Oil Peak. W czym problem?

Ropa się wyczerpuje - czemu to takie ważne?

Ropa, gaz i węgiel - powstały z resztek roślinnych i zwierzęcych zalegających dziesiątki i setki milionów lat pod ziemią, gdzie w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem uległy przeobrażeniu w wykorzystywane przez nas paliwa kopalne. Długo czekały, aż ludzkość posiądzie techniczne możliwości ich wydobycia.

Paliwa kopalne pozwoliły nam na stworzenie i używanie niezliczonych urządzeń i narzędzi ułatwiających pracę i życie codzienne. Z początku nie mogliśmy się im nadziwić, następnie kupowaliśmy je i używaliśmy z zachwytem, potem uznaliśmy, że posiadanie ich jest naszym świętym prawem, a w końcu uzależniliśmy się od nich w każdym aspekcie naszego życia: żywności którą kupujemy, transporcie, opiece zdrowotnej, rozrywce, wreszcie - naszej własnej tożsamości. Nasza wartość jako ludzi jest oceniana po tym, co kupujemy, ile konsumujemy i jak wiele posiadamy.

W ciągu życia jednego pokolenia wyczerpujemy ponad połowę światowych zasobów ropy i gazu.

Rys. Ropa i jej wydobycie. Kilkadziesiąt lat temu, dziś i za kilka(naście?) lat.

Czy umiesz wyobrazić sobie nasz świat bez ropy?
Jak bogate, rozpieszczone dzieci, które przyzwyczaiły się do życia z majątku zostawionego im przez innych, nie mamy pojęcia, jak można by żyć bez tych bogactw. Chcemy wygody i wolności bez brania na siebie odpowiedzialności.

Większość z nas nie zadaje sobie pytania, czy to w ogóle możliwe, żebyśmy w ciągu dekad wyczerpali zasoby surowca, które powstawały przez dziesiątki milionów lat.
Ropa niepostrzeżenie wrosła w naszą świadomość, jako coś, co było zawsze i zawsze będzie - w świadomości społecznej ropa to nie złoża geologiczne, ale stacja benzynowa, na której paliwo po prostu zawsze jest. Podobnie prąd - zawsze jest w gniazdku, kiedy go potrzebujemy.

A przecież nieodnawialne, lecz coraz szybciej eksploatowane zasoby ropy, gazu i węgla kiedyś się skończą. No właśnie, kiedy?

Znajdujemy się już blisko momentu, kiedy wydobycie ropy osiągnie szczyt (Oil Peak), a następnie będzie już tylko spadać. Stanie się to prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat. Możliwe, że ze względu na związane z kryzysem ekonomicznym spadek popytu i inwestycji w wydobycie, Oil Peak miał już miejsce w 2008 roku. Wydobycie gazu zacznie spadać po kilkunastu latach od szczytu wydobycia ropy, a węgla, jeśli zastąpimy nim inne paliwa kopalne, w ciągu 20-50 lat. A łatwych alternatyw dla paliw kopalnych nie ma.

Wszystko wskazuje na to, że erę taniej i łatwej energii mamy już za sobą i właśnie wchodzimy w epokę energii coraz niższej jakości, droższej, trudniejszej do pozyskania i brudniejszej.

Zapraszamy też do obejrzenia filmów wprowadzających w tematykę wykorzystania ropy naftowej, problemu wyczerpywania się jej zasobów, Oil Peak i związanych z tym zagrożeń.

Oglądaj więcej na abc.net.au - wejdź tu

O tym dlaczego ropy nie można łatwo zastąpić i na czym polega jej niezwykłość przeczytasz w następnym artykule: Ropa - niezastąpione źródło energii

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto