Dokąd wolelibyśmy dotrzeć

Zanim podejmiemy jakieś działania powinniśmy zadać sobie pytanie, gdzie chcemy się znaleźć. Wiedząc to, możemy zaplanować działania, które nas tam doprowadzą. To znacznie lepsza strategia od "żyjmy z dnia na dzień, a potem zobaczymy gdzie się znajdziemy". Zastanówmy się, jaką rzeczywistość wolelibyśmy, a następnie pomyślimy, jak tam dotrzeć.

Musimy uniezależnić się od paliw kopalnych i zastąpić je źródłami energii gwarantującymi, że energia nie skończy się za życia naszego i naszych dzieci. Paliwa kopalne będziemy musieli wyeliminować jako źródło energii w energetyce, transporcie, przemyśle, ogrzewaniu, rolnictwie - praktycznie wszędzie.

Najlepszą alternatywą są tu odnawialne źródła energii, można tu wymienić energię słoneczną, paliwo z alg, a z czasem syntezę termojądrową i cały wachlarz innych rozwiązań - energię wiatrową, geotermiczną, biogaz, wodną, pływową i wiele innych. Transport można oprzeć na samochodach elektrycznych lub wodorowych, z pozyskiwaniem energii z czystych źródeł odnawialnych. Przemysł, czerpiąc energię z czystych źródeł, wykorzystywałby paliwa kopalne jedynie jako surowiec do produkcji nawozów czy plastiku. Zresztą nawet plastik można produkować z roślin.

Do odnawialnych źródeł energii dopiszmy jeszcze zamkniętą pętle produkcyjną, z wysoką efektywnością produkcji i pełnym recyklingiem. Efektywne wykorzystanie surowców, a najlepiej ich zamknięty obieg, pozwoli zapobiec ich wyczerpywaniu się. Zamknięty obieg przemysłowy pozwoli jednocześnie rozwiązać problem obecnego gromadzenia się w środowisku olbrzymich ilości groźnych związków chemicznych.

Opisany świat to świat, w którym nie grozi nam nie tylko wyczerpanie się źródeł energii czy nawet kryzys związany z jej brakami, ale nawet stały wzrost jej cen. Dziś, im bardziej rośnie zapotrzebowanie na paliwa kopalne, tym bardziej rośnie też ich cena. Za to, im bardziej rozwijamy technologie takie jak panele słoneczne, pompy cieplne czy produkcję paliwa z alg, tym szybciej, w wyniku produkcji masowej, stają się one efektywniejsze i tańsze. A pieniądze zostają u nas, a nie płyną do Rosji czy na Bliski Wschód, gdzie służą finansowaniu terrorystów.

W tej rzeczywistości nie grożą nam konflikty o ropę czy surowce naturalne. Energia Słońca, wiatru czy reaktorów termojądrowych jest powszechnie dostępna i tania, tańsza od energii z ropy czy węgla. Obfitość taniej energii pozwala nam na rozwiązanie problemu kryzysu wodnego - mając energię można bez problemu odsalać dowolne ilości wody morskiej.

Wraz z odejściem od spalania paliw kopalnych, zmiany klimatu i wszystkie ich następstwa stają się problemem historycznym. A jeżeli już chcemy ustabilizować klimat Ziemi, żeby nie weszła w epokę lodowcową, to możemy kontrolować ilość gazów cieplarnianych w atmosferze.

Powietrze jest czyste. Do przeszłości odchodzi pompowanie do atmosfery tlenków siarki i azotu, rakotwórczych pyłów i łatwo przyswajalnych toksycznych metali ciężkich. Ich towarzystwo oznaczało kwaśne deszcze, smog, choroby płuc i oskrzeli, nieżyty, choroby serca, nowotwory, bronchity, alergie, autyzm, uszkodzenia płodów i wiele innych "atrakcji". Znacznie czystsze stają się też wody, gleba i jedzenie. Dziesiątki milionów ludzi nie pracują głęboko pod ziemią w niebezpiecznych kopalniach. Zamiast tego powstają setki milionów nowych miejsc pracy w sektorze nowoczesnych technologii i zielonej energii.

Kraje, które nie czekały, aż ceny paliw kopalnych staną się zaporowe, ale wcześniej przeszły na odnawialne źródła energii, zainwestowały w efektywność energetyczną i przemysłową i zmodernizowały transport. Jako liderzy zmian i technologii wyszły na tym najlepiej, także pod względem ekonomicznym.

Wiele się mówi o podjęciu konkretnych działań, o koniecznych zmianach, o zaangażowaniu. Jakie są przeciwności, przeszkody na drodze? Czytaj w następnym artykule.

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto