Szwedzi będą produkować stal bez emisji CO2

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o planach budowy ogromnej fabryki stali, przy produkcji której nie będą emitowane gazy cieplarniane. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu wodoru uzyskiwanego z nadwyżek energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Vattenfall we współpracy z koncernami SSAB i LKAB pracuje nad projektem o nazwie Hybrit, zakładającym budowę fabryki stali, która ma powstać w północnej Szwecji i dla której energia będzie pochodzić ze źródeł innych niż bazujące na paliwach kopalnych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w bogatym w złoża rudy żelaza, najbardziej wysuniętym na północ Szwecji regionie Norrbotten.

Szwedzi zakładają, że sam proces projektowania nowej fabryki będzie kosztować 20 mln szwedzkich koron, a w połowie sfinansuje go szwedzki rząd. Wcześniej szwedzka agencja energetyczna przeznaczyła już zresztą 60 mln koron na badania i wstępne prace projektowe.

Jak informuje Vattenfall, ten projekt ma już zielone światło, a w ramach przygotowań zostanie m.in. sprawdzona możliwość rozszerzenia go na Finlandię, przez co zyskałby transgraniczny charakter.

Autorzy inicjatywy Hybrit zakładają, że uruchomienie ogromnej fabryki przełoży się na ograniczenie emisji CO2 w skali całej Szwecji o 10 proc.. Skorzystać może również Finlandia, ograniczając swoje emisje o 7 proc.

Szwecja jest już teraz europejskim liderem w produkcji energii odnawialnej z udziałem OZE w konsumpcji energii końcowej na poziomie ponad 50 proc.

W procesie produkcji stali w ramach projektu Hybrit węgiel – sprowadzany dotychczas do Szwecji m.in. z Australii – zostanie zastąpiony wodorem otrzymywanym z nadwyżek energii odnawialnej, która może pochodzić ze szwedzkich elektrowni wodnych czy mającej powstać na północy Szwecji gigantycznej farmy wiatrowej. Więcej na jej temat w artykule: Szwedzi zbudują największą lądową farmę wiatrową w Europie

W ten sposób produktem ubocznym w procesie produkcji stali – zamiast CO2 – będzie woda.

Vattenfall zakłada, że produkcja stali w Szwecji z pominięciem energii produkowanej z paliw kopalnych przy obecnych kosztach źródeł energii konwencjonalnej i odnawialnej oraz wliczając ceny uprawnień do emisji, byłaby 20-30 proc. droższa, jednak w perspektywie spadających cen energii ze źródeł zeroemisyjnych i rosnących kosztów praw do emisji w ramach unijnego systemu ETS, w przyszłości stal produkowana w ten sposób stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu do stali wytwarzanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Vattenfall w końcu na plusie

Szwedzki koncern energetyczny w 2017 rok zwiększył o 3 proc. w ujęciu rok do roku przychody, które wyniosły 135,29 mld koron. Ubiegły rok był pierwszym od 5 lat, w którym Vattenfall odnotował zysk – wyniósł on 9,57 mld koron.

Do lepszego wyniku za 2017 r. przyczyniły się farmy wiatrowe Vattenfall, które wygenerowały przychody rzędu 6,67 mld koron w porównaniu do 4,38 mld koron w roku 2016.

W ubiegłym roku Vattenfall uruchomił m.in. znajdującą się w niemieckiej części Morza Północnego farmę wiatrową Sandbank o mocy 288 MW, a także wielką lądową farmę wiatrową Pen y Cymoedd, która powstała w Walii i której moc wynosi 228 MW.

W ubiegłym roku elektrownie wiatrowe szwedzkiego koncernu wyprodukowały 7,6 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o 31 proc. lepszym niż wypracowany w roku 2016. W tym 1,8 TWh to zasługa nowych farm wiatrowych, które oddano do użytku w roku 2017 i których moc wynosi około 600 MW.

W latach 2018-19 szwedzki koncern ma zainwestować w OZE w sumie 14 mld koron, z tego 13 mld koron w energetyce wiatrowej.

Vattenfall zapowiada, że przedstawi wkrótce informacje na temat planowanych projektów w lądowej energetyce wiatrowej, które nie zostaną objęte rządowymi preferencjami i subsydiami.

Szwedzi zapowiadają również inwestycje w biznes związany z energetyką słoneczną, magazynowaniem energii i elektryczną motoryzacją.

red. gramwzielone.pl

Komentarze

19.02.2018 16:03 CZORNYJ

Ciężki przemysł w oparciu o energie z zapór wodnych które produkują tam prawie 40 % prądu . Jak najbardziej logiczne

20.02.2018 10:10 Felek

Szkoda tylko, że tzw. "Ciapaci", w perspektywie 30 do 50 lat przejmą całkowitą kontrolę nad tym krajem, a światłych, chętnych do pracy i wykształconych ludzi, wśród nich jakoś brakuje. W dodatku ich pogarda do zachodniej cywilizacji i nauki jest przeogromna, więc wątpliwe również, że zdołają przez ten czas wykształcić odpowiednie kadry. To jest proces bardzo długi, wymagający wielu pokoleń dobrych wzorców. Dzika imigracja nie jest do tego dobrym fundamentem. Więc te wiadomości to raczej sukces koncernów a nie Szwecji jako takiej.

20.02.2018 13:59 Mario

Felek,
to jest wstrętny, rasistowski wpis.
Na tym forum dyskutujemy o sprawach związanych ze zmianą klimatu. Szkoda, że są ludzie którym wszystko się kojarzy z jednym.

20.02.2018 19:24 Nowicjusz

@Mario
Poprawność polityczna na przekór faktom?

20.02.2018 19:33 CZORNYJ

Migracja to częściowo wina zmiany klimatu . A że "Ciapaci" są na najlepszej drodze do przejęcia np: Szwecji to nie ich wina tylko rodowitych mieszkańców że na to pozwolili . Beżowi po prostu wyczuli ziemie do podboju , łupy i po nie ruszyli . Całkowicie ludzkie i zrozumiałe zachowanie . Tak samo pogarda dla tzw: zachodniej cywilizacji . Kto by się asymilował w kulturze którą uważa za słabą , kompletnie zdegenerowaną do tego upasioną na dobrach naturalnych i kolonialnym wyzysku jego rodzinnego kraju ? A większość migrantów tak właśnie myśli

20.02.2018 23:13 irek

@Mario,
nie jesteś tu chyba od dziś, więc wiesz, że to niestety to smutna norma w komentarzach na ZnR. Bardzo liberalna polityka moderacji oznacza, że trzeba przywyknąć do wypowiedzi myślicieli, takich jak powyżej, w towarzystwie licznego grona antyszczepionkowców, ekspertów od zjawisk paranormalnych, fanów teorii spiskowych.
Osobiście wołałbym ostrą moderację - rasistowskie komentarze wyciąłbym w pień. Forów dla narodowców i nazioli nie brakuje, niech tam się dzielą swoimi przemyśleniami.

21.02.2018 11:55 PIT

@IREK

Nie ma zjawisk paranormalnych. To raczej ludzie, którzy czegoś nie rozumieją przyklejają taką łatkę.

Wszystkie zjawiska są normalne i możliwe do wyjaśnienia ale trzeba mieć do tego wiedzę i odpowiednie narzędzia.

Dla mnie przypadek np. Jackowskiego jest fascynujący bo potwierdza informacje BEAM. Lokalizuje on ciała po fluoidalnych energiach pół-materialnych wykorzystując szósty zmysł.

Zmysłów jest 7, a nie 5.

Ciekawe czy ma powiększoną szyszynkę?

21.02.2018 12:52 ŚWIATŁOLUB

ja bym zbadał szyszynkę Marszałkowi Pizdudskiemu (ale na razie niech długo żyje chłopak) i porównał ze statystycznym naziolem / narodowcem :)
https://www.youtube.com/watch?v=HEJZBctwugs

21.02.2018 14:24 PIT

@ŚWIATŁOLUB

Nie słyszałem by konsumpcja DMT powodowała rozrost tego organu. Wprawdzie sama szyszynka produkuje naturalnie DMT.
Postaw Panu badanie rezonansem magnetycznym jak takiś dociekliwy ;-).
Jak Ci wyjdzie, że tylko do 10 mm to mniej więcej tyle co u przeciętnego człowieka.

Według BEAM ten organ może osiągać 3 cm, a wpływ na jego rozrost ma konsumowanie odpowiedniej żywności jak i praktykowanie medytacji.

22.02.2018 1:23 gupol(szukam w OZE)

@irek
"Osobiście wołałbym ostrą moderację - rasistowskie komentarze wyciąłbym w pień."

no to zostałbyś tu sam hehe. po ostrej moderacji ten portal byłby martwy jak dolina śmierci.
a tak przynajmniej coś się dzieje od czasu do czasu;)

@felek
migranci to najmniejszy problem. pytanie jest takie czy proces produkcji oparty o tą technologie będzie opłacalny i efektywny czy to tylko droga zabawka dla bogaczy jak samoloty czy samochody elektryczne. no i czy dzięki tej technologii uda się przestawić przemysł ciężki na energię odnawialną.

22.02.2018 14:22 CZORNYJ

@GUPOL jak kopaliny staną się trudno dostępne będzie to konieczność ekonomiczna . Choć mi opis procesu wygląda na przerób rudy , dlatego te wszystkie kombinacje z wodorem itd . Piec łukowy do przetopu złomu wodoru nie potrzebuje . Jedynie energii elektrycznej z turbin wodnych czy w warunkach takiego półwyspu Synaj czy Kalifornii solarów . A biorąc pod uwagę ile w świecie bez nadwyżek energii będzie się walać bezużytecznego żelastwa wydobycie rudy będzie marginalne .

26.02.2018 1:46 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
pytanie tylko po co produkować stal w czasie gdy ekonomia się sypie, zarobki a za nimi konsumpcja i popyt spadają. zwłaszcza gdy brakuje energii na bardziej podstawowe potrzeby...

26.02.2018 14:03 CZORNYJ

@GUPOL żeby robić z niej potrzebne narzędzia i maszyny . Od gwoździ po prosty tabor kolejowy .
Rzeczy bez których będzie problem z zaspokojeniem tych podstawowych potrzeb .
Mając dostęp do taniej energii np: z hydroelektrowni można też produkować na eksport wymieniając na ziarno czy co tam potrzeba .

27.02.2018 1:57 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
"Mając dostęp do taniej energii np: z hydroelektrowni można też produkować na eksport wymieniając na ziarno czy co tam potrzeba ."

a skąd wiesz że ta energia będzie tania skoro popyt znacznie przewyższy podaż?
i kto ci da żywność za nowe gwoździe skoro bez paliw kopalnych sami będą głodować? nie mówiac o tym jak bez paliw kopalnych przetransportować owo zboże np do szwecji. same koszty i czas transportu wywindują ceny zakładając oczywiście że międzynarodowa wymiana handlowa wogóle bedzie działać.

27.02.2018 17:50 CZORNYJ

@GUPOL gdybam . Analogia na bazie tego co czytałam o czasach przed powszechnym wykorzystaniem kopalin , połowa XIXw i wcześniej . Już wtedy dobrej jakości wyroby techniczne potrafiły daleko wędrować bogacąc producenta jak i przede wszystkim pośredników . Bez solidnych maszyn rolniczych , nawet ciągniętych przez zwierzęta ciężko jest uzyskać jakąś rozsądną wydajność w hektara . Nawet w permakulturze potrzebne są narzędzia .
Oczywiście można założyć że dadzą radę małe , lokalne warsztaty i kuźnie przerabiające złom na potrzebne , proste wyroby .
Ogólnie z perspektywy Polski dyskusja jest dość akademicka . Takie kraje jak Szwecja czy Egipt muszą się bardziej martwić co by tu produkować i jak żeby ktoś chciał to wymieniać za żywność .

Nie mam złudzeń , w ekonomii post kopalnej takie obrazki to będzie bogactwo i mechanizacja (koparka czerpakowa !) https://www.youtube.com/watch?v=W-CjZe-9HAU

28.02.2018 3:21 gupol(szukam w OZE)

@czornyj
wiesz najgorsze jest to że nie wiadomo co, gdzie i jak bardzo się posypie. czy skończy się tylko wielką depresją gospodarczą czy wojną atomową o ostatnie zasoby? do każdego scenariusza potrzebne są inne narzędzia. nie da się tego przewidzieć dlatego kompletnie nie da się do tego przygotować. oto cały problem z transformacją;)

08.03.2018 12:39 Tadek

Moim zdaniem, kraje Arabskie będą miały najmniejszy problem z energią, ze względu na położenie i oczywiście najlepsze nasłonecznienie w roku. Nie wiem czy tylko ja to widzę, czy o czymś nie wiem?!

Zastanawiam się, czy szejkowie po spadkach z wydobycia lub popytu na ropę nie zaczną produkcji wodoru.
To by był dla nich godny następca biznesu naftowego.
Mając do dyspozycji energię słoneczną w takich ilościach można z produkcji wodoru czerpać zyski.
Czy ktoś to analizował?

Jeżeli kraje arabskie dobrze wykorzystają "obfitość w słońce", to w przyszłości Europa może stracić swoją przewagę gospodarczą, oczywiście zakładając, że nie będzie problemu głodu.
Jeżeli GO spowoduje mniejsze nasłonecznienie obszaru europy (przez chmury), to wzrastający koszt energii z paliw kopalnych uczyni kraje afrykańskie atrakcyjnymi dla przemysłu w którym energia ma kluczową rolę.

Sytuację może zmienić energia atomowa ale bez zimnej fuzji jest raczej planem awaryjnym.

16.03.2018 1:30 gupol(szukam w OZE)

@tadek
ulegasz iluzji;) kraje naftowe sprzedają nośniki energii i kupują za to prawie wszystko od tych którym to sprzedają - żywność, samochody, broń itp.
sama energia to w takim układzie nie wszystko. żyjemy w systemie zależności który , jeśli runie, pogrzebie setki milionów ludzkich istnień.

po co szejkowie mają produkować wodór jeśli nie powstanie globalna gospodarka oparta na wodorze?


skąd wiesz że GO nie zmniejszy nasłonecznienia w krajach afrykańskich?

przecież tam od dawna tak jest. odpowiednikiem zimy w europie jest tam pora deszczowa. wtedy prawie codziennie pada a niebo tygodniami, miesiącami pokrywają chmury.
nie ma lekko.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto