Małopolska jednogłośnie przyjęła pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową

Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową, która obejmie całe województwo. Nowe prawo przyjęto jednogłośnie. Zgodnie głosowali radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W czasie sesji oprócz radnych przemawiali mieszkańcy województwa oraz przedstawiciele środowiska medycznego – w tym dr Anna Prokop-Staszecka oraz prof. Ewa Konduracka. O przyjęcie uchwały w imieniu swoim oraz 80 profesorów AGH apelował prof. Piotr Kleczkowski. Głos zabierali mieszkańcy województwa. Krzysztof Wietrzny z Fundacji Planeta oraz Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. - Dziś nasze dzieci oddychają tylko lekko rozcieńczonym dymem z kominów – mówił ten pierwszy.

Uchwałę antysmogową przyjęto jednogłośnie. „Za” było 33 radnych.

- Jestem bardzo zadowolony. To głosowanie powinno stać się początkiem procesu, który z małopolskich domów wyrzuci najbardziej trujące piece, tzw. kopciuchy. Bardzo ważny jest także zakaz używania w Małopolsce najgorszych paliw, mułów i flotokoncentratów. To pomoże Małopolanom złapać oddech. Mamy nadzieję, że w ślad za naszym regionem, pójdą teraz inne. Kolejny może być Śląsk - komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

To pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa obejmująca całe województwo.

Nowe regulacje nie oznaczają zakazu używania węgla i drewna do ogrzewania budynków. Oznaczają jednak to, że w całym województwie rozpocznie się proces wymiany najbardziej trujących pieców na węgiel, tzw. kopciuchów oraz najgorszych kominków, na nowoczesny sprzęt.

Od 1 lipca w Małopolsce nie będzie możliwa instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy. To okres, jak podkreślają autorzy projektu, dłuższy niż ich żywotność.

Dodatkowo od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Wprowadzony zostanie także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane.

Teraz w ślady Małopolski może pójść województwo śląskie, gdzie trwają konsultacje społeczne podobnej uchwały. Te mają się zakończyć 6. lutego. Uchwała może wejść w życie już we wrześniu.

Piotr Siergiej

Komentarze

23.01.2017 18:37 Wszystkowiedzący

No i bardzo dobrze.Wreszcie. W końcu jakiś postęp.
Mam nadzieję, że w moim województwie czyli Górnym Śląsku, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonym województwem, sprawnie przegłosują i wdrożą uchwałę.

23.01.2017 23:30 MICHAL

Zderzenie tej uchwały z powszechnymi realiami ubóstwa energetycznego w południowej Polsce, będzie dużym zaskoczeniem dla sygnatariuszy.
Na jakim świecie Wy żyjecie?

24.01.2017 6:56 Nowicjusz

Przegłosowanie uchwały sejmiku wojewódzkiego to jedno, a wprowadzenie jej w życie to drugie. Jak władze samorządowe zamierzają wyegzekwować przestrzeganie nowych przepisów? Czy zostanie powołana policja antysmogowa, sprawdzająca np. wilgotność drewna przeznaczonego na opał? A co z mieszkańcami, których zwyczajnie nie stać na wymianę pieca? Przestawią się na zimny wychów? W artykule nie pojawia się informacja na temat ewentualnego dofinansowania lub kredytowania wymiany pieców, nie mówiąc już o zakupie opału lepszej jakości. Jak na razie podjęte działania mają charakter bardziej życzeniowy niż praktyczny.
Wiem, że od czegoś trzeba zacząć. Jednak padają konkretne daty kolejnych etapów, a to oznacza, że powinien być przygotowany kompleksowy program działań – przede wszystkim źródła finansowania.

24.01.2017 10:58 MICHAL

polecam, choć to jest zaledwie prześlizgnięcie się po zagadnieniu:
http://www.chronmyklimat.pl/content/files/2015_publikacje/Raport_ubostwo_energetyczne.pdf
realnie, to problem jest znacznie poważniejszy, a ciemna strona tzw. "pomocy" ze strony władz.... szkoda słów.

24.01.2017 12:19 ludomir

Ta uchwała to kolejny przykład myślenia życzeniowego.
Przeraża mnie poziom świadomości naszych elit w kwestii smogu. Jest to moim zdaniem wynik konsekwentnej polityki klasy politycznej, której główny żywicielem jest sektor energetyczny. Nasza pasożytnicza klasa polityczna zadbała o to by idee efektywności energetycznej nigdy nie „ dotarły pod strzechy”. Smog jest produktem ekonomii i nie może być zwalczony innymi niż ekonomiczne narzędziami. Jest niebezpiecznym złudzeniem, że można zastąpić tanie paliwo drogim. W znakomitej większości przypadków ludzie pala najtańszym paliwem, czyli śmieciami z biedy. Niski standard energetyczny domów powoduje, że nawet „ekogroszek” jest potwornie drogi. Jeśli udałoby się przy pomocy Państwowego terroru wyeliminować z użycia tanie paliwo, choć wątpię by było to możliwe, to urośnie do gigantycznych rozmiarów problem niedogrzanych i zagrzybionych mieszkań.
Jedynym rozwiązaniem jest uruchomienie efektywnego programu głębokiej termomodernizacji. Co ciekawe to wymiana pieców węglowych na gazowe kosztuje w starych kamienicach około 300zł/m2 a termomodernizacja polegająca na wymianie okien. Zainstalowania wentylacji z rekuperacja i zastosowaniu klimatyzacji z VRF to około 350zł/m2. Przy czym w wyniku działania pierwszego koszty ogrzewania wzrosną a w tym drugim przypadku zmaleją o min 30%. Dodatkowo zamiast gazu spalany będzie węgiel tyle że elektrowni i będzie go można zamienić na OZE.
Nawiasem mówiąc próbowałem się przedrzeć z ta dobra nowina do różnych środowisk w Krakowie ale bezskutecznie.

24.01.2017 15:20 logic

Zadekretować to sobie moga że kazdy ma mieć reaktor na antymaterię albo na jony Fe26+

25.01.2017 10:31 observer

Nie macie się czym przejmować. Partia pomyślała zawczasu o biednym suwerenie i pozwoliła mu wyciąć wszystkie drzewa na własnej działce. Dlatego jak nie będzie można palić miałem i mułem węglowym, to suweren zetnie drzewa i spali w piecu. Na jakieś 2-3 lata starczy, a potem się zobaczy. Podobno bela starych ubrań do utylizacji jest tańsza od mułu węglowego. Co prawda trzeba częściej czyścić komin, ale przynajmniej ciepło jest. To ostatnie słyszałem od znajomego z jednego z bardziej zanieczyszczonych miasteczek w Polsce.

25.01.2017 10:32 observer

@Logic
"Zadekretować to sobie moga że kazdy ma mieć reaktor na antymaterię albo na jony Fe26+"


O ile reaktory na antymaterię nie istnieją, o tyle piece IV i V klasy są dostępne w sklepach.

25.01.2017 18:18 observer

@carlinfan
http://pawel.janowski.salon24.pl/750745,niemieckim-smogiem-w-polske
"Przez osiem lat rządów filoniemieckiej kolacji niewiele w Polsce mówiło się o smogu. "
"W styczniu 2017 r., [....] niemieckojęzyczne portale i gazetki zaniepokoiły się stanem powietrza nad Wisłą i Odrą, ale tylko na wschód od Odry,"

Nie wiem, co ten wskazany przez Ciebie bloger bierze, ale powinien jak najszybciej rzucić.

http://www.newsweek.pl/polska/smog-zagraza-ludziom-krakow-i-inne-miasta-tona-w-smogu-zobacz-zdjecia-internautow,artykuly,373503,1.html
Polska tonie w smogu. Zobacz zdjęcia internautów
Data publikacji: 06.11.2015, 14:30

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/w-tych-polskich-miastach-jest-najwiecej-smogu/srn8wc3
4 kwi 15 22:04

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/najwiekszy-smog-w-europie-krakow-na-podium-debiut-wroclawia-warszawa-w-dziesiatce,438304.html
Największy smog w Europie: Kraków na podium, debiut Wrocławia, Warszawa w dziesiątce
11 czerwca 2014,

[....]

W trakcie tych ośmiu lat nawet był nawet raport NIK
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ochronie-powietrza-przed-zanieczyszczeniami.html

Teraz już na pewno nie będzie, bo to niezgodne z linią partii.

Widzę, że usłużni partyjni zaczęli już kampanię dezinformacji i siania wątpliwości.

25.01.2017 19:57 WJ

@OBSERVER
Podziwiam skuteczność w linkowaniu potwierdzenia Twoich opinii :)

25.01.2017 21:46 Logic

@obserwer
To na jony Fe26+

26.01.2017 8:15 Carlinfan

Ja tylko kieruję waszą uwagę na właściwe tory, bo tak mocno się troskacie o ogłupienie szarego Kowalskiego w temacie ekologii.

26.01.2017 12:42 observer

@Carlinfan
"Ja tylko kieruję waszą uwagę na właściwe tory, bo tak mocno się troskacie o ogłupienie szarego Kowalskiego w temacie ekologii."

Gdzie? Pokaż to.

Masz tylko jeden problem, bo ja doskonale pamiętam temat zanieczyszczenia powietrza. Pamiętam też tutaj na ZnR jak pomstowaliśmy na poprzednią władzę za udawanie, że nie chcą odejść od węgla, unikają wsparcia dla OZE (wręcz blokują).

Obecna węgla robi to samo tylko na ogromną skalę: chce rozwijać węgiel, zanieczyszczenie powietrza to "problem teoretyczny", rozporządzenie o jakości w ogóle nie weszło do procesu legislacyjnego, OZE zaorano i zastąpiono spalaniem drzew, zamiast termomodernizacji mamy geotermię, itd. itp.

I pamiętam też, że obecna władza (i Kukiz) szli do wyborów z węglowym hasłem i przekierowaniem pieniędzy z energetyki do kopalń.

O ile poprzednia władza udawała, że coś w temacie robi, to obecna przyjęła kierunek odwrotny - zniszczyła temat.

26.01.2017 12:47 observer

@Logic
"To na jony Fe26+"

Dasz linka do sklepu, w którym można taki kupić?

26.01.2017 13:26 logic

@obserwer
Jak masz akcelerator to musisz sam otrzymac.

26.01.2017 14:08 observer

Rząd w kwestii smogu brnie w tą samą retorykę, co poprzedni rząd: polski węgiel jest lepszy.

http://wyborcza.pl/7,75398,21294744,szyszko-polski-wegiel-truje-mniej.html#BoxGWImg

"Szef MŚ zauważył, że za problem zapylenia, smogu w naszym kraju odpowiada m.in. zła jakość węgla, jaki pali się w domowych piecach. Zwrócił uwagę, że jest to związane z zamożnością ludzi, których nie stać na kupno lepszego węgla. Wskazał równocześnie, że sytuacja byłaby inna, gdyby do opalania używano polskiego węgla, który jest jego zdaniem znacznie lepszej jakości. Szyszko uważa, że gorszej jakości jest węgiel, sprowadzanym zza wschodniej granicy i ten rodzaj paliwa jest według ministra używany do ogrzewania.

Eksperci twierdzą jednak, że węgiel zza wschodniej granicy wcale nie jest taki zły. Powodem smogu jest zaś m.in. palenie w piecach węglem najgorszej jakości (tzw. muły), sprzedawanym przez polskie kopalnie po bardzo niskiej cenie."

Tymczasem bzdury powtarzane przez ministra dewastacji środowiska były też głoszone przez poprzedni rząd. Dyskutowaliśmy o tym, ale wtedy było wolno dyskutować a teraz mamy osobniki takie, jak Carlinfan, które z rozkazu partii "kierują naszą uwagę na właściwe tory". I oczywiście tego artykułu poniżej nie było w 2014r, bo przecież jesteśmy ukrytą opcją niemiecką (MSPANC):

http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2840/%E2%80%9Enie-ma-takich-parametrow-technicznych-ktore-pozwolilyby-wyeliminowac-wegiel-rosyjski-i-nie-uderzalyby-jednoczesnie-w-polski%E2%80%9D

26.01.2017 16:45 Carlinfan

@OBSERVER

Jak nie zauważyliście, dokąd ten tor prowadzi to cóż... Kiście się tutaj :) Co prawda miło jest poczytać wykształconych w temacie, ale do szerszego grona nie dotrzecie pisząc tylko tutaj.

26.01.2017 21:05 adaś

Pilaster się jeszcze nie wypowiedział w temacie i to mnie dziwi. Podobno na smog najlepszy jest wolny rynek.Będzie więcej smogu w Krakowie to część ludzi się wyprowadzi. Ci co nie mają dokąd poumierają. A jak ludzi będzie mniej to i smog się zmniejszy bez żadnych regulacji.

27.01.2017 15:19 observer

@Adaś

Dokładnie :-)

27.01.2017 22:37 adaś

@Observer
Od czasu gdy pojawił się pilaster-wyznawca ( bo bywają tu inni wyznawcy, np. tego że socjalizm jest lekiem na wszystko ) zaczynam doceniać jedną rzecz. Różnimy się poglądami, Ty, ja, gupol, ans, ludomir i inni. Ale są to różnice które mogą inspirować do dalszych poszukiwań i dyskusja jest ciekawa.

30.01.2017 22:02 observer

@Adaś
"Od czasu gdy pojawił się pilaster-wyznawca ( bo bywają tu inni wyznawcy, np. tego że socjalizm jest lekiem na wszystko ) zaczynam doceniać jedną rzecz. Różnimy się poglądami, Ty, ja, gupol, ans, ludomir i inni. Ale są to różnice które mogą inspirować do dalszych poszukiwań i dyskusja jest ciekawa."

Powtórzę: dokładnie :-)

Nie musimy mieć takich samych poglądów, by dyskutować.

Zresztą dyskusja tylko z osobami, które mają takie same poglądy powoduje powstanie efektu klosza.

16.02.2017 21:26 Krist.

Ludzie dramatyzujecie z ta ustawą. Ja mieszkam na Oławie pod Babią Górą na wsi i nawet u nas przy mrozie wieczorem nie idzie otworzyć okna. A jest to brzegowa ulica wsi i nie w niecce tylko na wzniesieniu. Ludzie tu palą drewnem i węglem ale niestety w najtańszych góno-dolnych kopciuchach kupionych od lokalnych kolarzy nie spełniających żadnych norm. Już widzę pozytywy ustawy. Nasi lokalni orawscy kotlarze zaczynają kłaść Szamot do palenisk pieców i myślech o spełnieniu norm. Wiec jest szansa i na dobry pięć nie za kosmiczna cenę i na świeże powietrze w zimne nocy. Pięć 5 genegacji można kupić już za ok 3 tys.

16.02.2017 21:27 Krist.

Miało być na Orawie :)

16.02.2017 21:41 Krist.

Dodatkowo należy stwierdzić że prawie nikomu się nie chce Palić od góry a to kolosalna różnica http://czysteogrzewanie.pl/2013/10/jak-sie-ma-wegiel-do-ekologii/ stąd ważne takie akcje uświadamiają jakie oni robią.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto