Bez kategorii

Mieszkania i biura

Budynek trzeba najpierw wybudować, co wymaga wydobycia surowców (od piasku i kamienia, przez metale), następnie ich przetworzenia (wliczając to także produkcję cementu i energożerną produkcję metali takich, jak aluminium), pracy maszyn budowlanych, wyposażenia budynków w okablowanie, klimatyzację, meble i elektronikę.

Rys. Produkcja/zużycie cementu w różnych krajach. Chińska gospodarka to nie tylko szybko rozwijająca się fabryka świata. To także największy na świecie plac budowy.

Potem budynek jest już eksploatowany. Niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, galeria handlowa, biuro czy fabryka, w jego utrzymanie i funkcjonowanie wkładamy mnóstwo energii. W Polsce 40% energii zużywamy w budynkach, z czego 70% na ogrzewanie. Wiele starych domów właściwie nie jest ocieplonych, potrzebują nawet ponad 200 kWh/m2 energii rocznie. W domach energooszczędnych wystarcza kilkadziesiąt kWh/m2, w pasywnych kilkanaście. Mamy nad czym pracować.

Zasilania wymaga sieć elektryczna, do której podpięta jest masa urządzeń. Oświetlenie, lodówki, pralki, komputery, telewizory, ładowarki, windy, maszyny fabryczne i cała reszta sprzętu domowego, biurowego i fabrycznego.

W ciepłym klimacie energię ciągną też klimatyzatory. Przykładowo, w Singapurze 2/3 elektryczności w biurach zużywają klimatyzatory, a jedynie 1/3 jest wykorzystywana do zasilania całej reszty sprzętu. 

W chłodnym klimacie budynek trzeba z kolei ogrzewać, a praktycznie w każdym dostarczyć do niego ciepłą wodę do kranów.
W bogatych krajach, gdzie cena energii w porównaniu z zarobkami jest niewielka, podgrzewa się wręcz całe baseny, znajdujące się pod gołym niebem.

 Można budować domy, które będą potrzebować znacznie mniej energii. Dom energooszczędny, który będzie potrzebować jedynie 30% energii tradycyjnego budynku kosztuje jedynie 10-15% więcej, a oszczędności – zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne – są permanentne.

Więcej o rozwiązaniach dotyczących redukcji i wyeliminowania paliw kopalnych z budynków można przeczytać w sekcji Przemysł.

Stale potrzebne są nowe miejsca na zabudowę przez co wycina się lasy. Masowe wylesianie powoduje, że w wyniku naszej działalności zmagazynowany w roślinach węgiel trafia do atmosfery. Więcej na temat niszczenie lasów tropikalnych w następnym artykule.

Podobne wpisy

Więcej w Bez kategorii