ArtykulyRozwiązania technologiczne

Dawna elektrownia węglowa stanie się „miasteczkiem w 15 minut”

Zlikwidowana elektrownia węglowa na przedmieściach Toronto zostanie przekształcona w małe miasteczko z 8000 mieszkań, biurowcami, sklepami, parkami i innymi udogodnieniami. Wszystko w odległości 15-minutowego spaceru.

Ilustracja 1: Wizualizacja Lakeview Village. Źródło: Cicada Design Inc., Lakeview Community Partners Limited.

Nad brzegiem jeziora Ontario znajdowała się potężna elektrownia Lakeview Generating Station. Nazwa nieco ironiczna, bo elektrownia blokowała mieszkańcom Mississauga dostęp do nabrzeża i zasłaniała widok na jezioro. Obiekt działał przez ponad 40 lat. Rząd zamknął go w 2005 r., by zmniejszyć emisje dwutlenku węgla.

Podobnych obiektów w najbliższych latach będzie coraz więcej. Naturalnym staje się więc pytanie, co z nimi zrobić?

W Mississaudze urzędnicy rozważali przekształcenie elektrowni węglowej w instalację opalaną gazem, ale po sprzeciwie lokalnej społeczności z planów zrezygnowano. Zamiast tego w 2017 r. ustalono, że elektrownia zostanie przekształcona w projekt o mieszanym przeznaczeniu i stawiający na zrównoważony rozwój. W ostatnich tygodniach współpracujące przy inwestycji firmy otrzymały kluczowe zgody, dzięki czemu budowa miasteczka Lakeview Village może się rozpocząć.

Ilustracja 2: Wizualizacja Lakeview Village. Źródło: Cicada Design Inc., Lakeview Community Partners Limited.

Miasteczko w 15-minut

Projekt koncentruje się wokół idei miasta 15-minutowego, zgodnie z którą ludzie powinni móc załatwiać większość swoich potrzeb w odległości 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania. Idea ta zyskuje na popularności m.in. dzięki działaniom władz Paryża, które wprowadziły ją jako kluczowy element strategii rozwoju miasta.

W przypadku Lakeview Village ulice są zaprojektowane tak, aby priorytetowo traktować spacery i jazdę na rowerze. Nowy szlak rowerowy wzdłuż nabrzeża połączy się z inną drogą rowerową, która prowadzi bezpośrednio do Toronto.

W miasteczku ma mieszkać około 20 000 osób, a jego powierzchnia to ponad 70 hektarów. Znajdzie się w nim 8000 mieszkań, będą też biurowce, sklepy, parki i inne przestrzenie publiczne zachęcające do przebywania na świeżym powietrzu. Strumień, który do tej pory był schowany pod ziemią, zostanie odkryty, a życie w wodzie będzie przywrócone. Część betonu wydobytego z fundamentów dawnej elektrowni węglowej zostanie wykorzystana przy budowie innych obiektów.

W dzielnicy innowacji ma powstać 9000 miejsc pracy. Dzięki temu wielu mieszkańców będzie mogło chodzić do pracy spacerem lub przyjechać rowerem w krótkim czasie.

Ilustracja 3: Wizualizacja Lakeview Village. Źródło: Cicada Design Inc., Lakeview Community Partners Limited.

Automatyczna zbiórka odpadów

Projektanci chcieliby by również zastosować systemy ciepłownicze korzystające z ciepła odpadowego z sąsiedniej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu budynki można byłoby ogrzewać i schładzać bez pieców gazowych i klimatyzatorów.

Bardzo nietypowo ma być rozwiązana kwestia gospodarkami odpadami. W Lakeview Village planowany jest automatyczny system, który będzie zasysać odpady nadające się do recykling czy kompostowania do podziemnej rury prowadzącej do centralnego zakładu przetwarzania. I tak na przykład kosze w parkach będą opróżniać się automatycznie, gdy tylko zostaną zapełnione. Takie rozwiązanie ma nie tylko polepszyć wskaźniku recyklingu, ale i zmniejszyć ilość śmieci na ulicach, które nie będą wysypywać się z przepełnionych koszy i nie skończą np. jako źródło zanieczyszczenia wody.

Ilustracja 4: Wizualizacja Lakeview Village. Źródło: Cicada Design Inc., Lakeview Community Partners Limited.

Pierwsze parki mają zostać ukończone do 2025 r. Mniej więcej w tym samym czasie do Lakeview Village powinni wprowadzić się pierwsi mieszkańcy.

Rozwój i przekształcenie całego obszaru mają zająć od 10 do 15 lat.

Szymon Bujalski

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly