V raport IPCC, podsumowanie dla decydentów po polsku

V raport IPCC (Intergovernemental Panel on Climate Change, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) to niezwykle obszerny dokument, podsumowujący wyniki badań prowadzonych przez naukowców z całego świata.

Podobnie jak poprzednie raporty, obejmuje trzy tomy:
I - Fizyczne podstawy zmiany klimatu (The Physical Science Basis),
II - Skutki, podatność i adaptacja do zmiany klimatu (Impacts, Adaptation, and Vulnerability),
III - Ograniczenie zmiany klimatu (Mitigation of Climate Change).

Jak łatwo się domyślić, jako pierwszy powstaje raport I grupy roboczej. Stanowi on punkt wyjścia dla prac grupy II i III oraz dość uniwersalne źródło wiedzy o zmianie klimatu – jej wskaźnikach, przyczynach i możliwym dalszym rozwoju wypadków. Ponieważ nie każdego interesują wszystkie możliwe niuanse analizy, najważniejsze wnioski zbierane są w skróconym "Podsumowaniu dla Decydentów".

Członkowie redakcji i Rady Naukowej portalu Nauka o Klimacie podjęli wysiłek przetłumaczenia tego podsumowania na język polski.

Streszczenie 5 raportu IPCC

Prace właśnie został zakończone, a przygotowane przez nas streszczenie V raportu IPCC w języku polskim znalazło się na stronie IPCC. Zapraszamy też do zapoznania się z krótkim, 1,5-stronnicowym dokumentem zawierającym najważniejsze stwierdzenia ze streszczenia.

guzik ściągania pliku

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto