ArtykulyPowiązania

Chiny w całej swej okazałości

To niezwykle rzadki widok, kiedy możemy ujrzeć na zdjęciach satelitarnych Chiny w całej okazałości. Z reguły, a jest tak od wielu już lat, Państwo Środka zasnute jest smogiem. Niekiedy wręcz szczelnie zasnute szarym kobiercem zanieczyszczeń.

Chiny wolne od smogu. Zdjęcie wykonane 12 maja 2015 roku. Źródło NASA. Kliknij na obrazek, by zobaczyć w wysokiej rozdzielczości.

Ani Chińczycy nie mogą przez to ujrzeć własnego nieba, ani my nie możemy spojrzeć, jak wygląda ich kraj widziany z okołoziemskiej orbity. Tym razem mamy tę rzadką okazję zobaczyć, jak wyglądają Chiny widziane z kosmosu. No i sami obywatele tego kraju mogą ujrzeć czyste, błękitne niebo i Słońce. Co ważne, chociaż na parę dni odetchną świeższym niż zazwyczaj powietrzem.

Dlaczego tak się stało, że w Chinach zniknął na chwilę smog? Przez Chiny przetoczyły się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, które usunęły smog z powietrza. Tak zwane aerozole są cząsteczkami stałymi o dużej krótkowieczności. Według ekspertów zajmujących się badaniem zmian klimatu, aerozole są jednym z czynników spowalniających proces ocieplania się klimatu. Niektórzy klimatolodzy ostrzegają, że po zaprzestaniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery (poza samym CO2), globalne ocieplenie może znacznie przyspieszyć. 

Hubert Bułgajewski

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly