Postępująca, niezauważalna apokalipsa owadów

Spośród owadów od dawna naszą uwagę skupiają pszczoły. Do naszej świadomości przebiły się niepokojące informacje o zagrożeniu ich wyginięciem. Ocenia się, że na świecie zniknęło już 80-90% pszczół. Albert Einstein miał podobno stwierdzić, że od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia. Czy jednak tylko pszczoły są zagrożone? Świat pozostałych owadów i innych bezkręgowców, szczególnie żyjących w glebie, wydawał się w mniejszym stopniu doświadczać negatywnych skutków ludzkiej działalności. Jednak najnowsze badania wyraźnie temu przeczą. Kolejne analizy prowadzone w różnych częściach świata, w tym obszarach chronionych i tropikach, dowodzą, że w świecie owadów i zapewne pozostałych bezkręgowców trwa postępująca, niezauważalna katastrofa.

Raport przygotowany przez brytyjskich entomologów przestrzega, że od lat 70. XX wieku na Ziemi zginęło 50% znanych gatunków owadów. Kolejne 40% jest zagrożonych wyginięciem. W samej Wielkiej Brytanii populacja motyli spadła w tym czasie o 77%, a ogółem owadów o 46%. Zdaniem autorów dane są przerażające i niepodważalne (Goulson 2019). Szerokim echem odbiły się w prasie naukowej i w mediach wyniki badań ogłoszone w październiku 2017 r., dokumentujące drastyczny spadek liczebności owadów w rezerwatach przyrody i na obszarach chronionych w Niemczech. Ustalono, że biomasa owadów latających zmniejszyła się o ponad 75% w ciągu ostatnich 27 lat (Hallmann et al. 2017).

Spadek biomasy owadów na Ziemi ocenia się obecnie na 2,5% w skali roku. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że zagrożone grupy owadów to nie tylko specjaliści, przystosowani do życia w specyficznych niszach ekologicznych, ale także gatunki pospolite. Tempo ich ekstynkcji jest osiem razy szybsze niż w przypadku ssaków, ptaków czy gadów (Sánchez-Bayo, Wyckhuys 2019). Francisco Sánchez-Bayo, jeden z autorów tego raportu ocenia tempo wymierania jako katastrofalne i wylicza, że za 10 lat owadów będzie o jedną czwartą mniej, po 50 latach pozostanie połowa, zaś za sto lat ich zabraknie (Carrington 2019). Kolejne badanie dokumentujące drastyczny spadek liczebności i liczby gatunków owadów zarówno w intensywnie eksploatowanych siedliskach, jak i w obszarach chronionych przeprowadzono w Niemczech w latach 2008-2017. Analizowano dane z ponad 1 miliona stawonogów (około 2700 gatunków) zebranych na 150 obszarach trawiastych i 140 obszarach leśnych w trzech regionach. Zarówno na łąkach, jak i w lasach liczba gatunków spadła o 1/3 w okresie zaledwie 10 lat. W tym czasie biomasa badanych bezkręgowców spadła o 67% na łąkach i 40% w lasach (Seibold et al. 2019).

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do spadku liczebności owadów. Do głównych zalicza się intensywne rolnictwo, pestycydy i zmiany klimatu. Wiele badań wskazuje, że tropikalne stawonogi mogą być szczególnie wrażliwe na ocieplenie klimatu. Zmiany klimatu mogą mieć głębszy wpływ na funkcjonowanie i różnorodność lasów tropikalnych niż się spodziewano. Autorzy przeanalizowali dane na temat stawonogów i liczebności owadów w latach 1976-2012 w dwóch lasach tropikalnych Luquillo w Portoryko. W tym czasie średnie maksymalne temperatury wzrosły o 2,0 °C. W ciągu ostatnich 35 lat liczba owadów naziemnych w lasach w tym kraju zmniejszyła się o 98%. To oznacza, że pozostało ich 2%, czyli 50-krotnie mniej. Z kolei liczba owadów zamieszkujących korony drzew zmniejszyła się o 78% (Lister, Garcia 2018). Biorąc pod uwagę te szokujące spadki liczebności owadów w lasach tropikalnych, pamiętajmy, że nie były one narażone na pestycydy, czy utratę siedlisk.

Owady mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich ekosystemów. Blisko milion znanych gatunków to owady, spośród opisanych niecałych dwóch milionów gatunków na Ziemi. Są pożywieniem większości gatunków płazów, gadów, ptaków i ssaków. Wiele gatunków owadów to zapylacze dla niezliczonych gatunków roślin. Przyczyniają się do rozkładania i obiegu składników pokarmowych w przyrodzie. Niszcząc owady, jeden z głównych systemów podtrzymywania życia naszej planety, zbliżamy się do ekologicznej katastrofy, która może oznaczać kres naszej cywilizacji. Czy spełnią się przewidywania Alberta Einsteina?

Prof. Piotr Skubała, Dzikie Życie

Komentarze

21.07.2020 14:15 Bartłomir

Masakra dosłownie masakra.
Miałem w 2019 roku 150 uli w pasiece a teraz wszystkie pszczoły mi hurtem pumierały przez pestycydy na polu sąsiednim z rzepakiem.
Bo się owadów szkodliwych namnożyło przez tą zimę to spryskali. To jest jakaś hekatomba z piekła rodem. Jestem do cna zrujnowany i skończony.
Z całej pasieki wszystkie poumierały lub uciekły.
Chyba tylko stryczek ze sznura ukręcić i na szyje założyć.. Bo co innego?
Jak tak dalej to będzie iść to ekosystemy przestaną istnieć za 5-8 lat najdalej.

21.07.2020 21:20 pole torsyjne

w tym roku zasiałem bobru* ale go nie pryskałem tylko jem je robaczywe te bobry a trzmiele całkiem sobie dobrze się mają i fruwają i to jest właśnie ekologia

chwalmy Pana za cuda stworzenia
grajmy panu na harfie grajmy panu na cytrze, na czym kto może niech gra
https://www.youtube.com/watch?v=dR52rCTnf_s
aż do końca świata

*właściwie, wyka bób- roślina uprawna z rodziny bobowatych

22.07.2020 12:54 Devak

@POLE TORSYJNE
I słusznie, taki robaczek to niezbędne dla zdrowia białko zwierzęce :)

22.07.2020 14:43 WJ

Jestem z Wami- wolę robaczywe owoce i zamszycone zieleniny niz te " czyste" potraktowane chemią.

@POLE TORSYJNE
Jak ocenasz mozlwośćj zmiany mentalnej w większej skali ludzkiejj populacji, dotyczącej preferowania jedzenia podobnego do nas? ;)

22.07.2020 20:45 pole torsyjne

@WJ
po ludzku to niemożliwe ale u Pana Boga wszystko jest możliwe. :)
"i lew położy się z jagnięciem"
https://krystal28.wordpress.com/2010/08/15/i-lew-polozy-sie-z-jagnieciem/

23.07.2020 22:08 rnr

@Bartłomir

Trzymaj sie dobry czlowieku, niewiele moge zrobic to choc wspieram dobra mysla i nadzieja, nie na naiwne cuda, ale ze jeszcze kto wie, wszystko sie.moze zdarzyc i bedzie znow lepiej.

26.07.2020 22:08 pole torsyjne

A jak ktoś chciałby się wykręcić od tego grania Panu, że nie ma na czym, że instrumenty drogie, to to są tylko wymówki.
https://www.youtube.com/watch?v=oCYHMVlQezA

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto