Bez kategorii

PAS apeluje do premiera. Milion gospodarstw z ogrzewaniem elektrycznym poszkodowanych

Grzejnik elektryczny
Grzejnik elektryczny

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Według szacunków PAS pominięcie tej grupy postawi w ciężkiej sytuacji milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym może nie stać na ogrzanie swoich mieszkań.

Rząd przygotowuje narzędzia do ochrony gospodarstw domowych przed skutkami kryzysu energetycznego.

Z przedstawionych założeń tarczy solidarnościowej wynika, że chce zapewnić osłonę taryfową dla gospodarstw domowych. Wyższe opłaty za prąd będą nałożone dopiero po przekroczeniu zużycia energii na poziomie 2000 kWh/rok. W przypadku gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych prowadzących działalność rolniczą ma to być 2600 kWh/rok.

Co z ogrzewaniem elektrycznym?

Polski Alarm Smogowy zwraca jednak uwagę, że to zdecydowanie zbyt niski limit dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną. „Ogrzewanie 60-metrowego mieszkania w starym budownictwie może pochłonąć nawet ponad 5000 kWh/rok” – zauważa Andrzej Guła, lider PAS.

Pominięcie tej grupy spowoduje, że bardzo wiele osób, często emerytów, rencistów czy osób samotnych znajdzie się w bardzo ciężkiej sytuacji i stanie w obliczu mieszkania w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Plany rządu uderzą też w tych, którzy postawili na ogrzewanie pompami ciepła. To nie tylko najbardziej efektywna i najtańsza forma ogrzewania, ale i najbardziej wspierająca ochrona klimatu. Kluczem do bezemisyjnej przyszłości jest bowiem elektryfikacja (także ciepłownictwa) i przestawienie produkcji prądu z paliw kopalnych na czyste źródła. Pompy ciepła pożerają jednak stosunkowo dużo prądu – jak podaje PAS przeciętne zużycie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania za jej pomocą w domu jednorodzinnym
kształtuje się na poziomie 5000 kWh/rok. Jeśli ktoś używa więc pompy ciepła, praktycznie nie ma szans, by zmieścić się w zaproponowanym przez rząd limicie.

„Działanie zaproponowane w tarczy jest zupełnie niezrozumiałe tym bardziej, że w ramach Polskiego Ładu rząd zapowiadał wsparcie dla powszechnego stosowania pomp ciepła” – dziwi się Guła.

Apel do premiera

Dlatego Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego. Chce, by limit objęty osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania, zwiększono o dodatkowe 4000 kWh/rok.

Organizacja postuluje również o uruchomienie powszechnego programu poprawy efektywności energetycznej polskich mieszkań, gdyż jest to jedyna skuteczna tarcza, która w najbliższych latach może ochronić gospodarstwa domowe przed skutkami kryzysu energetycznego.

PAS przypomina, że w ciągu czterech lat od uruchomiania programu Czyste Powietrze wydano na niego zaledwie 3,3 mld zł, a w ciągu miesiąca na dodatek węglowy wydano już ponad 11 mld zł. „Oczekujemy od rządu odpowiedzialnej postawy, która pozwoli nie tylko ograniczać doraźnie skutki kryzysu energetycznego, ale też usunie  przyczyny tego kryzysu, wśród których energochłonność i słaby stan energetyczny polskich domów odgrywają zasadniczą rolę” – dodaje Guła.

Jak podaje organizacja, według danych GUS za 2018 rok 5,1% gospodarstw domowych korzystało z energii elektrycznej w celach grzewczych (760 tys.). Do tego obecnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zarejestrowano 260 tys. pomp ciepła.

Podobne wpisy

Więcej w Bez kategorii