ArtykulyPowiązania

Ranking państw o największej bioróżnorodności

22 maja obchodzony jest jako światowy dzień różnorodności biologicznej. Z tej okazji przygotowaliśmy listę 10 najbardziej zróżnicowanych krajów pod względem bogactwa gatunkowego.

Istnieje wiele metod oceny bioróżnorodności. Poniższa lista wykorzystuje uproszczony wariant, w którym brane jest pod uwagę tylko pięć głównych grup zwierząt – płazów, gadów, ryb, ptaków i ssaków oraz roślin naczyniowych. Ostatnia grupa obejmuje między innymi widłaki, skrzypy, paprocie, rośliny kwiatowe, drzewa iglaste i sagowce. Dla każdej z tych grup obliczany jest procentowy udział ilości gatunków zamieszkujący dany kraj w stosunku do całkowitej liczby gatunków z danej grupy. Ostateczny wskaźnik różnorodności biologicznej liczony jest jako średnia ważona procentowych wskaźników z poszczególnych grup. Taki uproszczony sposób ma oczywiście spore ograniczenia: nie bierze pod uwagę owadów i innych bezkręgowców, pomija grzyby, mikroorganizmy oraz inne duże grupy organizmów; nie uwzględnia też również zróżnicowania populacji w obrębie jednego gatunku, poziomu endemizmu czy stopnia zachowania ekosystemów. Mimo tych wad lista ta może służyć jako dobry wskaźnik określający stopień zróżnicowania gatunkowego danego kraju. Należy także zaznaczyć, że pewne kraje są bardzo blisko pierwszej dziesiątki. Należą do nich Boliwia, Demokratyczna Republika Konga, Afryka Południowa, Wietnam, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Tajlandia i Tanzania.

#10 Stany Zjednoczone i Wenezuela

Pomimo bardzo wielu różnic Wenezuela i USA mają przynajmniej jedną cechę wspólną: olbrzymie zróżnicowanie biologiczne. Dzięki bardzo rozwiniętym ekosystemom słodkowodnym oraz morskim USA plasują się wysoko pod względem różnorodności gatunkowej ryb, podczas gdy Wenezuela szczyci się bogactwem ptaków.

Rys. 1 Najwyższy wodospad świata Salto Del Angel w parku narodowym Canaima.

#9 Ekwador

Ekwador, mimo że mniejszy niż stan Arizona, to prześciga pod względem liczby gatunków całe Stany Zjednoczone. Kraj, który obejmuje region Andów, Amazonii oraz archipelagu Galapagos przewyższa USA pod względem liczby gatunków ptaków (1588 gatunków vs. 844 gatunki ptaków w USA) oraz płazów (539 gatunków vs. 300).

#8 Indie

Kraj o dużej powierzchni obejmujący zróżnicowane ekosystemy plasuje się wysoko w każdej grupie organizmów, w szczególności jeśli chodzi o gady i ptaki. Niektóre z gatunków zamieszkujące subkontynent indyjski należą do charyzmatycznej mega fauny, np. słonie, nosorożce, lwy czy tygrysy.

#7 Australia

Wielka Rafa Koralowa i lądowe ekosystemy od pustyń po lasy deszczowe dają najmniejszemu kontynentowi pierwszeństwo pod względem liczby gatunków ryb i gadów.

Rys. 2 Wielka rafa Koralowa

#6 Peru

Jak można się było spodziewać, trzy spośród najbardziej zróżnicowanych krajów świata znajdują się w Ameryce Południowej – miejsca gdzie rozciąga się największy las równikowy świata –Amazonia. Peru ustępuje miejsca jedynie Kolumbii w zakresie zróżnicowania gatunkowe ptaków oraz mieści się w pierwszej piątce w kategorii płazów, ssaków oraz roślin naczyniowych.

Rys. 3 Rzeka wijąca się w parku narodowym Manu.

#5 Meksyk

W Meksyku znajdziemy bardzo zróżnicowane środowiska, od lasów deszczowych Mezo-Ameryki po lasy suche, góry oraz pustynie. Najwięcej punktów Meksyk zdobył w zakresie bogactwa gatunkowego ptaków, ssaków, gadów i roślin.

#4 Chiny

Chociaż Chiny kojarzą nam się głównie z olbrzymimi miastami i pandą wielką, to kraj ten w rzeczywistości obejmuje oszałamiającą liczbę środowisk od lasów deszczowych Junnanu, najbardziej zróżnicowanych gatunkowo lasów strefy umiarkowanej, po pustynię Gobi. Chiny najwyżej plasują się w ilości gatunków ptaków, roślin i ryb.

Rys. 4 Las tropikalny w prowincji Junnan.

#3 Indonezja

W rankingu najbardziej zróżnicowanych gatunkowo państw świata nie mogło zabraknąć Indonezji. Kraj ten obejmuje archipelag składający się z ponad 10 000 wysp, rozciągających się na długości 5000 kilometrów. Indonezja to miejsce, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości obszar lasów równikowych oraz słynny Trójkąt Koralowy. Kraj ten szczyci się największym zróżnicowaniem gatunkowym ssaków i niewiele tylko ustępuje miejsca Australii pod względem ilości gatunków ryb. Indonezję zamieszkuje 1615 gatunków ptaków, co plasuje ją pod tym względem na czwartym miejscu. Ponadto jest jedynym krajem, gdzie obok siebie w tym samym lesie żyją nosorożce, orangutany, słonie, tygrysy i niedźwiedzie.

Rys. 5 Dzioborożec Hełmiasty z wyspy Sulawesi.

#2 Kolumbia

Nieprawdopodobne zróżnicowanie gatunkowe ptaków, płazów oraz roślin pozwoliło Kolumbii prześcignąć Indonezję. W Kolumbii żyje łącznie 1826 gatunków ptaków, więcej niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie. Bioróżnorodność Kolumbii wynika z całej gamy znajdujących się tam ekosystemów, włączając w to Amazonię, nadbrzeżny region Choco porośnięty przez najbardziej wilgotny las równikowy świata, Andy, odizolowane masywy górskie jak Sierra Nevada De Santa Marta, obszary trawiaste Llanos, paramo oraz wyspy takie jak Gorgona na Pacyfiku czy San Martin na Morzu Karaibskim.

#1 Brazylia

Brazylia jest numerem jeden na Ziemi pod względem liczby gatunków. Ze swoją Amazonią, Lasem Atlantyckim, tropikalna sawanną Cerrado, olbrzymimi bagnami Pantanalu oraz innymi wodnymi i lądowymi środowiskami Brazylia prowadzi w rankingu zróżnicowania gatunkowego roślin i płazów.

Rys.6 Najbardziej zróżnicowane biologicznie kraje świata.

Całkowita liczba gatunków faworyzuje kraje o dużej powierzchni. Interesująca przedstawia się ranking krajów, w którym liczbę gatunków odniesiono do powierzchni danego kraju. Pierwsze miejsca okupują małe kraje tropikalne takie jak Brunei, Gambia, Belize, Kostaryka czy Ruanda.

Rys. 7 Zróżnicowanie gatunkowe na jednostkę powierzchni.

Tomasz Kłoszewski na podst.: Mongabay, The top 10 most biodiverse countries

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly