Świat na rozdrożu - wykresy. Rodział 5 Powiązania

Ilustracja 5.1. Populacja świata. Linia niebieska - dane rzeczywiste, linia jasnoniebieska - prognoza ONZ. Źródło: World Population Prospects, ONZ,  Wikipedia.

Energia zużywana i pozyskiwana przy produkcji żywności w USA

Ilustracja 5.4. Ile energii wkładamy w zdobycie i przygotowanie żywności i ile pozyskujemy w milionach ton ekwiwalentu ropy. Źródło: US Food System.

Zależność między ceną soi a ceną ropyZależność między ceną pszenicy a ceną ropyZależność między ceną kukurydzy a ceną ropy

Ilustracja 5.5. Zależność między ceną ropy, a cenami trzech głównych upraw. Źródło: Index Mundi.

Światowe zużycie energii z podziałem na źródła energii

Ilustracja 5.9. Światowe zużycie energii z podziałem na źródła energii. Źródło: B. Etemad, J Luciani World Energy Production 1800-1985 , BP World Energy 2012.

Zużycie energii a wartość PKB na osobę

Ilustracja 5.10. Zużycie energii na osobę w stosunku do PKB na osobę, liczone wg siły nabywczej waluty (USD PPP). Kwadraty oznaczają kraje o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, a kółka o średnim (zielone) lub niskim (niebieskie. Co więcej znaczna część fabryk produkujących na rzecz ich mieszkańców została przeniesiona do krajów o niższych kosztach pracy, zużycie energii w krajach bogatych jest więc tu zaniżone.
Źródło: BP World Energy 2011World Factbook CIA.

Względne zmiany światowego PKB, zużycia energii i emisji CO2 z paliw kopalnych

Ilustracja 5.11. Powiązania między światowym wzrostem gospodarczym, zużyciem energii i emisjami CO2.
Źródło:USDA Economic Research Service, BP World Energy 2012, Global Fossil-Fuel CO2 Emissions, CDIAC.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto