Klimatyczna Bzdura Roku 2017

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie jest antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych, wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Ich twierdzenia są regularnie omawiane w portalu NaukaoKlimacie.pl.

Od 2014 roku redakcja portalu „Nauka o Klimacie” organizuje plebiscyt na Klimatyczną Bzdurę Roku. Zwycięzcami poprzednich edycji byli Zbigniew Ziobro, Jan Szyszko i Janusz Korwin-Mikke. Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja konkursu.

W tym roku do tytułu kandydują (w kolejności alfabetycznej):

Wojciech Cejrowski: tysiące wulkanów

Wojciech Cejrowski zabłysnął w tym roku całą listą klimatycznych bzdur w audycji Radia Koszalin.

Tekst o wulkanach to wręcz wizytówka "nie znam się, więc się wypowiem", a wypowiedziana z niezmąconą pewnością siebie sygnalizuje też niewiarygodność innych przekazywanych przez osobę informacji. W przypadku Wojciecha Cejrowskiego zasada ta sprawdza się doskonale: w krótkiej wypowiedzi można znaleźć wiele przypadków niezrozumienia zagadnień, na temat których się wypowiada (nieświadomość tego, że NASA prowadzi badania Ziemi, brak pojęcia, czym jest anomalia temperatury) oraz mitów klimatycznych (twierdzenie, że obecne ocieplenie to naturalny cykl klimatyczny o okresie 1000 lat albo cieszenie się, że temperatura mogłaby szybko wzrosnąć o 3-4 stopnie). Nasze komentarze do podobnych twierdzeń znajdziesz w artykułach: Mit: To naturalny cykl wzrostu i spadku temperatur, Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe oraz, oczywiście Mit: Wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek. Mamy też specjalny artykuł przedstawiający historię plotki o potędze jednego wulkanu.

Michał Leszczyński: żaden naukowiec nie policzy

Profesor Michał Leszczyński, piszący w portalu Studio Opinii pod pseudonimem Hazelhard, co jakiś czas daje wyraz swojej nieznajomości aktualnych dokonań nauki w temacie badań klimatu. Tym razem

Czy dalszy komentarz jest potrzebny?

Cezary Łasiczka: jesteśmy mróweczką!

W jednej ze swoich porannych audycji redaktor radia TOK FM z niezmąconym przekonaniem w głosie głosił mity o tym, że nie mamy żadnego wpływu na naturę, obecna zmiana kllimatu nie jest niczym wyjątkowym i w dodatku, że naukowcy spierają się o znaczenie działalności człowieka dla globalnego ocieplenia.

Dowody wskazują jednak, że mamy wpływ na klimat: w wyniku naszej działalności stężenie CO2 i wielu i innych gazów cieplarnianych jest największe od wielu milionów lat, a wzrost temperatury powierzchni Ziemi jest bezprecedensowo szybki, podobnie jak podnoszenie się światowego poziomu morza, zakwaszanie oceanów czy topnienie lądolodów. Gdy wyniki pomiarów są ze sobą zgodne (okazało się, że nieliczne publikacje negujące antropogeniczne ocieplenie okazały się zawierały poważne błędy), zgodni są też naukowcy: konsensus w środowisku naukowym jest przygniatający.

Mariusz Orion Jędrysek: brak powiązań

W swoim wpisie na stronie Salon24.pl główny geolog kraju, Mariusz Orion Jędrysek powtórzył wiele mitów i nieporozumień, które dokładnie opisaliśmy w artykule Prof. Mariusz Orion Jędrysek nie widzi ocieplenia, bo... ignoruje ostatnie kilkadziesiąt lat.

Na potrzeby plebiscytu wybraliśmy szczególnie urocze stwierdzenie dotyczące efektu cieplarnianego. W rzeczywistości związek średniej temperatury powierzchni Ziemi ze stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze wynika z najbardziej podstawowych praw fizyki, co tłumaczymy między innymi w tekstach Efekt cieplarniany - jak to działa czy Mit: Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki

Andrzej Piotrowski: w odpowiedzi na interpelację

Wypowiedź ministra Tchórzewskiego w Krynicy, sama w sobie będąca kandydatką na Klimatyczną Bzdurę Roku 2017, była tak kuriozalna, że doczekała się interpelacji poselskiej z prośbą o podanie źródeł. Odpowiedź udzielona przez wiceministra Piotrowskiego okazała się godną konkurencją dla wypowiedzi jego zwierzchnika.

Minister do uzasadnienia swoich tez używał jawnie nieprawdziwych informacji, a urzędnicy ministerstwa najwyraźniej wspierają takie postępowanie. W odpowiedzi nie znajdziemy przyznania się do błędów merytorycznych czy korekty danych. Pytania o źródła są zbywane, z ewentualnym usprawiedliwieniem, że wypowiedź była „tylko dla ilustracji”, więc nie musi być prawdziwa. To już nie jest "wpadka" pojedynczej osoby w przemówieniu "na żywo", to jest systemowe zakłamywanie rzeczywistości przez ministerstwo. Odpowiedź ministerstwa na interpelację opisaliśmy w artykule Ministerstwo, wulkany i redukcje emisji - kuriozalna odpowiedź na interpelację.

Konrad Świrski: niezrozumiała średnia

W swoim komentarzu dla CIRE.pl, prof. Konrad Świrski poświęcił dużo energii na negowanie konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych, dla zrealizowania uzgodnionego w ramach porozumienia paryskiego celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury. W swojej argumentacji skupił się na podważaniu wiedzy naukowej, co szczegółowo komentujemy w artykule Prof. Świrski: nie odchodźmy od węgla. Módlmy się tylko, żeby klimat dał nam żyć.

Najdowcipniejszym stwierdzeniem było to dotyczące średniej temperatury. Z pewnością pojęcie to jest dla wielu osób trudne, jednak klimatolodzy od dziesięcioleci doskonalą metody obliczania średniej temperatury powierzchni Ziemi w oparciu o pomiary prowadzone różnymi metodami i w wielu lokalizacjach (zbiór podstawowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie Doskonale Szare). Zarówno dane jak i metody są publicznie dostępne, kilka lat temu zostały też zweryfikowane przez nowopowstały, uformowany przez fizyków i statystyków zespół Berkeley Earth. Wszystkie grupy zajmujące się obliczaniem tego wskaźnika przedstawiają dziś zgodne wnioski.

Krzysztof Tchórzewski: zalesianie Polski

Zalesianie jest jednym (niestety mało wydajnym) ze sposobów ograniczenia zmiany klimatu i polscy politycy często wypowiadają się na temat możliwości jego wykorzystania. Pan minister w swojej wypowiedzi zdecydowanie jednak przesadził.

Po pierwsze, Polska nie tylko nie jest liderem, posiadając o ponad połowę mniej lasów niż Finlandia czy Szwecja, lecz zalesienie naszego kraju jest wręcz poniżej średniej w Unii Europejskiej (w szczegółach pisze o tym strona Nauka dla przyrody).

Po drugie, od 1990 roku lesistość spadła jedynie w Portugalii; w wielu krajach wzrosła znacznie bardziej niż w Polsce – w Bułgarii czy Włoszech o ponad 5 punktów procentowych, a w Hiszpanii aż o blisko 10 punktów procentowych.

Po trzecie, w dalszej części wypowiedzi padło stwierdzenie, „że tego CO2 , żeby nasze rośliny i drzewa mogły dobrze się rozwijać i rosnąć, to w Polsce jednak potrzeba sporo”. Przypuszczamy, że minister Tchórzewski zapożyczył to stwierdzenie od swojego (byłego już) kolegi z rządu – pana ministra Szyszko, który właśnie za nie dostał nagrodę „Klimatyczna Bzdura Roku 2015”. Po co powtarzać te same błędy?

Więcej o wypowiedzi ministra piszemy w artykule Świat się śmieje, czyli minister Tchórzewski o klimacie.

TwojaPogoda.pl: złowieszcze wiatraki

"Farmy wiatrowe miały ratować klimat, a go dodatkowo ocieplają" - artykuł pod tym dziwnym tytułem opublikował w minionym roku serwis TwojPogoda.pl. Redakcja zrelacjonowała w nim wyniki badań opublikowanych w Nature Climate Change, niestety przy okazji przeinaczając płynące z nich wnioski i dodając od siebie kilka bzdur. Jak można przeczytać w oryginalnej pracy, dotyczyła ona badania zjawisk lokalnych, występujących w okolicach farm wiatrowych, a obserwowany wzrost temperatury przy powierzchni Ziemi najprawdopodobniej nie wynikał ze wzrostu ilości energii w atmosferze, a tylko ze zmiany "miejsca jej pobytu" (wymieszania warstw powietrza o różnych temperaturach). Jak podkreślają autorzy badania, nie ma to wpływu na globalny klimat.

Kierując się najprawdopodobniej własną inwencją, redakcja podała też niewłaściwą wartość wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi od rewolucji przemysłowej do dziś (z 5 raportu IPCC dowiemy się, że w latach 1880-2012 wzrosła ona o 0,85+/-0,2°C) oraz uzupełniła doniesienie opisem tworzonych czasem przez wiatraki chmur przypominających smugi kondensacyjne. To ostatnie jest o tyle zabawne, że dodatkowe chmury na tej wysokości sprzyjają ochładzaniu a nie ocieplaniu klimatu.

Swój głos w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku 2017 możesz oddać do 28 stycznia. Dla autorów najlepszych uzasadnień redakcja przygotowała nagrody: czytnik Kindle, przenośny dysk SSD oraz powerbanki.

Zapraszamy do głosowania na Klimatyczną Bzdurę Roku 2017!

Komentarze

19.01.2018 19:44 irek

W przypadku Cezarego Łasiczki wygląda to raczej na rodzaj prowokacji, zaczepki słownej skierowanej do rozmówcy. Chyba nie zasłużył aby znaleźć się w tak zaszczytnym gronie.

19.01.2018 20:03 Nowicjusz

Pierwsze miejsce niewątpliwie należy się Wojciechowi Cejrowskiemu. Takiego nagromadzenia bzdur w połączeniu z patologicznym narcyzmem to nawet JKM może mu pozazdrościć.

19.01.2018 20:50 Mariusz

Ja bym też docenił zaczadzenie Cejrowskiego :-)

Raz, że głupota tego stwierdzenia jest taka, że jajka bolą. Dwa, że jest to oklepany w prawicowych odmętach mit. Nagroda bzdury roku może spowodować, że paru uczestników tego stanu umysłu doświadczy małej refleksji...

19.01.2018 22:13 adaś

Cejrowskiemu dałbym nagrodę za całokształt działalności. Na jednym z filmów "Boso przez swiat" pokazywał jak rozpalać ognisko za pomocą plastikowej butelki.

20.01.2018 11:15 Marcin L.

Syn Michała Leszczyńskiego za to jest fanem ziemi na rozdrożu (i innych stron, jak również regularnie sprawdza dane PIOMAS, nsidc, CO2 itd.) i na bieżąco podsyła artykuły i dyskutuje :).

20.01.2018 19:16 grzeg8

Twoja pogoda zbiera punkty -Niedawny artykół o epoce lodowcowej związanej z minimum słonecznym
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-01-17/rozpoczelo-sie-minimum-aktywnosci-slonecznej-wyjatkowo-wczesnie/

25.01.2018 2:20 gupol(szukam w OZE)

cejrowski jest zabawny, w końcu to komik i showmen ale z tym fragmentem trudno się zgodzić:

" Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe"

chyba nie powinno się odpowiadać jednym mitem na inny mit...

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto