Amazonia na drodze do utraty 2/3 biomasy w ciągu kilku dekad

Ekspansja rolnictwa w Amazonii grozi uruchomieniem sprzężenia zwrotnego, które doprowadzi do załamania produkcji rolnej.

Brazylia jest pod presją zwiększania produkcji rolnej, jednak scenariusz dalszej wycinki lasów Amazonii pod tereny uprawne wcale nie będzie korzystny dla rolnictwa – naukowcy nie widzą wygranych, bo proces wylesiania może doprowadzić do przejścia klimatu w suchy i gorący stan i załamania plonów.

Prowadzony przez nas proces zastępowania lasów polami i infrastrukturą może prowadzić do daleko idących zmian w środowisku. Las deszczowy Amazonii ciągnie się tysiące kilometrów w głąb lądu. Przy tym same sobie zapewnia odpowiednio wysoką ilość opadów, nawet daleko od oceanu. Więcej wilgoci wyparowuje z kilometra kwadratowego lasów deszczowych, niż z kilometra kwadratowego oceanu. Woda znad oceanu opada na las, wyparowuje, opada ponownie kawałek dalej i znowu wyparowuje. To czyni powietrze nad ziemią bardzo wilgotnym nawet tysiące kilometrów od brzegu oceanu.

Wilgotne powietrze znad oceanu

Wilgotne powietrze znad oceanu las sam transportuje tysiące kilometrów w głąb lądu

Co się jednak stanie, gdy wytniemy znaczącą część lasów, szczególnie te na wybrzeżu? Mechanizm transportu wody w głąb lądu przez rośliny może przestać działać i przełączyć cały klimat z fazy mokrej do suchej, powodując drastyczny spadek opadów w Amazonii, która może zamienić się w sawannę.

Wycięcie lasów na wybrzeżu

Wycięcie lasów na wybrzeżu może doprowadzić do wyłączenia mechanizmu transportu wody w głąb lądu

Dodajmy do tego możliwy wzrost temperatury, z którym będzie związane szybsze wysychanie gleby i nie powinno nas dziwić, że klimatolodzy prognozują poważne problemy czekające lasy deszczowe Amazonii. Według przewidywań Hadley Met Office z 2009 roku, ocieplenie o 2,2°C zabije od 20 do 40 procent lasów Amazonii, a wzrost temperatury o 4°C spowoduje wymarcie 85 procent jej lasu deszczowego. W tym ostatnim przypadku, jak zauważają naukowcy „lasy w znanej nam formie zupełnie zanikną”, a „zmiany te będą już nieodwracalne”.

Opublikowane ostatnio w Environmental Research Letters badania pokazują, że wielkoskalowa ekspansja rolnictwa kosztem lasu może doprowadzić do utraty blisko 2/3 biomasy Amazonii już w ciągu półwiecza. Następstwa tego scenariusza dla klimatu i samego rolnictwa mogą być katastrofalne.

Wycięcie znaczącej części lasu spowoduje uruchomienie sprzężeń klimatycznych, które doprowadzą do wysuszenia i ocieplenia klimatu, co z kolei zmniejszy produktywność pól i pastwisk, powodując, że plony nie wzrosną proporcjonalnie do areału, a mogą nawet zmniejszyć się w liczbach bezwzględnych – co oznacza, że wycięcie lasu pod uprawy i pastwiska wcale nie pozwoli pozyskać więcej żywności, lecz mniej.

Naukowcy przeprowadzili symulacje plonów w dwóch różnych scenariuszach: „biznes-jak-zwykle” (kontynuacja obecnej polityki wylesiania, bez tworzenia nowych obszarów chronionych) oraz „realizacja planów rządowych” (wdrożenie istniejącej legislacji w zakresie ochrony lasów).

Rezultaty symulacji są szokujące: w scenariuszu „biznes-jak-zwykle” wzrost temperatur i spadek opadów powoduje spadek plonów soi o 28 procent, a produktywności pastwisk o 34 procent. W scenariuszu „realizacji planów rządowych” spadek jest mniejszy – jest to odpowiednio 24 procent i 30 procent.

Tak mała różnica w następstwach obu scenariuszy postępowania oznacza, że obecna polityka rządowa jest zupełnie niewystarczająca i jeśli chcemy zapobiec załamaniu się produkcji roślinnej w Amazonii, powinniśmy uchwalić znacznie ostrzejsze regulacje ochrony środowiska i pilnować ich przestrzegania znacznie efektywniej.

Według analizy kombinacja wylesiania i zmiany klimatu, doprowadzi do uruchomienia pętli sprzężenia zwrotnego, której skutkiem będzie spadek produktywności ekosystemów Amazonii, prowadzący do spadku biomasy o 65 procent – już w latach 2041-2060.

Cały wielki projekt wycinania lasu pod uprawy i pastwiska skończy się totalną katastrofą. Jak piszą naukowcy: „całkowita produkcja rolna może wzrosnąć znacznie mniej, niż wynikałoby to ekspansji areału terenów rolnych, a nawet w rezultacie zadziałania klimatycznych sprzężeń zwrotnych może spaść.”

Klimatyczne sprzężenia zwrotne, często ignorowane we wcześniejszych badaniach, prowadzą do spadku opadów, które spowodują, że ekspansja rolnictwa w Amazonii sama doprowadzi do swojego zniszczenia: im więcej będzie terenów rolnych, tym mniej będą one produktywne.

Główny autor badania, L. Oliveira, podsumował wyniki badań: „Z początku byliśmy zainteresowani oszacowaniem wartości usług środowiskowych świadczonych przez Amazonię i ich zastąpieniem produkcją rolną. Spodziewaliśmy się porównywalnych wartości, jakiejś kompensacji, jednak uzyskane wyniki zaskoczyły nas – znaczące wylesienie będzie scenariuszem, w którym nie będzie wygranych – utrata usług środowiskowych lasu nie zostanie skompensowana wzrostem produkcji rolnej.”

„Okazuje się, że ekspansja rolnictwa w Amazonii może mieć swoje granice. Dopóki nie zostaną przekroczone, nie będzie poważnych konsekwencji gospodarczych. Jednak po ich przekroczeniu, sprzężenia zwrotne doprowadzą do znaczących strat w samej produkcji rolnej.”

Tłumaczenie na podst. The Daily Climate

Czytaj więcej: Wielkie kłopoty wielkiej puszczy

Komentarze

24.05.2013 16:56 logic

Ciekawe jaki mają przyrost naturalny w tej Brazyli ?

24.05.2013 20:44 Adi

W tym miejscu dla zrozumienia w jak delikatnym systemie funkcjonujemy, warto obejrzeć film poniżej. Swoją drogą, kto by pomyslał, że tak błaha z pozoru sprawa ma tak olbrzymi wpływ na środowisko....


http://www.ted.com/talks/lang/pl/allan_savory_how_to_green_the_world_s_deserts_and_reverse_climate_change.html

24.05.2013 22:40 papa ohara

Adi, dzięki za ten link. Jeśli chodzi o deforestację Amazonii to tutaj dobrze widać jak szybko ona postępuje:

http://www.youtube.com/watch?v=oBIA0lqfcN4

24.05.2013 23:31 Hubert

@Logic
1,13% na plusie. Kobiet jest nie co więcej niż mężczyzn i nie chodzi tu o stare, ale właśnie te w wieku produkcyjnym. Więc jak na randki, to tam jechać. Liczba ludności, o rany, dużo 203 mln (2011). Mają korzystną piramidę wiekową. nie tak jak u nas. Starych jest mało. Źródło : Wikipedia.

Czyli - nie dziwić się, że wycinają. bo na drzewach mieszkać nie będą. Ale mogli by to tak zorganizować, żeby nie wycinać. Zlikwidować pastwiska. po co. Można ograniczyć mięso, zwłaszcza, że człowiek w ciepłym klimacie nie potrzebuje dużo mięsa. Raz na tydzień można jeść. Oczywiście w takim jak u nich klimacie.

A przecież miało już być tak dobrze, mieli ograniczać wycinanie. A no tak, FIFA. - a FIFA to kasa. PKB.

W Grenlandia się topi http://arcticicesea.blogspot.com/ Arctic Sea Ice

28.05.2013 17:52 WN

@ADI

Niesamowite. Może jednak coś się jeszcze da zrobić. Dzięki za film.

03.06.2013 1:15 ŻENUJĄCE

"Można ograniczyć mięso, zwłaszcza, że człowiek w ciepłym klimacie nie potrzebuje dużo mięsa. Raz na tydzień można jeść. "
Ja jestem jaroszem od dawna i żyję.
Natomiast to co opisane to jest patologia którą powinien zajmować się prokurator.Ale chyba raczej by były skuteczniejsze szwadrony śmierci stworzone kiedyś w Brazylii.

04.06.2013 1:46 gupol

@hubert
skąd masz dane o ludnosci brazyli? wg wiki jest tam 193 mln ludzi nie 203...
wg CIA world factbook przyrost naturalny wynosi obecnie poniżej 0,9 % nie 1.15. dzietność w tym kraju spada najszybciej w Ameryce Łacińskiej. zdaje sie że właśnie spadła poniżej 1.8.

logic jak zwykle rozpala swoje obsesje hehe, ale tego nie warto komentować;P
a co do mięsa i rolnictwa to z waszych opinii wynika że oni wycinają amazońskie lasy żeby się wyżywic co jest kompletną bzdurą. globalizacja panowie:) brazylia aspiruje do grona najwiekszych eksporterów żywności i tyle. duża część jej produkcji idzie na bliski i daleki wschód, do rosji, UE itp.
no i oczywiście etanol z trzciny cukrowej do samochodów. strata energi i ziemi którą mozna przeznaczyć na uprawy żywieniowe. soja nie zostaje w brazyli tylko płynie przez ocean dla 500 milionów świń i 5 miliardów kurczaków w chinach.
a do tego to nie amazonia lecz cerrado (sawanna) jest najsilniej przekształcane w obszary uprawne. jest tego 200 mln ha więc amazoni wcale nie muszą ruszać. takie stany jak Tocantins Maranhao czy Piaui na pograniczu amazonii i cerrado prawie wogóle nie zostały zagospodarowane. dlaczego? bo w obecnym prawodawstwie bardziej opłaca sie zająć lasem niż sawanną- las daje wiekszy zysk.
widze że znowu musze tu powtórzyć oczywistą oczywistość - to nie przyrost ludności jest powodem wylesiania. las uważany jest za nieuzytek o niskiej wartości, jak go wytniesz ( i sprzedasz drewno) to wartość ziemi rośnie 10 krotnie. słabo? co ciekawe 20-30 % wylesionych terenów w amazonii nie jest do niczego używane. po prostu leży odłogiem i zarasta dżunglą.
natomiast jeśli chodzi o symulacje klimatyczne to sory ale wyniki takich symulacji będą takie jakie autor przyjał zaożenia. równie dobrze mozna powiedzieć że ubytek pary wodnej z transpiracji lasów zostanie zrównoważony przez wzmozone parowanie z oceanów jeśli temperatura wzrośnie o 2st.C. wzrosną też globalne sumy opadów.
a na koniec, nie oszukujmy się. w miarę jak powieksza sie klasa średnia na świecie, rośnie zapotrzebowanie na mięso i marnotrawstwo żywności. ono jest właściwie nieodzownym elementem współczesnej neoliberalnej gospodarki. w ameryce południowej i afryce znajdują sie ostatnie duże obszary ziemi nadajacej sie do użytkowania rolniczego i dopóki nasze gospodarcze paradygmaty nie ulegną zmianie nie ma co liczyć na to że uda się ja zachować w dziewiczym stanie.

07.06.2013 9:56 ŻENUJĄCE

"natomiast jeśli chodzi o symulacje klimatyczne to sory ale wyniki takich symulacji będą takie jakie autor przyjał zaożenia. równie dobrze mozna powiedzieć że ubytek pary wodnej z transpiracji lasów zostanie zrównoważony przez wzmozone parowanie z oceanów jeśli temperatura wzrośnie o 2st.C. wzrosną też globalne sumy opadów."
Parowanie będzie rosło nie tylko z powodu wzrostu temperatury na Ziemi.Inną przyczyną jest zmiana powierzchni lodowców na [powierzchnie wody ciekłej.I jeszcze inna sprawa o której nic nie znalazłem i jest pod tym względem bardzo istotna-im silniejszy wiatr to tym wyższe parowanie jest bo gładka woda słabo paruje a jak są fale to parowanie jest znacznie większe.

08.01.2015 0:33 co2

Nie ma tu nic napisanego czego bym wcześniej nie wiedział,już napisałem co powinni robić na sahelu może drzewa owocowe nie są tak pokaźne jak drzewa lasu deszczowego ale także transportują wilgoć w głąb kontynentu tyle że trochę mniej wydajnie przy takiej samej gęstości nasadzeń.

08.01.2015 1:16 Dragon

@CO2
Żenujące

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto