Rosyjskie piekło pożarów - cena za naftową gospodarkę

Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Początkowo pożary syberyjskiej tajgi były niewielkie, ale w połowie sierpnia znacznie przybrały na intensywności. Sięgające w regionie Bajkału 38oC temperatury sprawiają, że pożary lasów iglastych szybko się rozprzestrzeniają. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu - całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów ma iście apokaliptyczny pejzaż.

Rysunek 1. Ogromne pożary wokół jeziora Bajkał wyrzucają wielkie smugi dymu, przesłaniając tym samym największy słodkowodny zbiornik na świecie. Zdjęcie wykonane 23 sierpnia przez satelitę Terra.

Rosnące z powodu globalnego ocieplenia temperatury zwiększają ryzyko wybuchu pożarów lasów czy to na Syberii, w Kanadzie, czy też na Alasce. Tylko do połowy sierpnia pożary we wschodniej Syberii objęły 138 tys. ha. Pożary te są dodatkowym źródłem emisji CO2 do atmosfery. Dodatkowo pożary zagrażają jezioru, które zawiera 20% niezamrożonej słodkiej wody świata: niszczą one arterie wodne i zaburzają równowagę wód akwenu.

Co na to władze Rosji? Rosyjski premier, Dmitrij Miedwiediew wyraził głębokie rozgoryczenie wobec bezradności służb odpowiedzialnych gaszenie pożarów lasów. Jeśli już wyrażać złość i mieć pretensje o to, że pożary wymykają się spod kontroli, to tylko do siebie - jako osoby odpowiedzialnej za spalanie paliw kopalnych bezpośrednio lub pośrednio. Rosja spala i też eksportuje paliwa kopalne pod postacią ropy i gazu. Ktoś te gaz i ropę spala, a światowa emisja CO2 wynosiła w latach 2010-2014 32-35 mld ton. Roczny przyrost CO2 to średnio 2,3 ppm.

Rysunek 3.Wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze rozpoczął się wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej. Obecna ilość CO2 jest największa od przynajmniej kilku milionów lat. Klimat nie zareagował jeszcze w pełni na obecną koncentracje CO2. Prawdziwe zmiany dopiero są przed nami. Scripps.ucsd.edu

Być może władze Rosji nie wiedzą nic o zgubnych konsekwencjach globalnego ocieplenia i tego, że człowiek odpowiada za to, co dzieje się z klimatem na Ziemi w ostatnich czasach. Oczywiście to nie tylko sama Rosja, to także USA, Chiny, Indie, Japonia, a także my i kraje UE. Każdy więc dokłada coś od siebie do antropogenicznej zmiany klimatu. Potem rzecz jasna odbieramy swoistą "nagrodę" za nasze wygodne życie - w postaci fal upałów, susz, czy pożarów lasów. Jeśli ludzkość (owszem niecała) będzie w taki sposób postrzegać swoje podejście do życie, to jesteśmy na równi pochyłej w kierunku scenariusza PETM i masowego wymierania. Tak wielkie zmiany jak w PETM, i to w tak szybkim tempie oznaczają, że nasze możliwości adaptacji będą raczej zerowe. Innymi słowy nasza cywilizacja, a nawet nasz gatunek zostanie wystawiony na zbyt wielką próbę.

Hubert Bułgajewski, Arktyczny Lód: Rosyjskie piekło pożarów - cena za naftową gospodarkę

Komentarze

28.08.2015 17:22 CZYT

Co z projektem użycia sterowców do gaszenia pożarów? Mogą zabrać o wiele więcej wody niż samolot.
(pomysł z 1994r.)
Może warto rozpowszechnić ten pomysł.

28.08.2015 19:47 asd

"Jeśli już wyrażać złość i mieć pretensje o to, że pożary wymykają się spod kontroli, to tylko do siebie - jako osoby odpowiedzialnej za spalanie paliw kopalnych bezpośrednio lub pośrednio" - co ma jedno do drugiego??? Nie spalalibyśmy ruskiego gazu to czyjś inny.

29.08.2015 14:47 Hubert

Bo gdyby Rosja zaprzestała eksportu paliw, to mniej byłoby na rynku tych paliw i mniej by ich spalano. Ceny by wzrosły, co wymusiłoby oszczędności i inwestowanie w OZE. Dopóki rynek zalewają tanie paliwa kopalne, to będzie ich się dużo spalać. Wyłączając eksport z któregoś ważnych krajów, prowadzimy do wzrostu cen. Trwały wzrost cen oznacza wymuszenie działań mających na celu ograniczanie spalania paliw kopalnych. W taki czy inny sposób. M.in OZE, efektywność etc. Tak więc Zgredek i jego krótkonogi namiestnik są pośrednio odpowiedzialni za emisje CO2, nawet jeśli sami tej ropy nie spalą. Zapewniają dostawy na rynek przez co paliwa są tanie i wciąż bez zarzutu dostępne.

29.08.2015 19:33 Mariusz

Hubert
No z taką argumentacją to wzbudzilibyście smiech w jakiejkolwiek stacji TV. Sorki za szczerość ale taka prawda. To nie rosjanie produkuja niemcom samochody spalające po 10 litów benzyny. To nie rosjanie zakazali polakom ocieplać solidnie domy albo instalować solary. TO MY TWORZYMY POPYT NA WĘGLOWODORY Z ROSJI(wręcz się go domagamy i twierdzimy, że to za mało a ceny powinny byc o wiele niższe_). Oni go próbują zaspokoić na nasze życzenie.

07.09.2015 14:10 gupol

@mariusz
zgadzam się w 100%. narracja tego artykułu jest niepoważna żeby nie powiedzieć śmieszna. w ten sposób nie przekonamy ludzi.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto