Wzrost temperatury nad lądami powyżej 1,5°C - to już właściwie pewne

Już obecna koncentracja gazów cieplarnianych wystarczy, aby w wielu miejscach nad lądami doszło do podniesienia temperatury o ponad 1,5°C. Takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w lipcu w czasopiśmie Scientific Reports (Huntingford i Mercado, 2016). Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Brytyjskiego Centre for Ecology & Hydrology oraz z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii.

Wyniki badań nie pozostają bez wpływu na międzynarodową dyskusję wokół pytania o to, który próg ocieplenia 1,5°C czy 2°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym można uznać za jeszcze bezpieczną granicę. Oczekiwane ocieplenie terenów lądowych będzie miało swoje konsekwencje w postaci tego, jak będziemy musieli projektować miasta oraz wpłynie na świat roślin, w tym również na uprawy. Zespół badawczy wskazuje na dwie główne przyczyny, dla których wzrost temperatur powyżej 1,5° jest już nieunikniony.

Rysunek 1. Prognozowany wzrost temperatury przy obecnych stężeniach gazów cieplarnianych dla różnych pór roku po osiągnięciu równowagi bilansu radiacyjnego (choć bez działania powolnych sprzężeń zwrotnych). (Huntingford i Mercado, 2016)

Po pierwsze, nawet gdyby byłoby możliwe zatrzymanie wzrostu koncentracji dwutlenku węgla na obecnym poziomie 400 ppm, to i tak temperatury na Ziemi będą nadal rosnąć, aż do osiągnięcia nowego stanu równowagi. Obecnie, kiedy klimat Ziemi nie znajduje się w równowadze, oceany pochłaniają ogromną część energii nadwyżki cieplnej z atmosfery, chłodząc w ten sposób powierzchnię Ziemi. Jednak wraz z nagrzewaniem się oceanów i zbliżaniem się ich temperatury do nowego stanu równowagi efekt ten będzie coraz słabszy.

Po drugie, wzrost temperatur nad lądami jest znacznie wyższy niż uśredniony wzrost temperatur w skali globalnej, czyli łącznie nad lądami i nad oceanami. Zjawisko to jest widoczne nie tylko w badaniach meteorologicznych ale także przewidywane przez modele klimatyczne.

„Należy być bardzo ostrożnym aby nie tworzyć atmosfery strachu wobec zmian klimatycznych”, mówi główny autor badań dr. Chris Huntingford z Centre for Ecology & Hydrology, „Jednak nasze badania powtarzają po raz kolejny to, że oceany obecnie działają jak olbrzymi zbiornik ciepła. Nawet gdyby udało się nam w jakiś sposób ustabilizować poziom dwutlenku węgla na obecnym poziomie to i tak wystąpi dalsze ocieplenie, w miarę jak będziemy się zbliżać do nowego stanu równowagowego klimatu. Co więcej, zarówno dane pomiarowe jak i modele komputerowe wskazują na znacznie większy wzrost temperatur nad lądami w porównaniu ze średnim wzrostem dla całej Ziemi uwzględniającym również temperatury nad oceanami.”

„W naszej pracy oparliśmy się na analizie prognoz pochodzących z wielu różnych niezależnych badań nad klimatem z całego świata. Wiele symulacji uczynionych jest dla sytuacji stabilizacji, do jakiej dążyć będzie klimat przy przyszłym, wyższym stężeniu gazów cieplarnianych, my postanowiliśmy zobaczyć, do jakiego ocieplenia doszłoby przy założeniu, że obecne stężenie gazów cieplarnianych już nie wzrośnie. Symulacje komputerowe pokazują, jak stopniowo będzie słabł efekt pochłaniania ciepła przez oceany w miarę zbliżania się do nowego stanu równowagowego klimatu, co oznacza, że temperatura będzie nadal przez jakiś czas rosnąć, nawet jeżeli wzrost stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze zostanie powstrzymany.”

Współautorka badań dr. Lina Mercado z Uniwersytetu Exeter komentuje: „Nasze badania wskazują, że właściwie na pewno średni wzrost temperatur w wielu miejscach nad lądami przekroczy 1,5°C przy obecnej koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Z tego powodu niezmiernie ważne i naglące jest zrozumienie konsekwencji, jakie będzie to miało na nasze zdrowie, infrastrukturę i usługi środowiskowe kluczowe dla naszego życia.”

Marcin Maślanka na podst. High chance that current atmospheric greenhouse concentrations commit to warmings greater than 1.5 °C over land

Komentarze

29.08.2016 12:57 tomek

„Należy być bardzo ostrożnym aby nie tworzyć atmosfery strachu wobec zmian klimatycznych”, mówi główny autor badań dr. Chris Huntingford z Centre for Ecology & Hydrology,

Tak, wszystko jasne dziękujemy jesteśmy spokojni :P

29.08.2016 13:26 Mariusz

Nie chce mi się przedzierac przez angielską wersję a mam pytanie - czy te pewne 1,5stC już uwzględnia podniesienie temperatury spowodowane oczyszczenim powietrza i większą przenikalnością energii do powierzchni Ziemi ? Bo jak nie to mielibyśmy raczej pewne 2,5 stopnia więcej

29.08.2016 13:33 Devak

Tak 400 ppm - za dziesięć lat będzie 430 i nic nas przed tym nie uchroni ( może za wyjątkiem wojny totalnej)

29.08.2016 13:45 Adi

"który próg ocieplenia 1,5°C czy 2°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym można uznać za jeszcze bezpieczną granicę."

Ciekawe czy to, że decydenci uznają którykolwiek z tych progów za "bezpieczny", spowoduje iż progi te będą na tyle uprzejme, że dostosują się do wymagań i faktycznie będą "bezpieczne" - cokolwiek to znaczy.

29.08.2016 13:59 logic

Mam takie małe pytanko czy w nauce panuje już język poprawnosci politycznej bo jesli tak to serio jest sie czego bać.

29.08.2016 14:04 Nowicjusz

W takich informacjach zazwyczaj brakuje odniesienia do konkretnego okresu bazowego. Okres przedindustrialny to określenie bardzo ogólne. Na stronie NASA - data.giss.nasa.gov/gistemp/maps można sobie wybierać różne okresy bazowe do porównań.
Jeżeli okresem bazowym będą lata 1900-1925, to wzrost temperatury w styczniu 2016 r. wyniósł 1,53ºC, w lutym 1,66ºC, w marcu 1,62ºC a średnio w I kwartale 2016 r. 1,6ºC. Okres przedindustrialny, o którym mówią autorzy tekstu może mieć jeszcze niższe wartości temperatury. Tak więc wzrost temperatury o ponad 1,5ºC już okresowo ma miejsce.
Oczywiście, przeciwnicy teorii globalnego ocieplenia mogą podważać wyniki pomiarów twierdząc, że 100 lat temu mniejsza była liczba punktów pomiarowych a także dokładność pomiarów. W związku z tym istnieje pewien zakres niepewności. Jednak odchyłka może być zarówno w górę jak i w dół.
Autorzy zakładają i słusznie, że zatrzymanie emisji nie powstrzyma wzrostu temperatur. Ponieważ na zatrzymanie emisji na razie nie ma szans to wzrost temperatur będzie jeszcze większy niż przewidują. Jedyne, oprócz pochłaniania energii przez oceany, co obecnie hamuje skok temperatury to globalne zaciemnienie. Jak tego zabraknie (a Chińczycy już nad tym pracują) to może ziścić się scenariusz Sama Carany, że globalna temperatura wzrośnie o 10ºC w ciągu 10 lat.

29.08.2016 14:04 logic

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/norwegia-piorun-zabil-ponad-300-reniferow/wqyjly

Od kiedy to piorun czy nawet pioruny mają taką moc żeby zabic na raz tyle reniferów ?
Czy to przypadkiem nie jakis zarazek ktury wylazł z rozmrozonej wiecznej zmarzliny i dokonał dziela zniszczenia.

29.08.2016 16:27 Adi

@ Logic
To nie moc pioruna zabiła renifery jak linkuje whiteskies tylko prąd elektryczny, który przepłynął przez ich ciała. A prąd przepływa jak wiecie przez przewodnik kiedy jest różnica potencjałów (napięcie elektryczne) dlatego, że ziemia musiała być wilgotna i wystąpiła różnica potencjałów między kopytami reniferów. Musiała być na tyle duża, że wywołany tym prąd je pozabijał.
Dlatego jeżeli znajdziecie się w sytuacji gdy np wichura zerwie linię wysokiego napięcia to natychmiast złączcie nogi i oddalajcie się skokami, nie biegiem, bo możecie zginąć.

Swoją drogą być może to nieprzewidziany skutek globalnego ocieplenia bo na zamarzniętym lodzie takiego pogromu reniferów nie powinno być.

29.08.2016 17:16 mick

@LOGIC:
wąglik

30.08.2016 0:03 Marcin Piotr

@Mariusz

"(...) czy te pewne 1,5stC już uwzględnia podniesienie temperatury spowodowane oczyszczenim powietrza i większą przenikalnością energii do powierzchni Ziemi ?"

W artykule bezpośrednio na ten temat nie ma mowy. Jedynie opisali w skrócie swoją metodologię. Przeanalizowali wiele różnych, niezależnych prognoz z całego świata. Badania te, w większości, koncentrowały się na pytaniu: "O ile wzrośnie temperatura przy założeniu takiego a takiego stężenia CO2?" Oni natomiast ekstrapolowali je "w tył" zakładając "co by było gdyby... (babcia miała wąsy, i) w atmosferze od teraz nie wzrośnie już stężeni ani jednego gazu cieplarnianego (CO2, CH4, NO2)". Skądinąd IPCC w swoich prognozach również opiera się na tych samych (lub zbliżonych) źródłach- no bo w końcu na czym innym mieliby się opierać? Czyli, wg. mnie, można domniemywać, że, tak jak to było napisane, unikają alarmistycznego tonu. Nota bene nawet oryginalny tytuł publikacji jest stonowany w swoim wyrazie: "High chance that current atmospheric greenhouse concentrations commit to warmings greater than 1.5C over land" czyli "Wysokie prawdopodobieństwo..."

@Nowicjusz

"W takich informacjach zazwyczaj brakuje odniesienia do konkretnego okresu bazowego. Okres przedindustrialny to określenie bardzo ogólne."

Przyjęli 1850.

"Tak więc wzrost temperatury o ponad 1,5oC już okresowo ma miejsce."

Jak na razie tylko okresowo, i nie wszędzie. Więc jeszcze nie.

"Jak tego zabraknie (a Chińczycy już nad tym pracują) to może ziścić się scenariusz Sama Carany, że globalna temperatura wzrośnie o 10oC w ciągu 10 lat."

To praktycznie nie możliwe. Po pierwsze oceany mają o wiele za dużą bezwładność cieplną. Po drugie nawet górne wartości najczarniejszych scenariuszy nie sięgają 2 cyfr. (o ile dobrze pamiętam górna wartość przedziału scenariusza RCP 8,5 w 2100 roku to +6 stC)

@Adi

"Ciekawe czy to, że decydenci uznają którykolwiek z tych progów za "bezpieczny", spowoduje iż progi te będą na tyle uprzejme, że dostosują się do wymagań i faktycznie będą "bezpieczne" - cokolwiek to znaczy."

Jak zapewne dobrze wiesz historia "bezpiecznego" progu jest bardziej polityczna niż naukowa.

30.08.2016 6:06 Nowicjusz

@Marcin Piotr
"Przyjęli 1850"
W wielu opracowaniach za okres przedindustrialny przyjmuje się rok 1750.

"Jak na razie tylko okresowo, i nie wszędzie. Więc jeszcze nie."
Gistemp podaje temperaturę globalną a więc okresowo, ale wszędzie. Istnieją tylko niewielkie enklawy, gdzie temperatura nie wzrasta, np. północny Atlantyk w sąsiedztwie Grenlandii.

Scenariusze RPC przygotowywane są przez IPCC, które uważane są za zachowawcze. Co jakiś czas prognozy są korygowane. I to w górę a nie w dół. Zresztą sam potwierdzasz, że progi mają charakter polityczny a nie naukowy.

30.08.2016 11:11 filstrant

Doprawdy śmieszną rzeczą jest mowa o " katastrofalnym ociepleniu klimatu " w sytuacji kiedy wzrost temperatury w styczniu , lutym , i marcu bieżącego roku przekroczył już ten pierwszy próg czyli 1,5 stopnia (o czym powyżej było wspomniane) , a i tak nierzadko strzelało się zębami z powodu dużego zimna w tych miesiącach. Jeżeli podskoczy o kolejne 0,5 stopnia to dalej będzie zbyt zimno a nie żadna wydumana katastrofa.

30.08.2016 14:21 Wszystkowiedzący

Ocieplenie powyżej 1,5st.C jest już faktem praktycznie na całym globie.
ględzenie w w artykule co by było gdyby teraz się zatrzymało jest infantylne i typowo amerykańskie.
Ocieplenie będzie się pogłębiało i tyle.

30.08.2016 15:00 Nowicjusz

@Filstrant - wyluzuj
Trochę już żyję na świecie i pamiętam, że latach 70-tych i 80-tych, zimą temperatura przez wiele dni a nawet tygodni potrafiła oscylować w granicach -10 do -20 stopni C. A mieszkam w Wielkopolsce a nie na Suwalszczyźnie. W ciągu ostatnich 3 zim tylko jeden dzień był z temperaturą -15 stopni.

30.08.2016 21:42 zbig001

@FILSTRANT
Atmosfera mieści tylko 2% ciepła z zawróconej przez gazy cieplarniane energii, 98% jest pochłaniane przez oceany.
Dzieje się akumulacja energii na niewyobrażalną skalę, której skutki przetrwają tysiące lat.
Poczytaj artykuły na naukaoklimacie.pl, tutaj jest głównie mowa o kwestiach ekonomicznych.

30.08.2016 22:32 whiteskies

@ZBIG001 Umysłu, a raczej rozumowania Filstranta nie ogranicza coś tak przyziemnego jak prawa fizyki.

31.08.2016 21:57 ludomir

Obecność Filstranta na tym portalu jest bezcenna. Reprezentuje on pewnie nie mniej niż 98% społeczeństwa, a tak naprawdę to wąską elitę intelektualną tych 98%. Jak widać po dyskusji z reprezentantem, ślepym zaułkiem są wszelkie próby komunikacji na bazie argumentów zarówno naukowych jak i logicznych. Trzeba znaleźć inną formę dyskursu ze społeczeństwem. Choć mnie to mierzi, to nie widzę innej drogi niż ta, którą stosuje marketing biur turystycznych, tyle że à rebours.

01.09.2016 9:48 filstrant

NOWICJUSZ - W porządku. Tylko że widzisz : Nie wiem jak Ty , natomiast ja owe czasy oceniam jako trudne i ponure pod względem klimatycznym rzecz jasna ( i to całkowicie niezależnie od tego jaka wtedy była sytuacja polityczno-gospodarcza w naszym kraju żeby nie było żadnych wątpliwości). To że dzisiaj nie ma tak częstych , długotrwałych fal silnych mrozów trzeba zapisać zdecydowanie na plus. Choć zdarzają się w ostatnich latach wyjątki np: luty 2012. Każdy następny stopień ocieplenia aż do pewnej granicy ( której jednak obecnie nie sposób określić) jest na wagę złota. Natomiast nie ma się co wygłupiać jak IPCC i podawać tak śmiesznie niskie wartości jak 1,5 czy 2 stopnie. 2014 rok był w Polsce cieplejszy o około 2 stopnie. http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/114447,tak-cieplego-roku-nie-bylo-w-polsce-od-ponad-800-lat. I było znacznie lepiej i fajniej niż w ponurych latach 70-tych czy 80-tych ubiegłego wieku. No, nie słyszałem jakichś specjalnych narzekań a już tym bardziej chęci powrotu do owych paskudnych czasów. Jest duża szansa że w przyszłości może być dużo cieplej i lepiej.

01.09.2016 10:06 filstrant

ZBIG001 - I co chcesz po przez to powiedzieć ? Czy może chcesz zasugerować że wody oceanów niedługo przestaną się ogrzewać a cała energia globalnego ocieplenia będzie skierowana do atmosfery ????????

01.09.2016 10:27 zbig001

Co chcesz przez to powiedzieć... że został uruchomiony młyn z kamieniem młyńskim o ogromnej bezwładności, którego nie da się już zatrzymać, i który przemieli nas powoli ale dokładnie.

Przejmowanie się fluktuacjami pogody w twojej miejscowości nie ma sensu w temacie AGW.

01.09.2016 10:53 filstrant

ZBIG001 - Nie sposób odmówić Ci poetyckich zdolności.

01.09.2016 14:35 WJ

@FLISTRANT
Bo Ty jesteś źródłem poetyckich inspiracji.
Zachwycił mnie również opis Twojego umysłu autorstwa WITHESKIES- a.

02.09.2016 11:34 zbig001

Wpadłem na ciekawostkę. Co może się stać jeśli osiągniemy 3 stopnie i zniknie teoretyczna możliwość zatrzymania ocieplenia na założonym poziomie?

http://globalwarming.berrens.nl/globalwarming.htm
Może nastąpić zapłon metanu w atmosferze, czy wielokrotne zapłony. Przez to że antropogeniczne ocieplenie przewyższa gwałtownością naturalne odpowiedniki, jest to fizycznie możliwa przyszłość.

Można by rzec "hollywoodzkie" zakończenie istnienia cywilizacji...

02.10.2016 22:10 Kasia

jestem laikiem i kompletnie sie nie znam,jako przedstawicielka tej części społeczeństwa , które pamieta owe lata 70-80 ubiegłego wieku powiem krótko:zwyczajnie mam obawy,że ocieplenie jest faktem,zamiast tylko gadac, zróbmy wszystko co w mocy KAAŻDEGO człowieka w wieku od 14 lat wzwyż, aby zmniejszyć faktyczne zużycie:energii i wody do niezbędnego minimum.Technologie nam to umożliwiaja a już na pewno zdrowe myślenie, rozsądek i logika i chybanie trzeba wiele tłumaczyć JAK to zrobić.Zacznijmy od siebie, przekonujmy naszych znajomych i ich znajomych,wyłączmy to co nam nie jest niezbędne,nie lejmy wody z kranu podczas całego procesu mycia zębów-np, uczmy nasze dzieci,jak oszczędzać wodę by ich dzieci mogły myć się w czystej wodzie choć na pewno już wtedy REGLAMENTOWANEJ !!!!, jak nie zanieczyszczać środowiska!Zacznijmy robić każdy sam wokół siebie zwracać uwage na posunięcia w kierunku ochrony naszej Ziemii.Wszak oceany z kropli się składają. Jeśli my wszyscy każdego dnia i minuty i sekundy będziemy oszczędzać to możemy pomóc, może nieiwele w skali globaalnej ale damy tym czas by Ziemia mogła mieć więcej czasu na samonaprawę-to nie fikcja ale MOŻŁIWOŚĆ.ZAmiast gadac zróbmy my to co do nas należy i CO MY MOŻEMY SAMI ZROBIĆ.Jest nas na Ziemii wiele miliardów, niech 20 % będzie tych obrzydliwie bogatych ignorantów, większość stanowią zwykli ludzie-to MY i nas jest więcej nie dla nich ale dla siebie winniśmy to zrobić, aby nasze dzieici i wnuki nie usmażyły się w dusznej i gorącej atmosferze ! ZACZNIJMY TERAZ, TY, JA i WSZYSCY, w tej sekundzie.

02.10.2016 22:14 Kasia

To znów ja, sorry za błędy, nie poprawiałam, bo myśłi wybiegały do przodu.Ale wiem,że każdy z nas tu piszących , czy się zna czy nie, dlatego tu jest bo się boi choć wyraźnie tego nie mówi, niestety

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto