Kronika Rozdroża: 2009-01-18

"Nietypowe" ogrzewanie się Arktyki: raport

northObszerny raport rządowy USA dotyczący klimatu Arktyki, przygotowany wraz z kanadyjskimi naukowcami, stwierdza, że obserwowane procesy gwałtownego wzrostu temperatur w Arktyce oraz kurczenia się wiecznej zmarzliny są "w znaczącym stopniu nietypowe, kiedy porównuje się je z procesami sprzed tysięcy lat".Wnioski raportu zaprzeczają sugestiom sceptyków, uznających procesy obecnego otwieranie się Przejścia Północno - Zachodniego i zanikanie lodów Arktyki w części kanadyjskiej za część naturalnych cykli klimatycznych. Raport stwierdza, że najprawdopodobniejszą przyczyną ocieplenia jest wzrost stężenia dwutlenku węgla w wyniku działalności człowieka.
W dłuższym horyzoncie czasowym trwałe ocieplenie o kilka stopni najprawdopodobniej spowoduje prawie całkowite zniknięcie czapy lodowej Grenlandii, co podniosłoby poziom oceanów o kilka metrów. Raport alarmuje też, że wzrost temperatury w Arktyce zachodzi w znacznie szybszym tempie niż w innych miejscach półkuli północnej, a trend ten najprawdopodobniej będzie utrzymany.

English czytaj więcej >>

Zanik lodowców w Tybecie zatrzyma dopływ wody

goraBlisko 2 miliardy ludzi w Azji, od mieszkańców miast nadbrzeżnych po pasterzy jaków, w najbliższych dekadach będą cierpieć z powodu niedoborów wody wynikających z zaniku lodowców na Płaskowyżu Tybetańskim zachodzących w wyniku globalnego ocieplenia, uważają eksperci.
Płaskowyż zawiera ponad 45 tysięcy lodowców, które powstają w okresie zimowym, a następnie zasilają główne rzeki Azji: Jangcy, Rzekę Żółtą, Brahmaputrę i Mekong.
Temperatury na stanowiącym olbrzymi masyw lodowy płaskowyżu, nazwanym przez niektórych naukowców "trzecim biegunem polarnym", wzrastają dwa razy szybciej niż w innych częściach świata, napisał glacjolog Lonnie Thompson z Uniwersytetu w Ohio. Naukowiec zbierał dane dotyczące różnych lodowców przez wiele dekad.

English czytaj więcej >>

Największa susza od 50 lat niszczy rolnictwo Argentyny

suszaPrzemysł mięsny Argentyny oraz produkcja rolna (głównie pszenica i kukurydza) zostały zniszczone przez serię największych susz od 1961 roku. Susze dotknęły także sąsiednie kraje: Urugwaj, Paragwaj i południową Brazylię.
Klęska jest tym bardziej odczuwalna, gdyż spowolnienie światowej gospodarki zmniejszyło popyt na produkty rolne oraz obniżyło wpływy finansowe do budżetu. Rolnicy oczekują pomocy rządowej.
"Sytuacja jest krytycznie groźna", powiedział jeden z gospodarzy, Giailevra, mający farmę blisko miasta Tostado w prowincji Santa Fe w północnej Argentynie. "Teraz wszystko w rękach Boga. Nasze zapasy wody znikają".

English czytaj więcej >>

Życie bez ropy jest możliwe

carMówi się, że międzynarodowa wystawa samochodowa w Detroit przedstawiła tak daleko idące zmiany w przemyśle samochodowym, że znaczna jego część staje się już historią. Przynajmniej był to znak nowej drogi - światełko w końcu tunelu. Twórcy aut przygotowują pojazdy elektryczne i hybrydowe. Lśniące, jak lakiery nowych limuzyn, obietnice mają być nadzieją w świecie zdominowanym przez ropę. Komunikat był prosty - przyszłość czystej energii to już prawie teraźniejszość. Istnieją realne alternatywy dla silników spalinowych. Na starcie dwa pytania: dlaczego trwało to tak długo? Jeśli w przyszłości samochody nie będą oparte na silnikach spalinowych to czy naprawdę mamy kryzys energetyczny? A może problem leży zupełnie gdzie indziej? Wydarzenia, takie jak ten pokaz samochodowy, uzmysławiają, że przychodzi kres na twierdzenia: nic nie zastąpi ropy. Wiąże się to również z takimi kwestiami jak globalne ocieplenie i zmniejszające się zasoby ropy, nie wspominając o intensywnym zanieczyszczaniu środowiska, gleby i wody na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Innymi słowy musimy przesunąć technologię w kierunku życia nie opartego się na ropie. Co nie zdarzy się bez woli polityków.

English czytaj więcej >>

(Nie)możliwe (E)misje

domOgólnoświatowe obawy związane z globalnym ociepleniem uderzają w rodzinne budżety i coraz więcej ludzi próbuje zmieniać swoje domy i firmy na bardziej przyjazne środowisku, tym samym redukując emisję dwutlenku węgla.
Według szacunków Unii Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 40% całkowitej emisji CO2. Rządy zwróciły uwagę na domy i redukcję zużycia energii przez nie, aby pomóc Europie osiągnąć zamierzoną redukcję emisji o 60% - 80% do 2050 roku.
Inżynier i edukator, Dave Hampton, uważa, że nowe priorytety na zmniejszanie emisji są dobrą okazją biznesową.

English czytaj więcej >>

Zmiany klimatu zahamują wzrost krajów rozwijających się

ludGlobalne ocieplenie spowoduje nie tylko zniszczenie rolnictwa krajów rozwijających się, ale również zaburzy stabilizację gospodarczą i polityczną w daleko większym zakresie niż wcześniej sądzono.
Związki między "wysoki temperaturami i słabym wzrostem ekonomicznym są o wiele silniejsze niż zdawaliśmy sobie sprawę", stwierdził Benjamin Olken, ekonomista z Massachusetts Institute of Technology.

English czytaj więcej >>

Od Zachodu po Wschód - łańcuch się rozsypuje

wasteNa całym rynku ceny zmniejszyły się o połowę lub więcej w przeciągu miesięcy. Ta sytuacja rozpoczęła łańcuszek kolejnych rozpadów: począwszy od fabryk, poprzez skupy złomu, po drobne firmy i osoby zajmujące się segregacją odpadów. Wiele osób jak Wu, 56 letni Chińczyk, dawny rolnik, planuje powrót na prowincję.
Oficjalne media podają, że 4/5 wszelkiej działalności związanej z recyklingiem zostało zamknięte i że miliony osób pozostało bez pracy.

English czytaj więcej >>

Plan "zielonej" energii w USA

cugBarack Obama przedstawia swój plan działania jako szybki zastrzyk dla kulejącej gospodarki. To prezydencki priorytet. Pojawiające się w nim cele zderzają się z różnymi problemami, a najistotniejszym wydaje się być niezależność energetyczna.
Plan działań stymulujących coraz wyraźniej pomija kluczowe inwestycje w "zieloną infrastrukturę" - "kable i szyny", które mogłyby dostarczać energię z odnawialnych źródeł do amerykańskich domów i pomóc zakończyć narodowe uzależnienie od ropy.
To obecne problemy. Plany projektów często nie znalazły się jeszcze nawet na deskach kreślarskich, nie ma też agend odpowiedzialnych za te działania. Bez tego nie uda się wybudować mile szybkiej kolei i sieci krajowych linii energetycznych.

English czytaj więcej >>

Jak żyć, gdy społeczeństwo się rozpada

lasTodd Detzel - były chemik, który zdecydował się na życie z dala od cywilizacji: "Jestem negatywnie nastawiony do przyszłości. Po pierwsze - trwa dynamiczny wzrost populacji. Po drugie - mamy szczyt produkcji energii, a właściwie szczyt eksploatacji wszelkich zasobów. Po trzecie, branża finansowa i kredytowa będzie ograniczać wiele potrzebnych działań. Po czwarte, media i politycy nie przedstawiają prawdziwego obrazu sytuacji, nawet, jeśli nie jest to zamierzone. Jedynie mała grupa ludzi zdaje sobie sprawę, dokąd to wszystko zmierza i jakie są konieczne zmiany. No i na koniec, rząd federalny zmarnował dwie szanse zaprezentowania, że potrafi właściwie zareagować na kryzys, najpierw kiedy totalnie zignorował "Katrinę", a potem, kiedy zatwierdził obecny plan ratunkowy dla sektora finansowego. Jestem przekonany, że w ciągu 2-5 lat czeka nas nagłe załamanie, chociaż właściwszy może być termin "degeneracja" lub "zwijanie kaskadowe".

English czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto