Bez kategorii

Kalkulator emisji CO2

Mój „odcisk węglowy” na tle kraju i świata (kalkulator)

Zastanawiasz się na pewno, jaki jest Twój wpływ na środowisko, związany ze spalaniem paliw kopalnych. Ile ich zużywasz? Jak wiele świat potrzebowałby ropy, węgla i gazu, gdyby wszyscy żyli tak, jak Ty? Jak wysoka jest Twoja emisja dwutlenku węgla? Jak ma się ona do średniej w Twoim kraju, do sposobu życia przeciętnego Amerykanina czy Hindusa? Czy Twój poziom emisji jest bezpieczny dla Ziemi, czy też może Twój odcisk węglowy wygląda jak ślad Godzilli?

Światowa emisja dwutlenku węgla, wliczając wylesianie, wynosi 35 miliardów ton rocznie, czyli średnia światowa wynosi około 5 ton CO2 na osobę rocznie. W USA jest to około 25 ton, w Europie 10 ton, w Chinach 4.5 tony, w Indiach 1.5 tony. Poziom bezpieczeństwa z punktu widzenia powstrzymania gwałtownych zmian klimatu i nie przekroczenia punktu krytycznego to 1 tona na osobę.

W przybliżeniu, każde wydawane przez Ciebie 5 złotych to około 1 kg emisji CO2. Jazda samochodem 15 kilometrów w tę i z powrotem to emisja 5 kilogramów CO2, ilości, którą sporych rozmiarów drzewo będzie pochłaniać przez rok. Przelot do Australii i z powrotem, to emisja CO2 o wadze słonia (a wliczając w to emisję tlenków azotu, budowę i eksploatację samolotu i lotnisk nawet więcej). Zbudowanie, serwisowanie i złomowanie samochodu to emisja 15-30 ton CO2, nawet w ogóle bez jeżdżenia.

1 litr ropy, który możemy spalić w samochodzie w ciągu kilku minut daje tyle energii, co praca fizyczna jaką wykonuje człowiek przez 60 godzin. Przeciętny mieszkaniec USA rocznie zużywa energię odpowiadającą 60 baryłek ropy, czyli 570000 godzin pracy ludzkiej, lub wysiłek ponad 350 ludzi pracujących przez cały rok.

Czytaj więcej o sile człowieka ang .

Samochód na 1 litrze paliwa przejedzie kilkanaście kilometrów. Pomyśl, ile musiałbyś zapłacić innemu człowiekowi, żeby przeciągnął Twój samochód na taką odległość? A ile musiałbyś mu zapłacić, żeby zrobił to z prędkością 100 km/h?

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź swoje zużycie paliw kopalnych i wpływ na klimat!

Kalkulator emisji osobistych wyliczy, jak Twój sposób życia przekłada się na emisję dwutlenku węgla. Nie tylko z transportu czy mieszkania, ale wszystko – całą emisję związaną z Twoim sposobem życia. Pomoże też we wskazaniu, które zmiany mogą dać najlepsze efekty.

A jeśli dojdziesz do wniosku, że Twój sposób życia wciąż jest zbyt energożerny, kalkulator pozwoli na sprawdzenie, jaki byłby Twój wpływ na planetę, gdybyś żył tak, jak żyjesz, ale przy zmienionych źródłach energii, zmianach w przemyśle i transporcie.

Zrób wszystko, co potrafisz, żeby obniżyć swój odcisk. Stoimy na rozdrożu – także od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać przyszłość.

W następnym rozdziale przeczytasz o priorytetach w społeczeństwie, o konsumpcji, o niechęci do zmian i zrozumienia problemów. Zobacz społeczeństwo – jacy jesteśmy.

Podobne wpisy

Więcej w Bez kategorii