie jest działanie na "szkodę kraju", co nie?

"Ta Krytyka polityczna przedkładająca poprawność polityczną ponad obiektywny realizm. Kłania się przed islamem, który ciemięży kobiety bardziej niż katolicki patriarchat i tępi mniejszości seksualne gorliwiej niż nasi narodowcy."

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że kłania się przed islamem. Oferuje kilka ciekawych pozycji dotyczących tego zagadnienia i bynajmniej nie wzywają one do dżihadu. To, że ktoś nie nawołuje do czystki etnicznej (co chyba dobrze o nim świadczy), nie oznacza jeszcze, że się przed kimś kłania.


Nie chcę tu robić za adwokata KP. Także z lewicowego punktu widzenia można jej sporo zarzucić. Ale wydaje mi się, że bojkotowanie ich książek - tym bardziej dotyczących tej tematyki - to gruba przesada. Tym bardziej, że jak widzę większość argumentów, na których budujesz tą postawę mija się z rzeczywistością...

26.01.2016 22:30 Ludomir

@Carlinfan
Nie bardzo wiem jak Ci to powiedzieć, ale nie możesz przypisywać procesu i myślenia organizacją. Jest spór czy myślą zwierzęta. Czytając Twoje komentarze można zwątpić czy myślenie jest dane wszystkim ludziom. Ale w jednej sprawie jest konsens, organizacje, stowarzyszenia i rządy nie myślą. Przyznam, że nie przypuszczałem, że możesz o tym nie wiedzieć. Wydaje mi się także, że nie sposób panoszyć się niewiedzą. Musisz bardziej uważać na lekcjach.

27.01.2016 6:51 Carlinfan

@Ludomir
Ostatnio komentarz w temacie... dlatego dla mnie dyskurs z Tobą jest skończony bo płyniesz dookoła tematu. Opisałem mechanizm dwójmyślenia czynionego przez KP. Cała reszta to próba udowodnienia, że moje myślenie w tej kwestii jest błędne. Ale to ty musisz zdjąć różowe okulary.

@Barrronex
2011 to był rok, gdy zostało ukute powiedzenie - Donald matole twój rząd obalą kibole.
A tego dnia 11.11.11 zdarzyło się wiele aktów prowokacji przeciwko ruchom narodowym.
Wielokrotnie spotkałem się z rozmywaniem faktów, zupełnie jak to robisz Ty. KP zaprosiła obywateli obcego Państwa na obchody naszej niepodległości. Jeżeli nie zaprosiła to dlaczego ta grupa uciekła do siedziby KP, gdy 'pancerniki' weszły do gry ?
Nie rozumiesz gdzie tu jest faux pas to ja niestety Cię nie oświecę.
Chociaż może warto dać Ci szansę na zebranie rozumu do głowy:

http://krytykapolityczna.salon24.pl/425796,opielka-jestem-polakiem-kibicuje-rosjanom

http://wpolityce.pl/wydarzenia/18004-nowa-relacja-o-agresji-lewakow-niemiec-plul-na-polski-mundur-faszystowski-uniform-a-to-byl-stroj-z-powstania-listopadowego

Albo coś z nowości http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20160124/narko-komiks
Fajny mają przekaz, co nie.

27.01.2016 7:37 Carlinfan

Lewica gaciowa, jak ją Coyote określi, piłuje gałąź na której siedzi.

http://masz99.salon24.pl/693605,imigranci-gwozdziem-do-trumny-europejskiej-lewicy