Niemożliwy chomik

Czego niemożliwy chomik może nas nauczyć o wzroście gospodarczym?

Czy nieskończony wzrost jest możliwy? Nie jest. Dotyczy to także nieskończonego wzrostu gospodarki.

Na przykładzie miłego (do czasu) chomika ilustrujemy, co by się stało, gdyby nie było granic wzrostu - chomik co tydzień podwaja swoją wagę aż do wejścia w okres dojrzałości w wieku 6 tygodni.

Jednak gdyby chomik rósł dalej, to w swoje pierwsze urodziny ważyłby dziewięć miliardów ton, a dziennie zjadałby coroczne światowe zbiory kukurydzy - i jeszcze byłby głodny.

Są dobre powody, dla których w przyrodzie wszystko nie rośnie w nieskończoność, lecz tylko do pewnego punktu.

Podobnie nasza gospodarka nie może rosnąć w nieskończoność - po prostu zderza się z ograniczeniami środowiskowymi.  W czasie każdego podwojenia gospodarki zużywamy tyle, co w całej wcześniejszej historii.

Tłumaczenie Tomasz Asztemborski

Komentarze

02.01.2012 0:55 Dragon

Z podziękowaniami dla Gupola za namiar na fantastyczny film!

02.01.2012 16:56 gupol

oh, nie ma za co. to był mój obowiązek. cała przyjemność po mojej stronie. nie pierwszy raz przybywam ludzkości na odsiecz;)

02.01.2012 17:27 Zbrozlo

Niemożliwy chomik jest świetny :D

Ale swoją drogą, to jest też niemożliwy merytorycznie. Bo jeśli wyprodukujesz cd o pojemności 700 mb i kostkę pamięci o pojemności 8 gb, to nie trzeba nikogo przekonywać, że kostka będzie lepsza i droższa niż cd, pomimo, że będzie od niego mniejsza :D Więc wzrost gospodarczy nie musi się wiązać z proporcjonalnie większym zużyciem zasobów naturalnych. Elektronika jest tu dobrym przykładem, wystarczy porównać obecne komputery i pierwsze maszyny liczące...

02.01.2012 19:08 Realista

Ponadto kostka jest na początku 10 razy droższa od cd, więc kraj, który zamiast miliona cd sprzeda milion kostek notuje wzrost PKB o 900% :-)

03.01.2012 17:55 Pieszko

Realista i Zbrozlo.. i o to chodzi:) Wzrost to też wzrost jakościowy a nie ilościowy. Spora część tego wzrostu który tak krytykujemy to wzrost jakościowy a nie ilościowy.

03.01.2012 18:12 gupol

elektronika to najgorszy możliwy przykład. zupełnie wykrzywia ocenę rzeczywistości. chcecie stosować prawo moore`a do oceny procesów które mu nie podlegają. patrząc na rozwój elektroniki w ciagu ostatnich 20 lat można ulec iluzji że na każdym innym polu nasza cywilizacja odnosi analogiczne postępy i to w analogicznie krótkim czasie a to nie prawda. system transportu drepcze w miejscu od 50 lat, produkcja żywności od czasów zielonej rewolucji też już znacząco nie przyspiesza. inżynieria genetyczna- dużo nie zmienia za to może narobić dużo zamieszania w przyszłości. no i najważniejsze- technologie energetyczne. cała struktura pozyskiwania energii nie zmieniła się zbytnio od II wojny światowej a każda zmiana na dużą skalę wymaga min 40 lat.

04.01.2012 12:54 Pieszko

Pytanie na ile brak postępu w transporcie czy energetyce jest wynikiem polityki a na ile braku nowych wynalazków. Np silniki spalające minimalne ilości paliwa nie weszły w użycie. niedawno był tutaj artykuł o smutnym losie samochodów elektrycznych.. Co z wynalazkami tesli.. itd itp

04.01.2012 14:41 gupol

problem w tym że paliwa kopalne z ekonomicznego i energetycznego punktu widzenia mają wiele zalet i niewiele wad. są stosunkowo łatwodostępne, łatwe w przechowywaniu, mają ogromną gęstość energetyczną. samochody elektryczne to sustytut. mniej wydajny i droższy. wymaga wielu dziesięcioleci badań i udoskonaleń. gdybyśmy rzeczywiście posiadali lepszą technologię niż opartą na wykorzystaniu paliw kopalnych to już dawno zaczęłaby je wypierać. tak jak wytop metali wyparł obróbkę krzemieni, płyty CD zastąpiły kasety a węgiel i ropa zastąpiły drewno.

04.01.2012 22:30 Zbrozlo

Pieszko

Realista i Zbrozlo.. i o to chodzi:) Wzrost to też wzrost jakościowy a nie ilościowy. Spora część tego wzrostu który tak krytykujemy to wzrost jakościowy a nie ilościowy.

To może się zastanów czemu go krytykujesz? :D lubisz drogie i energochłonne technologie? Używasz nadal magnetofonu? Gdybyśmy nadal używali komputerów na lampach to masz pojęcie ile by żarły prądu?

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia o co Ci chodzi...

05.01.2012 11:59 Pieszko

Zbrozlo.. cały czas szukam odpowiedzi :) A czasami jest to jak z efektem motyla.. Nowe dane wejściowe zmieniają wyłaniający się obraz. Czasami nowe spojrzenie na problem zmienia wiele. Gospodarka, ekonomia, ekologia są ciężkie do ogarnięcia w całości. Milliony czynników pozornie niezwiązanych z tematem.. Więc się nie dziw że czasami będę zmieniał zdanie w jakiejś kwestii :)

05.01.2012 21:19 Kris

Problem w tym, że jak na razie wzrost gospodarczy = zużycie zasobów i żadnej poprawy nie obserwujemy
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/1944/jak-wytlumaczyc-to-najprosciej

10.01.2012 19:44 Tirion

Nie chcę tutaj szerzyć defetyzmu. Niemniej... jeśli faktycznie amerykanom uda się na szeroką skalę eksploatować energię z łupków, pod postacią gazu i ropy naftowej, to możemy zapomnieć o jakiejkolwiek rewolucji energetycznej. Jeśli USA w łupkach ma 6 razy więcej ropy niż cała Arabia Saudyjska, to starczy im na jakieś 50 lat... a może i więcej.

10.01.2012 20:40 konradqwerty

@PIESZKO 12:54
Chyba Tesla jest bardziej godzien pisania wielką literą, niż ktokolwiek inny, kogo zna ludzkość

11.01.2012 0:37 gupol

@tirion. jaki defetyzm, byłoby fajnie gdybyś miał rację. Stanom rzeczywiście wystarczy ropy do końca świata, bo ona zwyczajnie zostanie pod ziemią. ilość ropy nie ma tu znaczenia. znaczenie ma tempo wydobycia i jego cena. to tak jakbyś miał milion dolarów w banku ale rocznie możesz sobie wypłacić tylko tysiąc. albo gdybyś miał naliczony taki podatek od tego miliona że w kieszeni zostałby ci tylko tysiac . co z tego że USA mają 6 razy więcej ropy niż saudyjczycy skoro tylko po to żeby wydobyć tę ropę trzeba zużyć tyle samo energii ile ona zawiera? musielibyśmy mieć zewnętrzne źródło energii żeby dobrać się do tej ropy. do tego paliwo z łupków jest tak drogie że gospodarka nie może na nim rosnąć i wchodzi w recesję. jeśli gospodarka nie rośnie to nie ma zapotrzebowania na więcej paliwa, a jeśli nie ma zapotrzebowania to po co wydobywać?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto