ArtykulyPowiązania

Oil Peak i Los Ludzkości

oil-peak-i-los-ludzkosci1Robert Bériault z Kanady, autor strony Peak Oil and the Fate of Humanity ang (Oil Peak i Los Ludzkości), jest zdania, że czeka nas poważne załamanie cywilizacji. Obecny sposób życia setek milionów mieszkańców USA i Europy, przyjmowany przez miliardy Chińczyków, Hindusów i mieszkańców innych krajów, wielokrotnie przekroczyłby możliwości zasobów (szczególnie paliw kopalnych) i środowiska. Nasza oparta na kredycie gospodarka nie może istnieć bez wzrostu, a niedobory energii ten wzrost uniemożliwią. Dojdzie do największego w historii kryzysu gospodarczego, za tym pójdzie upadek przemysłu, bankructwa krajów, głód, zamieszki społeczne i wojny.

W formie obrazkowych e-booków Robert wyjaśnia, dlaczego ropa jest tak niezastąpionym źródłem energii, zapewniającym funkcjonowanie naszej cywilizacji, i co może się zdarzyć, kiedy jej zasoby się wyczerpią. Kluczowym motywem opowieści jest porównanie obecnego świata do Wyspy Wielkanocnej, na której doszło do wyczerpania kluczowych dla jej cywilizacji zasobów.

E-book podzielony jest na części – wszystkie przetłumaczyliśmy na język polski:

1. Ropa – krew Współczesnego Świata: Pdf oraz PowerPoint.
W części 1 Robert wyjaśnia, dlaczego Ropa jest dla nas tak cenna.
To krew zasilająca naszą energetykę, przemysł, transport, budownictwo, umożliwiająca nam ogrzewanie domów i produkcję żywności. 
Dar ropy, który otrzymaliśmy od Natury, pozwolił nam na dzisiejszy standard życia – teraz więc potrzebujemy ropy, by podtrzymać ten standard.

2. Kiedy osiągniemy Oil Peak: Pdf oraz PowerPoint.
W drugiej części Robert wprowadza w temat ropy, w prosty sposób pokazując, jak wygląda eksploatacja jej złóż, ile jej zużywamy i ile jeszcze nam jej zostało.
Po tym wprowadzeniu prezentuje siedem przesłanek na to, że jesteśmy bardzo blisko szczytu światowego wydobycia ropy naftowej. Analizuje też, jak będzie wyglądał dalszy popyt na ropę, szczególnie w krajach podążających wytyczoną przez nas drogą, takich, jak Chiny oraz na ile będzie możliwe przyszłe zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na ropę.

3a. Alternatywy: Nieodnawialne źródła energii: Pdf oraz PowerPoint.
W tej części Robert przygląda się innym nieodnawialnym paliwom i możliwościom zastąpienia ropy piaskami roponośnymi, gazem, węglem, hydratami metanu czy energią jądrową. Przygląda się też samochodom hybrydowym. Uprzedzając prezentację – nie wygląda to wszystko najlepiej…

3b. Alternatywy: Odnawialne źródła energii: Pdf oraz PowerPoint.
Tutaj Robert przygląda się wodorowi i ogniwom paliwowym, następnie biopaliwom kolejnych generacji, energii słonecznej, wiatrowej i wodnej. Robert wychodzi z zupełnie odmiennego punktu, niż sceptycy mówiący, że „energia odnawialna jest do kitu i nie równa się z ropą”. Dochodzi jednak do podobnych wniosków – odnawialne źródła energii nie zastąpią nam ropy tak skutecznie, by pozwolić na utrzymanie obecnego poziomu konsumpcji energii.

4. Wyspa Wielkanocna: Pdf oraz PowerPoint.
Po wprowadzeniu nas w kwestie ropy – nieodnawialnego surowca krytycznego dla istnienia naszej cywilizacji i możliwości zastąpienia go przez inne źródła energii, Robert opowiada nam historię Wyspy Wielkanocnej – miejsca, w którym doszło do wyczerpania krytycznych dla istnienia cywilizacji zasobów. Na przykładzie historii Wyspy Świętego Mateusza poznajemy też pojęcia Pojemności Środowiska (Carrying Capacity) i jej przekroczenia przez populację (Overshoot). Dowiemy się też, co to są fantomowe hektary i co ma do tego ropa.

5. Analogie – Wyspa Wielkanocna i dzisiejsza Ziemia: Pdf oraz PowerPoint.
W poprzedniej opowieści Robert przedstawił historię Wyspy Wielkanocnej. Po jej obejrzeniu rozumiesz już na pewno ciąg przyczynowo-skutkowy, który doprowadził do tego strasznego zakończenia. W tej opowieści Robert zapala nam wszystkim czerwone światło ostrzegawcze, pokazując analogię między naszą obecną sytuacją na Ziemi, a sytuacją na krótko przed katastrofą Wyspy Wielkanocnej.

6. Wzrost Wykładniczy: Pdf oraz PowerPoint.
Na każdym kroku ekonomiści i politycy podkreślają, że najważniejszy jest wzrost gospodarczy (obecnie, w kryzysie – jego przywrócenie). Wzrost gospodarczy rozumiemy jako produkcję coraz większej ilości rzeczy, czyli przetwarzanie w śmieci coraz większej ilości zasobów z użyciem coraz większej ilości energii. Robert przypomina, że również populacja Ziemi rośnie wykładniczo.
W prezentacji Roberta poznamy też króla Zygmunta III Wazę i pewną miłą bakterię, która opowie nam o wzroście wykładniczym.
Po obejrzeniu opowieści Roberta zatrzymasz się i poważnie zastanowisz nad sytuacją.
W opinii Kennetha Bouldinga: „Każdy, kto wierzy, że wzrost wykładniczy w skończonym świecie może trwać w nieskończoność jest albo wariatem albo ekonomistą”.

7. Jak w to wdepnęliśmy: Pdf oraz PowerPoint.
W tej opowieści Robert odpowiada na pytanie, jak do tego doszło, że tak inteligentny gatunek jak my wpakował się takie bagno…
Tym razem nie będziemy pisać nic więcej. Po prostu obejrzyjcie.

8. Konsekwencje zmniejszania się zasobów ropy: Pdf oraz PowerPoint.
Cóż więc się będzie działo, kiedy zacznie brakować ropy – kiedy osiągniemy Oil Peak, a następnie ilość dostępnej nam energii zacznie maleć..?
O tym właśnie Robert opowiada w tej części.
Krótko mówiąc – najpierw zaczną rosnąć ceny ropy. Ceny energii są we wszystkim – towarach przemysłowych, rachunkach za ogrzewanie, żywności, transporcie… Ludzie zaczną oszczędzać, przyjdzie recesja, nie mogący istnieć bez wzrostu oparty na długu system zacznie się załamywać… Załamanie gospodarki zbije ceny ropy – na pewien czas…
Rzuć okiem na wiadomości – nie brzmi to znajomo..? Dodajmy jeszcze, że prawdopodobnie w latach 2005-2008 przebywaliśmy na szczycie wydobycia ropy i właśnie zaczął się spadek jej wydobycia…

Przetłumaczyliśmy również ostatnie cztery części.
Mieliśmy burzliwą dyskusję, czy powinniśmy je publikować, jednak zdecydowaliśmy się na to.
Ich przesłanie uważamy za bardzo pesymistyczne. Owszem, jesteśmy zdania, że sprawy nie idą w dobrym kierunku, a w konflikcie między odpowiedzialnym wykorzystywaniem zasobów, a ich rabunkową eksploatacją i krótkoterminową wygodą, wciąż wygrywa ta ostatnia postawa.
Wierzymy jednak, że wciąż jeszcze mamy szanse, a zaprezentowane przez Roberta problemy z odnawialnymi źródłami energii nie są nie do pokonania.

9a. Co możemy zrobić na poziomie jednostki: Pdf oraz PowerPoint.
Sytuacja rzeczywiście nie wygląda najlepiej… Cóż więc powinniśmy zrobić? Każdy z nas..?
Robert proponuje uświadamianie otoczenia, zamieszkanie w ocieplonym domu i bezpiecznym miejscu, pozbycie się długów, zdobycie wielu umiejętności i zawodu przydatnych w nowych warunkach.

9b. Co możemy zrobić na poziomie lokalnym: Pdf oraz PowerPoint.
Przygotowania osobiste to nie wszystko. Działania na szczeblu lokalnym i samorządowym również mogą złagodzić twarde lądowanie. Od zapewnienia żywności, przez transport, bezpieczeństwo po reorganizację infrastruktury miejskiej oraz wpływ na władze centralne.

9c. Co możemy zrobić – na poziomie rządowym: Pdf oraz PowerPoint.
Natura ludzka jest taka, jaka jest. Zmiany w makroskali nie nastąpią bez działań rządowych i regulacji prawnych.
Jak zauważa Robert: „Większość działań rządowych, które proponuję, jest niezbędna – jednak wiele z nich jest politycznie nieakceptowalna. Smutnym faktem jest to, że ich nieakceptowalność nie czyni ich mniej ważnymi”.Robert jest zdania, że Kanada, ze względu na rozległe terytorium, bogate zasoby ropy, minerałów i lasów może stać się „szalupą ratunkową” w świecie ogarniętym przez biedę, przemoc i chaos, a każdy kraj powinien troszczyć się o siebie – i tak zresztą tak mały i zglobalizowany świat wkrótce rozpadnie się na małe, skupione na sobie części.
Do jakiego stopnia Kanada (i inne kraje) powinna skupić się sobie, zapominając o wolnym handlu i globalizacji? Przeczytaj.

10. Czas więc na podsumowanie: Pdf oraz PowerPoint.
Robert wspomina czasy swojej młodości, kiedy zasobów było dużo, człowiek zaczynał zdobywać kosmos, a postęp techniczny obiecywał wieczny rozwój i dobrobyt. Przypomina, jak wyglądał rozwój cywilizacji i jak dotarliśmy do obecnego punktu.
Pokazuje przyszłość po obecnej epoce dobrobytu i bezpieczeństwa, którą straciliśmy na własne życzenie przez ignorowanie granic wzrostu: głód, choroby, przemoc, anarchia…
Każdy z nas – prywatnie, lokalnie, zawodowo i politycznie, powinien dołożyć starań, aby transformacja przebiegła w maksymalnie bezpieczny sposób.

Dziękujemy Wam za poświęcony czas. Za poświęcone myśli. Skoro dotarliście z nami aż tutaj, jesteście osobami świadomymi stojących przed nami wyzwań. Zrób, co tylko potrafisz – roześlij materiały innym, kształtuj postawy w swoim otoczeniu, skontaktuj się z nami i pomóż nam w działaniach.

To bardzo ważne.

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly