Raport: 139 krajów na świecie może opierać się w 100% na OZE

Energia wiatrowa, słoneczna i wodna – tyle tylko wystarczy aby zasilić całkowite potrzeby energetyczne w 139 krajach, według raportu naukowców ze Stanford University opublikowanego w minioną środę. Zespół amerykańskich naukowców wyznaczył ambitną ścieżkę, która może doprowadzić do przejścia sektorów energetycznych 139 krajów na świecie w 100% na energetykę odnawialną. Według autorów raportu, realizacja tego planu poskutkowałaby obniżeniem średniej temperatury na świecie o 1,5 stopnia Celsjusza oraz utworzenia 24 milionów stałych miejsc pracy.

Raport dotyczący możliwych ścieżek rozwoju energetyki odnawialnej na świecie został opublikowany w minioną środę w czasopiśmie Science Joule, przez zespół badawczy złożony z naukowców Stanford University. Autorzy raportu opracowali plan transformacji sektora energetycznego w 139 krajach w taki sposób, aby w 100% był zasilany z energii wiatru, słońca i wody. Plan obejmuje produkcję energii elektrycznej i cieplnej, transport, rolnictwo, przemysł leśny oraz rybołówstwo, czyli sektory odpowiadające za 99% emisji dwutlenku węgla na świecie.

Autorzy raportu zapewniają, że przejście na czysta energię do 2050 roku, jakkolwiek nie byłoby ambitne i niełatwe do zrealizowania, zapewni 24 mln dodatkowych stałych miejsc pracy. Poza tym, według ich kalkulacji, do 2050 roku czysta energia pozwoli uniknąć 4,6 mln przedwczesnych zgonów wynikających z zanieczyszczenia powietrza oraz zaoszczędzić ponad 28 bilionów USD na walkę ze zmianą klimatu.

Poprzednie badania wykazywały, że istnieją techniczne możliwości do pełnego przejścia na energetykę odnawialną dużej ilości krajów na świecie, jednak problem zawsze leżał w finansowych i politycznych możliwościach takiej transformacji. W ostatnich badaniach Stanford University, naukowcy obliczyli, że koszt przejścia na czystą energię będzie stanowił jedynie ¼ kosztu utrzymania aktualnego systemu opartego na paliw kopalnych, wziąwszy pod uwagę długoterminowe koszty walki ze zmianą klimatu oraz konsekwencjami zdrowotnymi. Dodatkowo, raport pokazuje, że odejście z gospodarki opartej na paliwach kopalnych, znacząco zwiększy efektywność energetyczną na świecie. Zmniejszenie wydobycia, transportu oraz przetwórstwa ropy naftowej, gazu i uranu spowodowałoby zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 13%.

Autorzy raportu dodają, że przejście na czystą energię pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej na świecie i uniknąć ubóstwa energetycznego, dzięki zerowym kosztom paliwa, stabilnej produkcji energii oraz decentralizacji systemów wytwórczych.

Cała treść raportu dostępna pod tym linkiem

Agata Skrzypczy, REO.pl

Komentarze

16.09.2017 17:05 Krychu

Prędzej kosmici odwiedza ziemię niż tak będzie.

16.09.2017 17:17 Mariusz

Już dawno odwiedzili :-)

16.09.2017 20:57 EXEX

baaa! Sa tez tacy co sie literalnie zaprzyjaznili z Odwiedzajacymi :D o prosze tu bezposrednia relacja
:
https://www.youtube.com/watch?v=csUf0MAUIs4

16.09.2017 21:09 EXEX

- przepraszam jest sobota i mnie ponioslo :)
Tak posrednio, to trzebaby zredukowac populacje by pozostale 10% ludzkosci moglo sie cieszyc dobrobytem. Energia, energia i energia.

17.09.2017 14:49 Godlike

A podali tam ile dolarów kosztowała by wtedy kilowatogodzina?

17.09.2017 19:02 Observer

@ PIT

Nie dali się inaczej wynosić wiatraków to rząd wprowadził dodatkowe opłaty a energetyka wypowiedziała (bezprawnie) długoterminowe umowy. Do tego ograniczono ustawą ceny to i mamy bankructwa.


Teraz rząd dopłaca 15 mld zł rocznie do energetyki węglowej i interes się kręci.


Zapłacimy za to wszyscy już niedługo.

17.09.2017 19:04 Observer

Miało być "nie dało się inaczej wykosic". Niestety telefon automatycznie poprawia na swoje :-)

18.09.2017 17:13 mad_bobul

Tak, tak... Everything is possible.

Zapewne raport pisany pod kierownictwem słynnego Marka Jacobsona. Był już taki raport opublikowany w 2015 roku przez tęże zacną ekipkę ze Stanforda.

Spotkał się z miażdżącą krytyką innych naukowców nie żyjących w krainie baśni.
Chociażby z NOAA:

http://www.pnas.org/content/114/26/6722.abstract

Jaka była odpowiedź na krytykę ze strony mieszkańców krainy baśni? Kto nie z nami, ten przeciwko nam. Ci, którzy nas krytykują, to klimatyczni denialiści (:D:D:D) i będziemy podawać ich do sądu (po raz drugi :D:D:D).

Jak widać oszołomstwo nie wybiera stron, ale często można je rozpoznać po tym, że okopuje się trwale po jednej stronie skrajności...

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto