Tankowcem przez Arktykę. Zimą.

Pokrywa lodowa w Arktyce szybko znika, w okresie letnio-jesiennym coraz więcej statków korzysta z trasy wzdłuż brzegów Rosji. Właśnie wykonywany jest kolejny krok.

Duży tankowiec „Ob River”, przystosowany do przewozu gazu ziemnego LNG, stał się pierwszym statkiem tego typu, który przepłynął Arktykę w zimie. Statek w listopadzie opuścił Norwegię i popłynął wzdłuż brzegów Rosji w kierunku Japonii, gdzie przybył na początku grudnia, oszczędzając 20 dni drogi. 

Przejście północnowschodnie

Przejście północno-wschodnie było dotychczas niedostępne dla żeglugi. Teraz pływają tam normalne statki i jachty. Źródło MaritimeSun.

Właściciele tankowca są zdania, że w wyniku ocieplenia się klimatu, tranzyt przez Ocean Arktyczny staje się możliwy i opłacalny.

Zbudowany w 2007 roku w Norwegii tankowiec „Ob River”, mogący przewozić 150 tys. m3 skroplonego gazu posiada wzmocniony kadłub. Jednostka wyruszyła w morze 7 listopada przez M. Barentsa, gdzie towarzyszył mu rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym.

Statek z międzynarodową załogą, został wyczarterowany od swoich greckich właścicieli Dynagas przez rosyjski Gazprom. Przygotowanie do podróży trwało rok. „To niezwykle ciekawa przygoda” – powiedział dla BBC News, Tony Lauritzen, dyrektor Handlowy Dynagas. „Ludzie na statku widzieli w trakcie przeprawy przez ocean niedźwiedzie polarne. Mieliśmy plany na długi czas i wszystko poszło dobrze”.
Kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji o skorzystaniu z trasy przejścia północno-zachodniego był niedawny rekord topnienia lodu na Arktyce.

„Przeanalizowaliśmy wiele danych dotyczących lodu arktycznego. Trend pokazujący poprawę warunków dla transportu morskiego jest bardzo wyraźny. Możemy wejść na bardzo dochodowy rynek, oszczędzając 40% morskiego dystansu, czyli zużywając znacznie mniej paliwa i czasu, niż płynąc standardową trasą.”
Kolejnym powodem uruchomienia tej trasy transportu gazu jest wzrost wydobycia gazu z łupków w USA.

Norweski zakład LNG został przystosowany do eksportu gazu do Stanów. Jednak tamtejszy wzrost wydobycia gazu ograniczył popyt na gaz z Norwegi.  Tymczasem w Japonii, po katastrofie w Fukushimie, nastąpił wzrost zainteresowania gazem ziemnym.

Oczekuje się, że z powodu globalnego ocieplenia, warunki żeglugowe w Arktyce gwałtownie się poprawią. 2012 rok był rekordowy, zarówno pod względem długości sezonu żeglugowego, jak i pod względem ilości ładunków, które zostały wysłane drogą przez Arktykę.

Ilość lodu w Arktyce

Ilość lodu w Arktyce. UWAGA: dolna linia oznacza ZERO. Źródło PIOMAS.

Przy tym tempie zaniku lodu w Arktyce Ocean Arktyczny latem może już wkrótce być zupełnie wolny od lodu.

Tłumaczenie Hubert Bułgajewski na podst. BBC

Komentarze

19.12.2012 17:21 Realista

Gdyby "Ob River" wyruszył dwa miesiące wcześniej, gdy przejście północno-wschodnie było wolne od lodu, mógłby przepłynąć Arktykę bez pomocy lodołamacza. Topnienie Oceanu Arktycznego oznacza początek "złotej ery" arktycznych paliw kopalnych. Przypuszczam, że już za kilkanaście lat z syberyjskich portów będą wypływać całe konwoje tankowców i masowców transportujących arktyczną i syberyjską ropę, gaz i węgiel bezpośrednio do Chin, Indii i Japonii.

19.12.2012 23:59 Bezimienny

Z tego co ja się dowiedziałem z książki Świat na rozdrożu, to ropy pod O. Arktycznym przy dzisiejszym zużyciu jest tyle co kot na płakał. Jakieś 90 mld beczek. Czyli raptem na 4 latem. Szkoda czasu, pieniędzy i odmrożonych paluchów. Lądowe surowce kopalne na Syberii też się skończą za 30-50 lat i tacy ludzie jak Jewgienij Dragonow i jemu podobni przestaną opychać się chińskim jenem czy polskim złotym.

Nawet jeśli (teorytycznie tak) są pod dnem oceanu jakieś surowce typu złoto, węgiel, czy nikiel, to nie ma technicznej możliwości by to wydobywać, gdyż ocean jest za głęboki.

Tak więc Arktyka taka fajna nie jest. Jedyny prezent, to tylko fakt, że można przez nię przepłynąć, co w XIX w. nie było możliwe. Ale za jaką cenę? Hydraty metanu się kłaniają i PETM 2.

20.12.2012 1:29 azg

Aaa właśnie, dobrze ze mi przypomniałeś o oceanie:
W 99% zgadzan się z tezami z książki Marcina, uważam jednak że jest dla nas pewna nadzieja, a właściwie to nawet dwie. Pierwsza wiąże się właśnie z oceanami, chodzi o konkrecje 10 krotnie bardziej zasobne w metale niż najbogatsze rudy metli na powierzchni. Gdybyśmy uzyskali do nich tani dostęp pudełko wzrostu zostałoby odsunięte co najmniej na kilkadziesiąt lat. Drugą nadzieją tym razem już znacznie bardziej "wątpliwą" jest rozwój nanotechnologii. Chociaż słyszę o niej od 10 ciu lat, to postęp w niej jest ogromny i w końcu zacznie przynosić korzyści. Tymczasem jednak MAE przewiduję, że niedługo węgiel zastąpi ropę. Chyba tylko my - goście tego portalu - zdajemy sobie sprawę z tego co to oznacza dla klimatu.

20.12.2012 17:34 Realista

@ Bezimienny
Z punktu widzenia światowego zapotrzebowania 90 mld baryłek to rzeczywiście mało i nie rozwiąże to problemów związanych z Oil Peak. Jednak dla Rosji 90 mld baryłek to 25 lat ich własnego wydobycia. Ropą z Arktyki nie pogardzi też Norwegia, której złoża się wyczerpują, USA, Chiny, a gdy problemy związane z eksploatacja piasków roponośnych staną się katastrofalne, również Kanada. Można zatem przypuszczać, że przynajmniej część ropy i gazu z Arktyki zostanie wydobyta. A co do węgla: wg BP_statistical_review Rosja posiada 157 mld ton węgla, w większości na Syberii, co odpowiada ponad 470 lat wydobycia na obecnym poziomie. Gdy Ocean Arktyczny stopnieje, a cena węgla wzrośnie, wydobywanie go stanie się bardzo lukratywnym przedsięwzięciem. Topnienie czapy lodowej rozwiąże największy problem syberyjskich kopalń, czyli dowiezienie węgla do klienta. Łączne zasoby węgla w Rosji wystarczą do podniesienia stężenia CO2 o 50ppm.

20.12.2012 20:05 azg

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/amerykanski-raport-polska-bedzie-potega-dzieki-lupkom,295544.html

"Jeśli Polska rzeczywiście posiada tyle gazu ile podaje...." Nosz ku*wa kto pierwszy podał szacunki naszych zasobow gazu łupkowego?! Ależ oni nami grają:(

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto