Francja: zakaz wydobywania paliw kopalnych i sprzedaży samochodów spalinowych, ochrona lasów, zielone inwestycje i współpraca z NGO

Francja wprowadza ambitny plan redukcji emisji gazów cieplarnianych, obejmujący rozwiązania mogące wstrząsnąć światową gospodarką: od zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi po rezygnację z wydobywania paliw kopalnych. Tym samym Francja podnosi poprzeczkę w zakresie polityki klimatycznej, wyznaczając nowe standardy.

Wszystko to jest częścią obszernej strategii, mającej na celu promowanie przejścia na czystą energię, połączonej z zasypywaniem przepaści między bogatymi a biednymi. Jak powiedział Nicolas Hulot, minister ekologii w rządzie Emmanuela Macrona, odpowiedzialny za transformację energetyczną kraju:

Kwestie zmian klimatycznych są podstawą solidarności społecznej i międzypokoleniowej. Naszym obowiązkiem jest wyjść poza dotychczasowe cele, iść dalej i szybciej. Mam nadzieję, że transformacja ekologiczna i społeczna to potężna okazja gospodarcza, środowiskowa i społeczna, która może poprawić życie codzienne wszystkich obywateli. Ta solidarność musi być dzielona także na arenie międzynarodowej.

Francja w 2015 roku była organizatorem międzynarodowego szczytu klimatycznego COP21. Podpisano wtedy Paryskie Porozumienie Klimatyczne. Ponad 150 krajów, w tym Polska, podpisało umowę wedle której kraje te mają dołożyć starań, by zatrzymać wzrost globalnej temperatury „znacznie poniżej” progu 2oC względem ery przedprzemysłowej.

Nowa strategia została przedstawiona przez Francuzów w czasie szczytu G20 w Niemczech, by w ten sposób wywrzeć nacisk na prezydenta USA Donalda Trumpa, by ten utrzymał uczestnictwo USA w globalnych działaniach na rzecz ochrony klimatu. Trump ogłosił jednak, że USA wycofują się z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

Tym niemniej francuskie działania mogą mieć duży wpływ na światową gospodarkę i rynek.

Co więc dokładnie zamierza Francja?

Neutralność węglowa do 2050 roku

Francja przedstawiła szereg działań mających przekształcić gospodarkę i energetykę tak, by do 2050 roku kraj przestał emitować dwutlenek węgla netto. Będzie to obejmować m.in. eliminację emisji CO2 w energetyce.

Francja chce też w ciągu 10 lat wyeliminować ubóstwo energetyczne za pomocą programów znaczącej poprawy efektywności energetycznej budynków i tym samym obniżenia kosztów zakupu energii przez obywateli.

Szczegółowe działania zostaną opracowane do końca 2018 roku.

Reszta paliw kopalnych zostanie tam, gdzie jest od milionów lat

Francja obecnie importuje 90% ropy i gazu, 10% to ich własne, niewielkie wydobycie. Rząd zamierza je stopniowo zlikwidować, wprowadzając zakaz poszukiwań nowych złóż oraz prowadzenia wydobycia metodami szczelinowania hydraulicznego. Do 2040 roku wydobycie paliw kopalnych we Francji ma się zakończyć. Jak czytamy w dokumentach rządowych:

Priorytetem jest… redukcja zużycia [paliw kopalnych], ale też pozostawienie ich pod ziemią, bo nauka mówi, że jest to konieczne, jeśli mamy powstrzymać ocieplenie pod progiem 2°C

Rys. 1 Zużycie węgla we Francji w mln ton ekwiwalentu ropy. Podstawową przyczyną spadku zużycia węgla był rozwój energetyki jądrowej, jednak przyszłość swojej energetyki Francja widzi w OZE, nie w atomie. Źródło BP World Energy Review 2017.

Rząd planuje wprowadzenie zmian legislacyjnych w tym zakresie do września, jednocześnie planując wsparcie dla pracowników, firm i regionów bezpośrednio dotkniętych ograniczaniem wydobycia paliw kopalnych, tak, by ograniczyć koszty społeczne i pomóc im w transformacji gospodarczej.

Francja redukuje zużycie węgla od wielu lat. Będąc zaawansowaną technologiczne gospodarką ma też możliwości, by kontynuować ten proces. Trzeba pamiętać też, że podstawową przyczyną spadku zużycia węgla był rozwój energetyki jądrowej, jednak obecnie przyszłość swojej energetyki Francja widzi w OZE, nie w atomie.

Zakaz sprzedaży tradycyjnych samochodów

Planując zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2040 roku Francja przyłącza się do polityki, jaką obrało już wiele innych państw, od bogatych jak np. Holandia czy Norwegia, po ubogie jak np. Indie. Korzyścią będzie nie tylko ochrona klimatu, ale i uniezależnienie się od importu ropy (bezpieczeństwo energetyczne, poprawa bilansu handlowego) oraz redukcja smogu, w dużej mierze pochodzącego z rur wydechowych pojazdów.

Według rządu francuskiego:

To jest rewolucja, w której [oprócz zmiany napędu] będą auta autonomiczne i współdzielone. Ta rewolucja jest niesamowitą szansą, którą powinniśmy przyspieszyć. To dlatego wyznaczamy sobie za cel zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych do 2040 roku i zachęcamy producentów samochodów do wprowadzania innowacji, by stali się liderami na tym rynku.

Rys. 2 Wieża Eiffla w 2017 roku. Flickr

Stop produktom powodującym wylesianie

Wylesianie odpowiada za około 10% światowej emisji gazów cieplarnianych. Francja wraz 35 innymi państwami podpisała deklarację ONZ o ochronie lasów. W ramach realizacji swoich zobowiązań kraj zamknie swoje granice dla wszelkich produktów mających związek z wylesianiem prowadzonym w lasach tropikalnych Amazonii Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, takich jak m.in. olej palmowy lub niezrównoważona produkcja soi – prowadzone zwykle w miejscach, w których pod uprawy uprzednio wycięto las.

Francuski plan działań na rzecz ochrony klimatu obejmuje też włączenie w redukcji emisji sektora rolniczego.

Uczynienie Paryża światową stolicą finansową „zielonego kapitału”

Paryż chce stać się światową stolicą finansową „zielonego kapitału” , promować zielony rozwój i zniechęcać do inwestycji w firmy, których działalność przynosi szkodę planecie i społeczeństwom. Rząd w Paryżu chce by Francja była „w sercu refleksji nad ryzykiem zmiany klimatu w przepisach dotyczących sektora finansowego”.

W swoim planie ochrony klimatu, rząd francuski podkreśla też, że Francja jest pierwszym krajem na świecie, który wymaga, aby fundusze inwestycyjne podawały informacje dotyczące środowiskowych, społecznych i operacyjnych skutków ich strategii i polityk inwestycyjnych. Obowiązek ten wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Intensyfikacja dyplomacji klimatycznej i współpraca z NGO

Francja będzie wspierać organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną klimatu. Rząd zapowiedział zorganizowanie serii wydarzeń mających wzmocnić wysiłki grup pozarządowych i ułatwić im odgrywanie kluczowej roli, wraz z rządami, w kolejnych międzynarodowych negocjacjach klimatycznych.

Podsumowanie

Władze Francji planują odchodzić od paliw kopalnych i samochodów spalinowych, ochronę lasów, mobilizowanie kapitału na zielone inwestycje i wzmacnianie współpracy z NGO.

Władze Polski mogą brać z tego przykład.

Hubert Bułgajewski na podst. Banning sales of conventional cars and other incredible promises in France's climate plan, National Observer

Komentarze

30.08.2017 16:33 logic

Hmm a co będzie jak za 15-20 lat kalifat Francji wróci jednak do węgla. I czym bedzie podbijał Europę śrdokową bo chyba nie czołgami na energie słoneczną. Główny kalif Francji też chyba nie będzie jeździł rowerem.

30.08.2017 20:13 Nowicjusz

A z czego chcą finansować swoje zamierzenia, jeżeli dług publiczny stanowi 100% PKB Francji. Niech te obietnice włożą między bajki i zaczną przestawiać się na ideologię muzułmańską. Wielbłądy i kozy to przyszłość gospodarki francuskiej.

30.08.2017 21:08 zbig001

@"kalifat Francji"
Wątpliwe, bo wbrew faktom.

Tylko 9% Francuzów pochodzi z krajów gdzie islam jest religią dominującą.
Większość opuściła te kraje uważając że groziło im tam niebezpieczeństwo, tylko 10% deklaruje że są wyznawcami religii.
Dzietność kolorowych Francuzów to 2.2, białych 2.03 więc różnica jest niewielka.
Rodzina imigrantów w pierwszym pokoleniu ma 5-6 dzieci, w następnych już tylko 2.

W możliwej do wyobrażenia przyszłości rasa Kaukaska pozostanie dominująca w Europie.
Co do patologii to była i będzie, tylko przybiera różne formy.
Do niedawna biali w Europie też podkładali bomby (Baskowie, Irlandczycy).

I jeszcze można zauważyć, że wiązanie młodych terrostystów z islamem to jak polskich "jumaczy" sklepowych czy złodziei samochodów z katolicyzmem.

31.08.2017 3:13 gupol(szukam w OZE)

no no dawno się tak nie ubawiłem. francuskie poczucie humoru.. dużo szumu mało konkretów.
a to jest wogóle jakiś poważy plan czy tylko zbiór pobożnych życzeń bez pokrycia?
i te ramy czasowe. 2040 rok? do tego czasu plany mogą się zmienić 10 razy. kto wie czy za 5 lat we francji będzie rządzić lewica i pan macron;) a może już przewidują rychły peak oil i zaczynają pomału oswajać społeczeństwo z nieuchronnym?;)
ale ten zakaz wydobycia paliw kopalnych. to jest beka. teraz wydobędą to co jeszcze łątwo wydobyć a resztę która i tak będzie nieopłacalna- zostawią w ziemi hehehe.
gdyby jeszcze od 2040 francja miała zakazać importu kopalin to byłoby coś;)
lub też gdyby anulowała długi swoim byłym koloniom jednocześnie wprowadzając zasady fair trade i faktycznie uznała ich suwerenność rezygnując z nieoficjalnego kontrolowania i wpływania na ich politykę.

albo gdyby francja oficjalnie zrezygnowała z doktryny wzrostu PKB. wtedy możnaby do tego podejść poważnie.
a tak. mamy skecz kabaretowy.

01.09.2017 18:58 Rafał

Mój Boże a skąd tu tyle nieprzychylnych komentarzy na temat Francji.
Czyżbyście wreszcie nauczyli się myśleć samodzielnie?
Brawo, jestem podbudowany. Bo myślałem że zagrzmią peany pochwalne.

A tak na poważnie to szkoda mi tych biednych żabojadów, było nie robić rewolucji francuskiej.
Teraz to już tylko kalifat pozostanie. Zawsze jest nadzieja że muzułmanie będą chcieli chronić klimat.

01.09.2017 19:37 Mariusz

https://wezwaniedoprawdy.pl.tl/Cytaty.htm

""By osiągnąć rząd światowy, jest niezbędne, by usunąć z ludzkich umysłów indywidualizm, lojalność wobec tradycji rodzinnych, patriotyzm narodowy i dogmaty religijne (...) Reinterpretacja i ewentualne wykorzenienie koncepcji dobra i zła, które były podstawą wychowania dzieci, substytucja na wiarę w pewniki starszych osób, są spóźnionymi celami."
- Brock Chisolm, Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na Konferencji ds. Edukacji, Kalifornia, 11.09.1954."Trochę cytatów sławnych ludzi rzucających nieco światła na meandry światowej polityki

moja uwaga co do strony (nie cytatów a innych podstron na tej stronie, chociaz cytaty tez oczywoście moga zawierać nie zawsze wiedzę autorów co czasami ich przemyślenia) którą wkleiłem - zawiera ona sporo wtrętów pochodzących z nadinterpretacji admina strony bazujących na przykład na jego katolickich poglądach, które w jakis sposób sprawiają że tajne stowarzyszenia wydają się adminowi siedliskiem okultyzmu a nawet satanizmu, co nie jest moim zdaniem prawdą :-) Są i inne nadinterpretacje. To nie znaczy że nie ma tam trochę prawdy

02.09.2017 7:39 Rafał

@Mariusz
Przede wszystkim należy uderzyć w rodzinę. Bo jest ona filtrem informacji dochodzących do wychowywanego człowieka z zewnątrz.
Brak filtra bardzo ułatwia propagandę i tworzenie człowieka na nowe czasy.
To podstawowa wiedza każdego neomarksisty, takie abc.

02.09.2017 23:24 ludomir

Jak widać po przykładzie Francji duży europejski kraj może wyznaczyć w swojej polityce cele przeciwstawiające się cywilizacji śmierci.Wbrew niektórym komentarz nie jest to utopijne myślenie. Francja nie ma złóż ropy ma natomiast rozbudowany sektor motoryzacyjny. Przestawienie go na samochody elektryczne i zatrzymanie na granicach konkurencji spalinowej jest dla tego przemysłu bardzo korzystne. Na dodatek samochody elektryczne można tankować nocą co pozwoli jeszcze długo eksploatować elektrownie jądrowe których tam 'skolko ugodno" Kraje starej Europy dawno dostrzegły konieczność przestawienia na gospodarkę nisko-emisyjną i konsekwentnie ją realizują.Nasze elity pasożytując na naturalnym monopolu kompleksu paliwowo-energetycznego nie mają woli a przede wszystkim kompetencji do zmiany żywiciela. Jako społeczeństwo jesteśmy jak ów garbus z wiersza Leśmiana. t

03.09.2017 2:57 gupol(szukam w OZE)

@ludomir
ale chodzi o gospodarkę nisko-emisyjną czy nisko- konsumpcyjną?;)
mimo wysokiego udziału produkcji energii elektrycznej ze źródeł "bez emisyjnych", francja nadal zużywa dużo ropy (1,6 mln baryłek dziennie) i gazu.
elektryfikacja transportu... brzmi wspaniale ale nie uwierzę póki nie zobaczę.
tymczasem nikt nie ma pojęcia jak będzie wyglądała gospodarka bez paliw kopalnych bo każdy boi się nawet sprawdzić to eksperymentalnie w praktyce,
cóż, rzucać śmiałe projekty i plany to każden jeden potrafi ale ( jak mawiał poeta) robić nima komu.

03.09.2017 3:04 gupol(szukam w OZE)

@ rafał
no cóż, gdyby rzeczywiście chcieli się za to zabrać zamiast tylko pozorować działania to były by peany.

"A tak na poważnie to szkoda mi tych biednych żabojadów, było nie robić rewolucji francuskiej."

a co ma piernik do wiatraka? co ma rewolucja francuska do transformacji energetycznej?
chyba tylko tyle że jedna była a druga jest nieunikniona.

03.09.2017 10:45 Jarzyna

@ludomir i reszta - Francja może sobie planować, ale i tak z tego nic nie wyjdzie.

Jeśli nie zmienimy naszego sposobu konsumpcyjnego (amerykańskiego i europejskiego) i niwograniczymy populacji, to żadne wiatraczki i solarki naszego obecnego stylu życia, nie podtrzymaja.

Tak mi się wydaje, ze jestesmy na końcu drogi ery człowieka i chyba nic tego nie zmieni.

03.09.2017 12:40 ludomir

@ Jerzyna
Masz raję każdy plan ma to do siebie że może się nie powieść. Nie zmienia to faktu, że jeśli się gdzieś nie wybieramy to na pewno tam nie dojdziemy.

07.09.2017 15:53 logic

@zbig001
Kłamiesz od poczatku do końca skąd te dane ? z wyborczej ?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto