Kalkulator ogrzewania domu

Powszechne jest myślenie, że „zimą jest zimno, więc trzeba ogrzewać”. Owszem, dostępne są liczne artykuły, wyjaśniające zasady i zalety energooszczędnych budynków, często ilustrowane infografikami – wszystko to jednak jest trudne w odbiorze i nie pozwala na łatwe zrozumienie różnic w zużyciu energii pomiędzy domem „konwencjonalnym” a niskoenergetycznym, oraz korzyści wynikających z wybudowania tego ostatniego.

Wiele razy zdarzało mi się wyjaśniać, co zrobić, żeby na ogrzewanie domu zużywać mniej energii. Niby jest to proste, ale diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba opowiedzieć o przenikaniu ciepła, mostkach termicznych, konieczności podgrzewania wpadającego do mieszkania powietrza, ogrzewaniu wody. Trzeba wyjaśnić działanie izolacji, rekuperatora, gruntowego wymiennika ciepła, kolektorów słonecznych, rolę nieszczelności i konstrukcji fundamentów. A na koniec pojawia się pytanie o to, jak znacząca jest rola każdego z tych elementów – które są szczególnie ważne, a które są „kwiatkiem do kożucha”.

Dlatego właśnie powstał HeatMaster – unikalny w skali światowej kalkulator wizualizujący ucieczkę ciepła przez dom i umożliwiając interaktywne zmiany jego konstrukcji. Definiując rodzaj domu, modyfikując izolację, sposób wentylacji i ogrzewania, zmieniając typ okien, drzwi, szczelność domu i inne parametry zobaczysz, jak każdy z tych elementów wpływa na zużycie energii, oraz co można zrobić, żeby je zminimalizować.

Na ekranie pokazany jest dom oraz strzałki pokazujące ucieczkę ciepła z budynku. Im większy przepływ energii, tym grubsza strzałka. Zmieniając parametry domu, zmieniasz ilość strat (lub zysków) energii.

Heat Master

Wartości procentowe wypisane na strzałkach pomagają zorientować się, jaka część ciepłą ucieka daną drogą. Warto skupić się na najgrubszych strzałkach. HeatMaster jest programem „samo komentującym się” i w zasadzie nie potrzebuje instrukcji, ale jeśli uważasz instrukcję za niezbędną, znajdziesz ją tutaj.

Pomimo prostoty obsługi, algorytmy programu są zgodne ze standardami obliczeniowymi norm budowlanych, a w ich przygotowaniu uczestniczyli najlepsi eksperci budownictwa energooszczędnego – Ludomir Duda i Jerzy Żurawski. Zainteresowanych tym, „jak to się liczy”, zapraszamy do dokumentacji technicznej.

Prezentujemy Wam testową wersję HeatMastera – przekazujcie uwagi i pomysły! Pamiętajcie tylko, że HeatMaster to nie rozbudowane narzędzie projektowe czy audytorskie, lecz z założenia proste w obsłudze narzędzie edukacyjne.

Uruchom HeatMaster

Komentarze

18.09.2013 14:03 Realista

Bardzo dobry kalkulator, ale dodałbym do niego część podziemną. Piwnice tracą ciepło zupełnie inaczej, niż piętra, w zależności od izolacji, temperatury gruntu i innych czynników. Z kolei w nowych domach wielorodzinnych dużym źródłem utraty ciepła są garaże podziemne, które z powodu intensywnej wentylacji zawsze są zimne, a do tego bezpośrednio połączone z główną, ogrzewaną częścią budynku.

19.09.2013 8:36 obserwator

Sprawdziłem i wyniki sporo odbiegają od rzeczywistości. Koszt ogrzewania wyszedł prawie 6kPLN, tymczasem suma faktur za co i cwu to ok. 3,5KPLN (z tego ok. 1,2kPLN to opłaty stałe)

Ze szczegółów, to zbyt duża jest zależność od rodzaju fundamentów. Standardowe fundamenty dzisiaj się ociepla (8-10cm XPS) od zewnątrz. Na to daje się folię kubełkową i dopiero zasypuje. Powoduje to, że temperatura gruntu pod domem jest praktycznie stała przez cały rok (chyba 8C).

Faktem jest, że - przynajmniej teoretycznie - ogromnym stratami jest wymiana powietrza. U mnie gość, który liczył w jakimś programie typu OZC wyliczył, że straty przez wymianę powietrza wynoszą tyle samo, co wszystkie pozostałe (oczywiście przy -20C na zewnątrz, założeniu, że w środku jest 22C i 25C w łazienkach). W praktyce nigdy to nie występuje, bo przy dużych mrozach okna zwykle są zamknięte.

Z programu wynika, że dom wybudowany wg dzisiejszych norm jest energochłonny (klasa E). Ciekawe, gdzie się mieszczą te domy, które były budowane 20 lat temu?

19.09.2013 9:03 ŻENUJĄCE

"Powoduje to, że temperatura gruntu pod domem jest praktycznie stała przez cały rok (chyba 8C).
"
Raczej bliżej 10.Tj.trochę więcej niż średnia wieloletnia.

24.09.2013 21:31 adaś

U mnie wyniki mniej więcej się zgadzają. Co więcej, jak dom budowałem, myślałem że jest bardzo dobrze ocieplony. Na ścianach 15 cm styropianu, na stropie prawie 30 cm wełny. Teraz wiem, że mogło być jeszcze sporo lepiej. I mimo, ze na koszty ogrzewania nie narzekam, to w razie rozbudowy zrobię wiele rzeczy inaczej.
Co do temperatury gruntu, to jest ona stała dopiero na większej głębokości. W głębokiej studni woda ma ok 8 C. Piwnice nie są aż tak głębokie a w czasie ostrych zim grunt przemarza nawet powyżej 120 cm. U znajomych zamarzła rura doprowadzająca wodę położona na głębokości 150 cm. ( na zewnątrz bylo wtedy -28)
W mojej piwnicy jedno pomieszczenie nie ma izolacji na podłodze, czyli jest swobodna wymiana ciepła z gruntem. Na ścianach tylko 6 cm styropianu, wentylacja grawitacyjna. Zimą temperatura spada do +6 a latem nie przekracza + 18. Różnice dużo mniejsze niż na zewnątrz, ale żeby była stała trzeba by się pewnie wkopać przynajmniej 5 metrów głębiej.

25.09.2013 23:26 Ryan

Można by uwzględnić dodatkowo korzystanie z dwóch a nawet 3 źródeł energii - bo przecież można mieć np, pompę ciepła, solary i do tego kominek z płaszczem wodnym czy chociażby DGP - kwestia jak procentowo podzielić "korzystanie" z poszczególnych źródeł ciepła. Dodałbym też akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe - na dobrze zaizolowanym fundamencie zdecydowanie lepiej się sprawdza niż przysłowiowe "ogrzewanie elektryczne".

30.09.2013 22:14 Marcin Popkiewicz

Dziękuję za feedback.
@Obserwator, @Nowy - podeślijcie na redakcję zrzuty ekranów, popatrzymy na to.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto