Bez kategorii

95% pacjentów zadowolonych. Dlatego wegańskie posiłki będą w Nowym Jorku opcją domyślną

Wegański posiłek ze szpitala w Nowym Jorku.
Wegański posiłek ze szpitala w Nowym Jorku. Źródło: NYC H+H.

Na początku tego roku kilka szpitali publicznych w Nowym Jorku zaczęło serwować roślinne obiady jako opcje domyślne. Sukces okazał się na tyle duży, że teraz to samo podejście wprowadzą w przypadku kolacji. A program obejmie już nie tylko 3, lecz wszystkie 11 publicznych szpitali. 

Na początku tego roku kilka szpitali publicznych w Nowym Jorku zaczęło serwować roślinne obiady jako opcje domyślne. Choć można wybrać też inną dietę, na opcję wegańską zdecydowało się 60% pacjentów spośród tych, u których nie było przeciwwskazań. Aż 95% z nich stwierdziło później, że są zadowoleni ze swojego wyboru. To tym bardziej imponujące, że… tylko 1% określił się wcześniej jako wegetarianie lub weganie. 

Sukces okazał się na tyle duży, że teraz to samo podejście zostanie wprowadzone w przypadku kolacji. A program obejmie już nie tylko 3, lecz wszystkie 11 publicznych szpitali. 

Jedzenie to lekarstwo

Zanim pacjenci zdecydują się na wybór diety szpitalnej, przechodzą konsultacje medyczne i są edukowani przez lekarzy w tym zakresie. Wówczas wybierają, czy chcą opcję wegańską, czy jedną z innych. 

„Jedzenie to lekarstwo, zwłaszcza w chwilach choroby. Pożywna, zdrowa żywność powinna być dostępna wszędzie tam, gdzie przebywają nowojorczycy, ale zwłaszcza w instytucjach, które mają przywracać zdrowie” – podkreśla dr Ashwin Vasan, komisarz Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej Miasta Nowy Jork.

„Badania naukowe wykazały, że wzorce żywieniowe oparte na roślinach są powiązane ze znacznie niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, otyłości i niektórych nowotworów. Mogą być również skuteczne w kontrolowaniu wagi, a także leczeniu niektórych chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia i hiperlipidemii [zbyt wysoki poziom cholesterolu]” – informuje na swej stronie NYC Health + Hospitals, największy miejski system opieki zdrowotnej w USA. 

„Jeśli chodzi o zapobieganie przewlekłym chorobom związanym z dietą, rośnie świadomość, że tu nie chodzi o nasze DNA – tu chodzi o nasze posiłki” – dodaje Eric Adams. 

Nowy Jork w kierunku weganizm

Burmistrz Nowego Jorku od początku swej kadencji wprowadza zmiany w miejskich instytucjach. Innym przykładem są zmiany w szkolnych stołówkach, gdzie jeden bezmięsny dzień w tygodniu najpierw zastąpiono dwoma, a niedawno jeden z tych dwóch dni jest już w pełni wegański. 

Warto dodać, że już od grudnia 2020 r. wszystkie szpitale (publiczne i prywatne) w stanie Nowy Jork są zobowiązane przez prawo stanowe do udostępniania opcji wegańskich przy każdym posiłku. 

W przypadku wegańskich posiłków w szpitalach (jeden z nich na głównym zdjęciu) pacjenci mają do wyboru 14 różnych potraw z różnych kultur, w tym m.in. kuchni meksykańskiej i azjatyckiej. Do wyboru są takie dania, jak np. tajski makaron, zapiekanka z groszku i hiszpańska paella warzywna z żółtym ryżem.

Obalając stereotypy

Przykład Nowego Jorku pokazuje, że największą przeszkodą na drodze do popularyzacji diety roślinnej nie są kwestie smakowe czy zdrowotne. To stereotypy, uprzedzenia czy brak świadomości, które często są świadomie podsycane przez przemysł hodowlany i mleczarski. 

W przypadku Polski dodatkowym problemem jest też brak polityków i urzędników, którzy takim stereotypom czy takiemu lobbingowi by nie ulegali. 

 

Podobne wpisy

Więcej w Bez kategorii