Polski Alarm Smogowy - apel

Nasz kraj ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, co roku wysyłające przedwcześnie na tamten świat 45000 Polaków.

Zmień to podpisując apel do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Premier Ewy Kopacz i Marszałka Radosława Sikorskiego!

Komentarze

28.02.2015 21:14 Mariusz

Hmmm
W ciągu 14 lat od zamachów w WTC w Polsce umarło od smogu ponad pół miliona ludzi. To pi razy oko 150 razy więcej niż w WTC. Amerykanie na wojny z powodu ataków terrorystycznych wydali kilka tysięcy miliardów $. I zabili przy okazji z pół miliona ludzi.

Gdyby choć z połowe tej kasy wydać na innowacyjne technologie energetyczne pewnie uratowałoby to życie ogromnej liczby ludzi. Ale jak się wydaje życie ludzkie na naszejplanecie nie jest specjalnie cenione

28.02.2015 21:43 observer

@Mariusz

Bo trzeba wydobywać węgiel i ktoś go musi spalać.

Wszelkie próby zmiany tego powodują bunt branży górniczej.

28.02.2015 22:20 observer

No i przykład takiego ataku

http://www.nettg.pl/news/127604/prawo-uzdrowiska-przeciw-fundacji-clientearth

"Polskie uzdrowiska wystąpią do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko Fundacji ClientEarth. Opublikowany przez nią raport stwierdza, że z powodu zanieczyszczenia powietrza żadne uzdrowisko w Polsce nie kwalifikuje się obecnie do posiadania takiego statusu.

Jak poinformował PAP burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba, decyzja o pozwie zbiorowym została podjęta jednogłośnie podczas walnego zgromadzenia stowarzyszenia, które odbyło się w Krynicy-Zdroju (Małopolskie).

- Pozew złoży 36 gmin skupionych w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP; chcemy to zrobić jak najszybciej - zapowiedział Golba."

I jeszcze link do chrońmy klimat, gdzie jest więcej informacji

http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/inicjatywy-lokalne/spor-o-powietrze-nad-muszyna

Biorąc pod uwagę to, jak wygląda raport WIOŚ, to chciałbym, aby Muszyna złożyła ten pozew i przegrała z kretesem.

Raport z 2013r. dostępny jest tutaj

http://www.krakow.pios.gov.pl/publikacje/2014/5letnia_ocena_jakosci_powietrza_2013.pdf

28.02.2015 23:31 Pieszko

Nie podpiszę... Bo się boję, że ta banda kretynów u władzy usmaży kolejne durne przepisy, za które ja zapłacę własnym zdrowiem. Skończy się tym, że albo będę kupował droższy węgiel i w ostatecznym rozrachunku mniej palił (wyziębienie organizmu ogranicza jego odporność co w ostatecznym efekcie jest znacznie gorsze dla zdrowia niż zanieczyszczenie powietrza). Albo będę musiał wziąć kolejny kredyt na wymianę pieca.. co odbije się kolejnym stresem i zaciskaniem pasa, znacznie gorszym dla zdrowia niż zagrożenia z którymi chcemy walczyć. Mam dość takich sytuacji jak ta
http://demotywatory.pl/4461560/Poslom-PO-to-juz-sie-calkowicie-we-lbach-poprzewracalo
Nawet jeśli wprowadzone zostaną te normy to i tak ludzie nie mając za bardzo wyboru, z powodów finansowych, będą ryzykować mandatami. Nie tędy droga.. szukajmy raczej tańszych rozwiązań, które będą prowadziły do oszczędności w budżetach domowych,a wtedy nikogo nie trzeba będzie przekonywać....

01.03.2015 2:42 papa ohara

Krótka historia CO2 w ziemskiej atmosferze:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0Z8g-smE2sk

01.03.2015 10:19 OZE

@Pieszko
A jakim i za ile węglem teraz palisz, jaki masz piec, dom, ocieplenie ?
Może, a raczej na pewno, oszczędność jaką robisz na tzw. tanim węglu jest tylko iluzoryczna. Piszę to ze swojego doświadczenia.
Jeszcze kilkanaście lat temu przez mój dom przechodziło 12 t miału + śmieci (dom niedogrzany i mniejszy), następnie poprzez 5 t węgla + fura drewna, póżniej 3-4 t ekogroszku, a teraz w tym roku tylko 0,5 t ekogroszku + 0,7 m3 własnego cienkiego drewna z prześwietlania drzew.
Da się.

01.03.2015 11:22 Pieszko

Dom jest ocieplony na 3 ścianach. Palę w tym roku większości drewnem we wszystkożernym piecu. Te inwestycje poczynione tylko dzięki pracy za granicą. Teraz pracuję w Polsce i boję się, że piec nie będzie spełniał nowych norm, samochód.. stara fiesta też nie wiedzie do centrum miasta bo nie będzie spełniał norm. .. Przy polskich zarobkach ( okolice płacy minimalnej) nie stać mnie na samochód za 10 tyś i piec za kolejne kilka tysięcy.... Naprawdę wolę zaryzykować oddychanie smogiem.... W tym momencie dochodzimy do ściany jeśli chodzi o możliwości finansowe większości Polaków. Nawet jeśli wprowadzicie nowe przepisy to i tak siłą rzeczy będą musieli kombinować żeby je ominąć

01.03.2015 16:17 Kris

@Pieszko
Bolesne to co piszesz. To tak, jakbyś mówił: "będę wylewał ścieki do jeziora, bo nie stać mnie na oczyszczalnię, wywóz czy cokolwiek innego", "będę wywalał śmieci do lasu",... a właściwie nawet gorzej "będę palił śmieciami, oszczędzę, i co mi tam, że dziecko sąsiadów albo i moje będzie mieć astmę czy raka." Ty oszczędzisz 1000 zł rocznie, a zapłacimy zdrowiem i środowiskiem wielokrotnie więcej. Zwykłe sqrwysyństwo.
Co jest z naszą polskimi głowami nie tak??? Jak patrzzę http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2928/wegiel-polski-czarny-skarb-cz-45
to widzę, że problemu nie ma nie tylko w Danii, Holandii czy Niemczech (OK, bogaci są), ale nie palą syfami też na Węgrzech, Czechach, Litwie, Łotwie,... krajach o podobnym poziomie zamożności. Tam są normy pieców i paliwa i kropka. Nie wolno truć sąsiadów, lać ścieków do rzeki - po prostu szkodzić innym tak bardzo w imię własnego zysku.

01.03.2015 17:12 Mariusz

Kris
Palenie drewnem jest w miarę ekologiczne więc nie wiem o co pijesz do Pieszka.

Jesteś pewien że na Litwie, czy w Czechach nie ma pieców na drewno?
Zajrzałem do wykresów i na Litwie większość energii odnawialnej to drewno i inna biomasa. Pali się też węglem, który stanowi chyba coś z 25% surowców energetycznych

01.03.2015 18:41 Marcin Popkiewicz

Przerażające jest to, że w dyskusji o normach jakości węgla mówi się tylko o tym, jak zapewnić sprzedaż krajowego węgla najniższej jakości, a nie o ochronie zdrowia Polaków. Można by to jeszcze od biedy zrozumieć, gdyby korzyści gospodarcze z wydobycia i sprzedaży tego węgla były porównywalne ze szkodami zdrowotnymi i środowiskowymi. Ale tak nie jest! Na tonie mułów węglowych kopalnia zarabia 60-150 zł. Przy sprzedawanym rocznie wolumenie 800 tysięcy ton oznacza to przychody kopalń (licząc z górką) około 100 milionów złotych rocznie. Tymczasem związane z paleniem mułami węglowymi szkody zdrowotne sięgają miliardów! Za każdą złotówkę zarobioną przez kopalnie społeczeństwo płaci kilkadziesiąt złotych. Gdzie tu sens? Czyich interesów broni rząd? Lobby górniczego czy społeczeństwa? To nie miało być pytanie retoryczne, choć ze smutkiem stwierdzam, że chyba jest.
Jakość węgla to tylko część problemu. Dramatyczna jest też jakość używanych w Polsce kotłów węglowych – w większości są to urządzenia zbudowane w technologii z XIX w., tzw. kopciuchy, do których można wrzucić wszystko, nawet śmieci. Dla porównania, nowoczesny kocioł V klasy emituje 15-krotnie mniej zanieczyszczeń niż opalany takim samym paliwem kopciuch.
Nie chodzi tu tylko o zaszłości – kopciuchy to wciąż 140 tys. z 200 tys. sprzedawanych w Polsce w ciągu roku kotłów węglowych, kotły najwyższej V klasy to tylko kilka procent. Dlaczego tak jest? W sytuacji braku norm jakości kotłów dla nabywców liczy się przede wszystkim cena: kopciuch kosztuje ok. 5 tys. zł, podczas gdy porównywalnej mocy piec V klasy ok. 10 tys. zł. A do tego nie można wrzucać do niego najtańszego paliwa ani śmieci.
W innych europejskich krajach problem zanieczyszczeń powietrza jest dostrzegany i adresowany, a normy jakości pieców są konsekwentnie poprawiane. W Czechach w 2014 roku wprowadzono przepisy, które w ciągu najbliższych lat wyeliminują najgorsze piece. Już teraz nie można tam kupić pieca gorszego niż klasa III, zaś od 2016 roku na rynku dostępne będą tylko piece klasy IV. Od 2020 roku obowiązkowe będą piece V klasy. Od 2022 r. właściciele domów z piecem o klasie niższej niż III będą zmuszeni do ich wymiany. W Niemczech podobne rygory działają już od dłuższego czasu. Teraz nasz zachodni sąsiad przygotowuje się do nałożenia na sprzedawców kotłów kolejnego wymogu - za kilka lat w sprzedaży mają być wyłącznie piece węglowe wyrzucające nie więcej niż 20 miligramów pyłów na metr sześcienny (o połowę mniej od pieców V klasy).
My wciąż nie wprowadzamy norm dla kotłów. Z punktu widzenia obecnego systemu to absolutnie logiczne – w nowoczesnych piecach nie da się stosować mułu czy miału. To wyjaśnia, dlaczego lobby węglowe blokuje wprowadzenie norm w tym zakresie.
Jednak sytuacja wkrótce się zmieni. Od 2020 r. zgodnie z unijną dyrektywą Ecodesign, do sprzedaży będą dopuszczone tylko kotły V klasy. Jeśli nie zaczniemy już teraz stopniowo podnosić wymogów, nasi producenci przegrają z konkurentami z Czech czy z Niemiec – nie tylko nie będzie mowy o eksporcie produktów naszych firm, ale nie będzie dla nich zbytu nawet na rynku polskim. Pomijając nawet kwestie zdrowotne, to same straty branży kotlarskiej będą większe od zysków kopalń ze sprzedaży mułów i miałów.

A podsumowując - jak już palimy wciąż węglem (i pewnie jeszcze z ćwierć wieku to potrwa), to niech to będzie węgiel dobrej jakości w dobrych piecach. Piec owszem, będzie kilka tysięcy droższy (można dofinansować), sprawność i wygoda obsługi będą wyższe. Owszem, nie da się w tym palić mułem czy śmieciem, ale koszty tych "oszczędności" w naszym zdrowiu są kilkadziesiąt razy wyższe od korzyści z palenia tanim (pozornie) paliwem.
Mogą inni, my też możemy.
Kris zaszarżował (wyluzuj trochę), ale społeczeństwo powinno domagać się przestrzegania zasady "zanieczyszczający płaci".

01.03.2015 19:06 OZE

@Pieszko
"Dom jest ocieplony na 3 ścianach. Palę w tym roku większości drewnem we wszystkożernym piecu."
Nie wiem czy czytałeś poniższy portal, ale jest bardzo ciekawy, a co najważniejsze prawdziwy.
Może tam znajdziesz choć częściowe rozwiązanie dla siebie.
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/

01.03.2015 20:19 Mariusz

Marcin Popkiewicz
Nie bardzo wiem o co ci chodzi z tym mułem węglowym. Jak kupowaliśmy węgiel od samego początku to nie widziałem w sprzedarzy mułu węglowego. Nawet miału. Jest eko groszek, jest węgiel śląski o różnej gramaturze, a ostatnio i syberyjski z przewagą sporych brył. Ja w tym roku paliłem syberyjskim. Nie ma u nas łączy gazowych więc poza węglem i drewnem nic się nie liczy.

01.03.2015 20:38 zxc

Im więcej ludzi, tym mniej cenne jest ludzkie życie. Prawo popytu i podaży działa niestety i tu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_overpopulation#Effects_of_human_overpopulation
Problemu zanieczyszczenia środowiska czy zmian klimatu nie rozwiążemy bez ograniczenia populacji. Każde z trudem zaplanowane działanie obraca się wniwecz, ponieważ w międzyczasie liczba ludności rośnie o kolejne 100 milionów, które trzeba wykarmić, napoić, ogrzać, przemieszczać itd, co wymaga m.in. spalania paliw i węgla, zużywania resztek wody, pozbywania się odpadów - czyli dalszego zatruwania środowiska i ocieplania klimatu.

01.03.2015 21:17 OZE

@Marcin Popkiewicz
Nie ma kotłów 5 klasy wg PN, na ekogroszek.
Są to kotły na pellet i itp. biopaliwa.
Nie ma kotłów na ekogroszek nawet 4 klasy.
Wynika z tego, że ekogroszek będzie wyeliminowany.

01.03.2015 22:05 observer

@oze

Wpisałem w google "kocioł węglowy 5 klasa ekogroszek" i stwierdzam, że kłamiesz

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/galmet-eko-gt-kwp/

Gdyby był dzisiaj obowiązek montażu kotłów 5 klasy w nowych domach, to w przeciągu roku, dwóch miałbyś kilka modeli w dobrych cenach do wyboru.

01.03.2015 22:14 observer

@oze
"Nie ma kotłów na ekogroszek nawet 4 klasy."

Sprawdziłem też 4 klasę

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-na-ekogroszek-termo-tech-krs-autina-eco-18-kw-3653.html?l=pl#opis
http://www.kotlyco.pl/produkt/_prod:d1#tab3
http://metalfachtg.com.pl/blog/kotly/sd-duo/

Może następnym razem zanim napiszesz coś tak definitywnego to sprawdzisz.

02.03.2015 6:51 OZE

@Observer
Uspokój się, zanim zarzucisz komuś kłamstwo....

Otóż przed napisaniem mojego postu posprawdzałem czy takie kotły 5 klasy na ekogroszek już są.
Tematem tym interesowałem się już znacznie wcześniej, z tej prostej przyczyny, że mój kocioł na ekogroszek zaczyna być wiekowy i również noszę się z myślą, że wkrótce odmówi posłuszeństwa. Niestety poszukiwania były bezskuteczne

Co do stron, byłem na różnych, w tym Galmetu, Kostrzewy, Tekli, Zębca, Pszczyna, Pleszew i wiel innych, oraz IPCHW.... Zanim zarzucisz kłamstwo wczytaj się w nie, a zwłaszcza w rodzaje spalanych paliw.
Otóż z analizy tych stron wynika, że klasa 5 osiągana jest prazy spalaniu pelletu.
Natomiast kocioł spada do klasy 3 gdy jest spalany ekogroszek. Ładnie to wynika zwłaszcza ze stron Kostrzewy lub Tekli.
Co do Galmetu, na którym byłem też wczoraj (na ich stronie, a nie na czysteogrzewanie.pl), nie wynika z ich strony, że 5 klasa jest dla ekogorszku - może jakiś certyfikat ?
Ponadto 5 klasa wymaga sprawności cieplnej minimum 89%, tymczasem Galmet podaje na swojej stronie , że ma 84 %, więc ?
Rad bym dostać linka do kotła 5 klasy, który faktycznie jest na ekogroszek i dla tego paliwa posiada udokumentowany certyfikat.
Jeśli ktoś znajdzie to będę wdzięczny.

02.03.2015 7:55 observer

@oze

Jeśli jest, jak piszesz, to moje stwierdzenie było przedwczesne - przynajmniej w kwestii istniejących polskich kotłów.

A co z kotłami na węgiel? Bo to, że ekogroszek to g..... jakich mało, to wiem, ale można jeszcze palić węglem.

02.03.2015 8:29 Mariusz

OZE
no ale przecież na certyfikacie tego kotła z Galmetu jest klasa 5 i wyraźnie napisane, że palili ekogroszkiem
http://www.galmet.com.pl/uploads/files/kwp-wk.jpg

02.03.2015 13:01 OZE

@Mariusz,
widać dziadowską mają stronę z kotłem, skoro tego nie mogłem wprost znaleźć.
Konkluzję mam taką, że z przytoczonych danych wynika, że mój kocioł spełnia wymagania klasy 4.
Co do tej normy.... to spełnianie przez ekogroszek wymagań normy jest dosyć proste, zwłaszcza w laboratorium:
CO -czyli pełne spalanie w warunkach laboratoryjnych, pyły, i niespalony węgiel OGC.... i to już wszystko ?
Jeśli to mają być te rygorystyczne wymagania, które uratują powietrze, to chyba nie tędy droga... Gdzie siarka, azot i inne wyziewy ?

06.03.2015 15:48 PI

Varmo to pierwsze na rynku paliwo w formie peletu węglowego do kotłów z automatycznym podawaniem. Pelet charakteryzują wysokie walory użytkowe i ekologiczne.
Jedyna alternatywa dla ekogroszku. Więcej informacji na:

https://www.youtube.com/watch?v=fXupIXFMK-A

http://pelet-mbs.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=hjaceS4_HgQ

04.02.2020 11:30 kolekk

Juz są klasy 6 ecodesign - ulepszona piąta

https://kociol-co.pl/sklep-kotly-co/

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto