ArtykulyZmiany klimatu

Bliski Wschód traci pokłady wodonośne w zastraszającym tempie

NASA informuje, że dane satelitarne pokazują, że znaczna część Bliskiego Wschodu traci rezerwy podziemnych pokładów wodonośnych w zastraszającym tempie. Od początku 2003 roku do końca 2009, tereny Iranu, Iraku, Turcji i Syrii leżące w dorzeczu Tygrysu i Eufratu straciły blisko 150 km3 wody – to mniej więcej ilość wody w Morzu Martwym.

Zmiana całkowitej ilości wody w milimetrach w dorzeczu Tygrysu i Eufratu zmierzona przez należące do NASA satelity GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) w okresie od stycznia 2003 do grudnia 2009. Czerwony kolor oznacza ubytek wody, niebieski wzrost jej ilości. Główną przyczyną zmniejszania się ilości wody jest nadmierne wypompowywanie wody z pokładów wodonośnych.

Mniej więcej jedna piąta wody znikneła podczas suszy, która rozpoczęła się w 2007 roku, której następstwami było skurczenie się pokrywy śnieżnej zasilającej rzeki i wysuszenie gleb. Jednak większość utraty wody, jak stwierdzają badania opublikowane w Water Resources Research – około 60% – jest następstwem agresywnej eksploatacji pokładów wodonośnych.

„Ten region domaga się naszej uwagi”, stwierdził główny autor badania Jay Famiglietti, hydrolog na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. „Tylko w Indiach utrata zasobów wodnych jest szybsza”. „Patrząc na sytuację z perspektywy zrównoważonej gospodarki można zacząć się przejmować. Martwi mnie też zmiana klimatu która będzie skutkować dalszym spadkiem opadów w regionie oraz wzrost populacji – a w ostatecznym rozrachunku to, czy będzie dość wody do picia, produkcji żywności i energii.”

Dochodzi do tego kompletny brak monitoringu zasobów wody na Bliskim Wschodzie i opór władz przed publikowaniem nawet tych szczątkowych informacji, które są w ich posiadaniu. „Gdy niewystarczające zasoby wody są dzielone pomiędzy krajami, pojawiają się opory przed dzieleniem się posiadaną informacją”. Nie ma zresztą ram prawnych wymagających tego od kogokolwiek. Leżące nad Tygrysem i Eufratem kraje nie uzgodniły systemu rozdzielania praw do wody i zasad wspólnego decydowania o przepływie wody w rzekach.

ang Na podstawie: NASA

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly